שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
אם יש מישהו שהזיע יותר מאבי גבאי בגלל הסקר של ערוץ 10 בתחילת השבוע הרי שזה שר הביטחון ליברמן.
מי שהיה פעם הנציג הבלתי מעורער של החילונים לוחמי החופש והחירות התרסק לחמישה מנדטים, בעוד לפיד מזנק ל 24 מנדטים ומתייצב ראש בראש מול נתניהו' וגבאי מדשדש עם 17 מנדטים בלבד.
מאבק השבת תפס את יו"ר ישראל ביתנו לא ממש מוכן. לא שמענו אותו, לא ראינו. ליברמן התחבא מאחורי איראן והמצב הרגיש בצפון, ונמנע מהטחת ביקורת בשותפיו לקואליציה. גבאי, שמנסה לנהל רומן עם החרדים, זיגזג באמירותיו ורק לפיד נשמע חד וברור. זה הועיל לו בסקר השבועי.
יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ליברמן קורא את המספרים ומבין שהוא נמצא במילכוד לא פשוט. מצד אחד, הוא מאוהב במשרד הביטחון. חלומו התגשם. הוא לומד את העולם הצבאי על בוריו, מגלה בקיאות וסקרנות בפגישות עם ראשי צה"ל ונהנה מחיזוק מעמדו הציבורי שהתערער בשנים האחרונות.
המטרה שלו היא להמשיך ולחזק את צה"ל, וממרומי תפקידו גם לחזק את עצמו בקרב דעת הקהל. הוא צריך עוד קצת זמן, כך הוא מאמין, עד שהסקרים יעיפו אותו לכיוון ה – 10 מנדטים. זה לא זמן טוב עבורו ללכת לבחירות. מוקדם מדי, ואין באמת סיבה שמצדיקה זאת.
מהצד האחר, הציבור שלו מרגיש נבגד. רבים ממצביעיו מצאו בית חדש בליכוד או אצל לפיד. ליברמן מרגיש צורך להחזיר אותם אליו, ולכן הוא הסתער בידיים חשופות על חוק המרכולים והצהיר היום – אל מול המצלמות – שיתנגד לחוק בכל הכוח. על הדרך הוא רמז למפלגות החרדיות שלא כדאי להן ללכת לסיבוב שלישי, כי זה עלול הפעם להיגמר רע, ולא בעוד פשרה.
אריה דרעי. צילום: פלאש 90
אריה דרעי. צילום: פלאש 90
חוק המרכולים הוא בבת עינו של אריה דרעי, צלע נוספת בקואליציה שממש לא צריכה בחירות עכשיו. מצבו בסקרים גרוע אפילו יותר ממצבו של ליברמן. אבל גם לו יש מגזר ששואל שאלות, ותקשורת שלוחצת להחיל יותר דת ולכן הוא נאחז בחוק המרכולים ולשם כך אפילו עשה ביום ראשון שריר קטן והחרים את ישיבת הממשלה.
ליברמן, שועל פוליטי, מבין שדרעי במצוקה. הוא לא יפרק את הקואליציה בגלל תיקונים בחוק המרכולים. זאת הסיבה שליברמן הצהיר היום שהוא יילחם בחוק. הנה דרך להחזיר את אמון החילונים במנהיג המבולבל ועל הדרך גם לעקוץ את לפיד ולרשום עוד הישג. מי יודע, אולי אפילו הוא ירוויח כך עוד איזה מנדט בסקר הבא?
לתחושתי, אם יהיה מיני-משבר נוסף בקואליציה בזמן הקרוב הוא יסוב סביב חוק המרכולים, וגם אז יחל מחול שדים והצעות פשרה ונעבור גם את זה. ברור, הרי אף אחד לא רוצה בחירות – אמרנו. בטח לא דרעי וליברמן.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20