היום (ב') הוחלט על הקמת ועדה שתבחן את חוקי הקנאביס בראשות השר לבטחון פנים גלעד ארדן. זאת לאחר שחברת הכנסת שרן השכל שהציעה להקל על מחזיקי הסם משכה את הצעתה בעקבות שיחות ממושכות עם ארדן. לפני שהוועדה תפתח את דיוניה, כדאי שתבחן את יעילות המלחמה בסמים מחדש.

את עשרות אלפי המעצרים ומשאבי העתק שמושקעים במרדף חסר פשר אחר אזרחים ישרים, עדיף היה להפנות לטיפול יותר מושכל בבעיות אחרות. אך העלאת החוק והורדתו מסדר היום הינה הזדמנות מצוינת לבחון את המלחמה בסמים והשלכותיה.

לפני יותר מ-40 שנים נשיא ארצות הברית ריצ'רד ניקסון הכריז על השימוש בסמים כעל אויב הציבור מספר אחת ומאז החל קמפיין עולמי חסר תקדים, הלא הוא, המלחמה בסמים. היום כבר ברור שהמלחמה בסמים היא כישלון ענק, עם השלכות בלתי נמנעות והרסניות במיוחד.

ניקסון. הכריז מלחמה על הסמים
ניקסון. הכריז מלחמה על הסמים. צילום: ממשל ארה"ב

הדבר הוביל לכליאה המונית בארה"ב (בעיקר של מיעוטים ואוכלוסיות חלשות), שחיתות, אי יציבות פוליטית ואלימות באמריקה הלטינית, אסיה ואפריקה ולהפרת זכויות אדם מערכתיות ברחבי העולם. המלחמה בסמים השפיעה לרעה על חייהם של מיליונים רבים מידי של בני אדם. כל זאת תוך כדי שהאמריקאים, האירופים – וגם אנחנו – מבזבזים מיליארדי דולרים בכל שנה שמשמשים כדלק עבור קרטלי הסמים לייצור של סמים חזקים יותר. בעוד המטרה של המלחמה בסמים נראית פחות ניתנת להשגה מתמיד, כלומר עולם ללא סמים, הוא חלומות באספמיה שמתברר כסיוט.

איך זה יכול לקרות? האסטרטגיה הבסיסית של המלחמה בסמים היא "אין סמים, אין בעיות". כמעט כל המאמצים בעשורים האחרונים התמקדו בביעור אספקת סמים ובכליאת סוחרי סמים. אך תפיסה זו מתעלמת מהעקרונות הבסיסיים ביותר של כוחות השוק, היצע וביקוש. אם מצמצמים את אספקת המוצר, מבלי להקטין את הדרישה עבורו תחילה, מחירו יעלה. השפעה זאת נכונה עבור מוצרים רבים בשוק, אך לא עבור סמים.

ככל שהמלחמה מתגברת, הסם מתחזק

באופן מפתיע, שוק הסמים לא רגיש למחיר. סמים יצרכו ללא קשר למחיר שלהם ולכן ההשפעה של האסטרטגיה מעודדת ייצור של יותר סמים וגיוס סוחרי סמים נוספים, דבר המגדיל את זמינותם של הסמים – במקום לצמצם אותם.

תופעה זו ידועה גם בשם 'אפקט הבלון': גם אם ייצור או נתיב מרכזי של אספקת הסם נהרס, האספקה עבור המשתמש הסופי לא מצטמצמת. דוגמה מושלמת לכך היא קריסטל מת'.

ממשלת ארה"ב ניסתה להפסיק את הייצור שלו על ידי רגולציה קפדנית של מכירת הכימיקלים המשמשים לייצור הסם. בעקבות כך נאלצו היצרנים הגדולים לצאת מחוץ לעסק, אבל התוצאות הלא מכוונות היו כי אלפי יצרנים בקנה מידה קטן נכנסו לואקום שנוצר בכל רחבי ארה"ב, בעיקר בעיירות קטנות ויישובים כפריים, אשר ייצרו את הסם באמצעות חומרים כימיים אשר לא הוסדרו תחת הרגולציה. בתגובה לכך, מספר מדינות בארה"ב שרצו לצמצם את אספקת הסם "תוצרת בית", הקשיחו עוד יותר את הרגולציה על כימיקלים שנצרכים לייצור הסם, ובכך הקטינו את ייצור הקריסטל מת' באופן דרסטי בארה"ב. אבל אספקת הקריסטל מת' נשארה ללא שינוי, כיוון שהדרישה של השוק לא ירדה.

קרטלי הסמים ממקסיקו קפצו על ההזדמנות, הגדילו את נפח פעילות הייצור לממדים גדולים מתמיד ובכך השתלטו על השוק. איכותו וחוזקו של הקריסטל מת' היו אפילו יותר טובים מבעבר, גם ההספקה לא נפגעה, זאת מאחר שלקרטלי הסמים היה המון ניסיון ההברחה. אז כל המאמץ שהושקע במלחמה בקריסטל מת', בעצם הפך את ייצור הסם למקצועי יותר מתמיד, ולחזק יותר מתמיד, וכל זאת תוך כדי שאספקתו לא הופחתה כלל.

