קורי בוקר (Cory Booker), הסנאטור האפריקאי-אמריקאי מניו ג'רזי, שואף להיות הנשיא השחור השני של ארה"ב אבל עם טוויסט בעלילה: הוא מקורב לחב"ד, בקיא בתורה, נושא דרשות על פרשות השבוע, עורך חופות יהודיות ואם כל זה לא מספיק – הוא גם המועמד הדמוקרטי היחיד שהביע עד כה התנגדות לחרם על ישראל.

בוקר, משפטן בן 50 בוגר סטנפורד, הכריז ביום שישי האחרון על כוונתו להתמודד על משבצת המועמד הדמוקרטי לנשיאות לקראת הבחירות לבית הלבן 2020, וכלי תקשורת בארה"ב מהרו להשוות בינו לבין נשיא לשעבר ברק אובמה: שניהם שחורים, צעירים יחסית, כריזמטיים, רהוטים להפליא ומשכילים מאוד.

אולם, למרות שבמובנים מסוימים בוקר הוא גרסה אפילו קצת יותר מוקצנת של אובמה – רווק בלי ילדים וטבעוני אדוק – בוקר דווקא שמרן באופיו ומקורב מאוד ליהדות האורתודוכסית בארה"ב, בניגוד לאובמה שהעדיף את הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים.

נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה. צילום: פלאש 90

 

תחילת התקרבותו של בוקר ליהדות האורתודוכסית במאי 2013, אז הוזמן כראש עיריית ניוארק לנאום בטקס סיום הלימודים באוניברסיטת ייל. בוקר ניגש לפודיום וציין כי בכוונתו להציג משהו שרוב הסיכויים שהסטודנטים טרם נתקלו בו: "אני רוצה לעמוד כאן כגוי נוצרי, עם כל העצמי הלא יהודי שאני, ולהציג בפניכם דבר תורה".

בוקר, הגם שמעולם לא המיר את דתו באופן רשמי, בקיא מאוד במנהגי היהדות והלכותיה. הוא החל להתקרב ליהדות במהלך לימודיו באוניברסיטת אוקספורד באנגליה, שם הכיר את הרב שמולי בוטח, שלימים התמודד לקונגרס מטעם המפלגה הרפובליקנית.

הפערים האידיאולוגיים לא מנעו מהשניים להתקרב והיה זה הרב בוטח שאף ערך לו היכרות רשמית עם הרבי מילובביץ' – בתחילת שנות ה-90 – היכרות ששינתה אל חייו והפכה אותו ל"חסיד חב"ד" נלהב.

 

בשנת 2012, באחת ההרצאות שנשא בבית חב"ד בארה"ב, הוא סיפר על הרגע בו "התאהב בארגון היהודי המופלא של חב"ד" והפך משנתו אותו לדרך חיים.

יהודים רבים שפגשו בו לאורך השנים העידו כי בוקר "בקיא בתנ"ך ובתלמוד הרבה יותר מהם".

בכתבה שפורסמה עליו בשנת 2013 במגזין היהודי 'טאבלט', נכתב כי בוקר לא מחפש את המתינות ויכולת ההכלה של הזרמים האדוקים פחות כפי שעשה אובמה, אלא שואף להדגיש את האיכויות הייחודיות והאינדיווידואליות של כל אדם.

קורי בוקר באירוע בחירות ב-2013. צילום: רויטרס

 

ואם לא די בכך, לפני מספר שבועות הוסיף בוקר את שמו לאחת מהצעות החוק שמבקשת לאסור על חברות אמריקאיות להשתתף בחרם נגד ישראל או להיות מעורבות באיזשהו אופן בפעילות של תנועת ה-BDS.

בוקר נמצא במיעוט במפלגה הדמוקרטית בהתנגדותו ל-BDS והיחיד מבין המתמודדים על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות שהביע דעה נחרצת בנושא.

"אנו עדים לעלייה המדאיגה באנטישמיות בארצות הברית וברחבי העולם בשנים האחרונות וכיצד היא מקדמת את עצמה בהרבה דרכים מדאיגות מאוד", הסביר בוקר, "כולל בפעולות של ממשלות זרות שהציבו כמטרה את ישראל ואת אזרחיה. במשך זמן רב התנגדתי נחרצות לתנועת ה- BDS, ואני תומך בהצעת החוק הזו שתמנע מישויות בין-לאומיות לכפות את רצונן על חברות אמריקאיות בנוגע להחלטות שלהן לסחור ולעשות עסקים עם בת בריתנו הקרובה ישראל ועם אזרחיה".

לינור בר-אל

לינור בר-אל