תגובות רבות שוגרו אחרי נאומה של כלת פרס ישראל, מרים פרץ, אותו נשאה עם חתימת אירועי יום העצמאות בשם חתני וכלות הפרס. פרץ, ששכלה את שני בניה אלירז ואוריאל הי"ד שנפלו בלבנון ובעזה, סיפרה הבוקר (א') בראיון לגלי צה"ל על הליך כתיבת הנאום שריגש המונים. "ישבתי להתחיל לכתוב את הנאום רק אחרי חול המועד, אבל כבר ברגע שהודיעו לי כבר ידעתי מה תהיה ההתחלה שלי, מה יהיה הסוף, ומה יהיו המסרים. לנגד עיניי ראיתי את אוריאל, את אלירז ואת כל חיילי צה"ל".

כלת פרס ישראל מרים פרץ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לדבריה, "לא ציפיתי לתגובות כאלה על הנאום. אני המומה איך ביום אחד המילים שאני חוזרת עליהם כל הזמן מקבלות כזאת תהודה. למדתי אותם מהילדים שלי. בסיירת גולני לא שאלו מה דעתך ומאיפה באת. חילוקי הדעות אף פעם לא העיבו על האחווה".

בעקבות הקריאות למנותה לנשיאות המדינה, היא אומרה: "לא ביקשתי את הבמה הזאת, לא ביקשתי שיכירו אותי, המציאות הזאת נכפתה עליי. אני לא יודעת מה יזמנו לי החיים, אני לא עסוקה בזה אבל ואני יודעת שרבות מחשבות בלב איש ועצת אלוקים היא שתקום".

כבר בטרם עלתה לבמה לשאת דברים, זכתה למחיאות כפיים סוערות ולתשואות הקהל שנותר עומד במשך דקות ארוכות. את הפרס קיבלה פרץ על פועלה החינוכי לאורך שנים רבות.

למחרת, החליט שר החינוך, נפתלי בנט, להנחות את מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, ללמד במהלך השבוע בבתי הספר את נאומה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20