צבא מקסיקו נלחם בקרטל הסמים. צילום: D. Myles Cullen
צבא מקסיקו נלחם בקרטל הסמים. צילום: D. Myles Cullen

המסקנה המתקבלת היא שאתה לא יכול לנצח במלחמה בסמים כשנלחמים בצד של ההיצע. לא רק שהסמים זמינים, והדרישה לא נשברה, וישנם סמים טהורים יותר וחזקים מבעבר, אלא גם שלסוכנות למלחמה בסמים בארה"ב שלרשותה תקציב של כ-30 מיליארד דולר, יש שיעור יעילות של פחות מ -1% כשמדובר בהפסקת הזרמת סמים לארצות-הברית.

איסור על שימוש בסמים יכול למנוע כמות מסוימת של אנשים מלקחת סמים, אבל תהליך האכיפה של איסור זה גורמת נזק עצום לחברה בכללותה. רבות מהבעיות שאנו מקשרים עם שימוש בסמים נגרמות למעשה המלחמה נגדם. לדוגמה, האיסור מחזק רת הסמים. הסמים החזקים יותר מאפשרים את אחסונם בחלל יותר קטן וכיוון שנדרשת כמות קטנה יותר מהם כדי להגיע לאותו אפקט, הרווח גדל. תהליך דומה התרחש במהלך איסור צריכת האלכוהול בארצות הברית (תקופת היובש 1920-1933), אשר הביא לגידול מוגבר בצריכה של משקאות חזקים על חשבון בירה דלת האלכוהול.

האיסור על סמים הוביל ליותר אלימות ורציחות ברחבי העולם. לכנופיות וקרטלים אין גישה ואולי גם רצון להעניק למערכת המשפט את הסמכות ליישב סכסוכים, וכך הם משתמשים באלימות. התוצאה היא לופ אין-סופי של אכזריות שרק הולכת וגוברת. על פי כמה הערכות, שיעור הרציחות בארה"ב עלה בין 25-75% בגלל המלחמה בסמים.

במקסיקו, הארץ על קו החזית של המלחמה בסמים, 164,000 נרצחו בין השנים 2007 ל-2014, בגלל המלחמה בסמים שזה יותר אנשים מאשר באזורי המלחמה של אפגניסטן ועיראק באותה התקופה גם יחד. אבל המלחמה בסמים עלולה לעשות את הנזק הגדול ביותר לחברה בכליאה של עברייני סמים הבלתי אלימים.

אם מסתכלים על המספרים, בארצות הברית – אחד הכוחות המניעים של המלחמה בסמים – יש 5% מכלל אוכלוסיית העולם, אבל לא פחות מ-25% מאוכלוסיית האסירים העולם נמצאים בארה"ב, בעיקר בשל עונשים קשים ועונשי מינימום מחייבים.

אוכלוסיות המיעוטים החלשות סובלות מזה במיוחד. האפרו-אמריקאים מהווים 40% מכלל האסירים בבית הסוהר בארה"ב. בעוד שלילדים לבנים יש סיכוי גבוהים יותר להשתמש בסמים, ילדים שחורים נוטים פי 10 יותר להיעצר בגין עבירות סמים.

אפשר גם אחרת

האם יש באמת משהו אחר שאנחנו יכולים לעשות? בשנות ה-80 של המאה הקודמת, שוויץ חוותה משבר בריאות ציבורי בעקבות שימוש בהרואין. שיעורי נשאי האיידס זינקו והפשע הפך להיות בעיה של ממש. אבל בניגוד לאמריקאים, שלטונות שווייץ ניסו אסטרטגיה חדשה: הפחתת נזק.

הם פתחו מרכזים מיוחדים שבהם ההרואין ניתן חינם למכורים, אך גם באותם מרכזים המכורים טופלו. כאן, אנשים מקבלים הרואין חינם באיכות גבוהה, מחולקות מחטים נקיות ויש להם גישה לחדרי הזרקה בטוחים, למקלחות, למיטות, ולפיקוח רפואי. בנוסף, עובדים סוציאליים עוזרים למכורים למצוא דיור ומטפלים בבעיות אחרות בחייהם.

מאז התכנית החדשה, צנחו מקרי המוות והאיידס בשוויץ
מאז התכנית החדשה, צנחו מקרי המוות והאיידס בשוויץ

התוצאות היו ירידה חדה בפשיעה הקשורה לסמים ושני שליש מהאנשים במרכזים מצאו עבודה רגילה, כיוון שיכלו להתמקד בטיפול בבעיות שלהם, ולא להתעסק במימון ההתמכרות שלהם. היום, יותר מ-70% מכלל מכורי ההרואין בשוויץ מקבלים טיפול, מספר הנדבקים בנגיף האיידס ירד באופן דרסטי, מספר מקרי המוות כתוצאה ממנת יתר של הרואין צנח ב-50%, הזנות ופשעים אחרים הקשורים לסמים הופחתו מאוד.

אם כך מסתבר שיש שיטות שאינן רק זולות יותר, אלא גם יעילות יותר, ומצמצמות את הנזק תוך כדי. המלחמה בסמים הובילה לפגיעה בזכויות אדם, היא עולה סכומי אדירים של כסף ויוצרת הרבה סבל אנושי. כל זאת בשם המרדף אחר מטרה בלתי מושגת. אחרי 40 שנות לחימה, הגיע הזמן לסיים את המלחמה בסמים ולהמשיך הלאה למשהו טוב יותר. אנחנו בישראל רחוקים עוד מלגליזציה אבל אי הפללה של קאנביס היא נקודה מאוד טובה להתחיל את הדרך הזאת.

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי