ערבים תוקפים אוטובוס במוטות ברזל ופטיש. מתוך התיעוד
ערבים תוקפים אוטובוס במוטות ברזל ופטיש. מתוך התיעוד

לוחמי חטיבת גולני שהבריחו פורעים ערבים שתקפו אוטובוס זכו לשבח ממפקד החטיבה, כך פורסם לראשונה בחדשות 0404.  ב"אגרת למפקד" ששלח המח"ט אל״מ שלומי בינדר, למפקדי חטיבת גולני, הוא שיבח את פעולת הלוחמים.

במסמך שכותרתו "גילוי אחריות (גם) במרחב הציבורי – איגרת למפקד בעקבות תגובתם של חיילי גולני נוכח אלימות כלפי נוסעי האוטובוס", הסביר מפקד החטיבה "בחרנו לציין לשבח את פעולת הלוחמים ולחדד את ההתנהגות הראויה לאור ערכי צה״ל שבאה לידי ביטוי בפעולתם".

לדברי בינדר החיילים קיימו את ערכי צה"ל ובהם אחריות, שליחות ומקצועיות: "גם במצבים שאינם לחימה בשדה הקרב, מצופה מחיילי צה״ל לגלות מעורבות ואחריות. חיילי צה״ל ומפקדיו נושאים באחריות להגן על תושבי מדינת ישראל ואזרחיה בכל מרחב, בין אם בתפקיד או בחופשה. עיני החברה נשואות אלינו בכל עת, על בסיס האמון לו אנו זוכים כמגני העם והמדינה".

"תחושת שליחות של החיילים בלטה נוכח היותם בחופשה ובמרחב אזרחי. החיילים גילו מעורבות ופעלו ביוזמה, שמרו על קור רוח ואיפוק ובפעולה מדויקת הביאו לסיומו של האירוע", ציין בינדר. "חיילי צה״ל נדרשים לפעול במקצועיות בכל זירה אליה הם נקלעים. החיילים פעלו באופן ממוקד ותכליתי".

"מפקדים, אירוע זה מהווה מודל ודוגמה אישית לפעולה ראויה המצופה מכל לוחם בצה״ל בהיותו במרחב אזרחי. הלוחמים ביטאו בפעולתם תחושת אחריות, הפעלת שיקול דעת ומהירות תגובה ובכך הסירו את האיום מנוסעי האוטובוס. פעולתם מקבלת משנה תוקף נוכח העובדה שהיו בחופשה, תחושת האחריות לא משה מהם גם לנוכח זאת – תחושה שראוי שתלווה כל מפקד וחייל בצה״ל בפעולותיו. האירוע מהווה הזדמנות לקיום שיח פיקודי ערכי על ההתנהגות הראוייה והמצופה מפקודיכם", לשון המכתב.

מכתב השבח לו זכו חיילי החטיבה שהבריחו את תוקפי האוטובוס. באדיבות: חדשות 0404
מכתב השבח לחיילי החטיבה שהבריחו את תוקפי האוטובוס. באדיבות: חדשות 0404

החיילים הניסו את תוקפי האוטובוס

כזכור, בתיעוד שפורסם  על ידי עמותת 'אור ירוק', נראו ערבים שלושה תושבי תורעאן תוקפים אוטובוס של חברת 'אגד' באמצעות מוטות ברזל ופטיש 5 ק"ג, במהלך נסיעה של קו 845 באזור צומת גולני ורכס תורעאן בכביש 77 בסוף חודש אוקטובר.

בשלב מסוים עקפו הבריונים את האוטובוס ועצרו את רכבם באמצע הכביש. אחד מהם יצא מהרכב, השליך תרמוס קפה אל עבר השמשה הקדמית ונכנס חזרה לרכב שהמשיך לנסוע. בהמשך, כשהגיעו לרמזור אדום, הם עצרו שוב את רכבם וחסמו את דרכו של האוטובוס. הפעם יצאו שלושתם מהרכב, כשאת פניו של אחד מהם ניתן לראות בבירור בסרטון, ותקפו את האוטובוס באמצעות לומים ופטיש 5 ק"ג שהוציאו מתא המטען שלהם.

כפי שניתן לשמוע בסרטון, שני חיילים חמושים, שהיו בין נוסעי האוטובוס, הפצירו בנהג לפתוח להם את הדלת כדי שיאיימו על התוקפים בנשקם. לאחר ויכוח בין נוסעי האוטובוס, נפתחה בסופו של דבר הדלת, אחד החייל דרך את נשקו מול התוקפים, איים עליהם בירי לערב פלג גופם התחתון ובכך הבריח אותם. "זה עבד והם ברחו לתוך הכפר", סיפר הנהג בשיחה  עם חדשות 10 ושיבח את החיילים, "אם יש מישהו שמגיע לו צל"ש על האירוע הזה הם החיילים שהבריחו אותם".

נגד שלושת התוקפים הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בנצרת בגין סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, יידוי של אבן או חפץ לעבר כלי תחבורה, ניסיון לתקיפת עובד ציבור, חבלה במזיד. בנוסף, נהיגה ללא רישיון ונהיגה ללא פוליסת ביטוח.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20