ועדת עמדי שמינתה שרת התרבות מירי רגב במטרה לבחון את מעמדו של תיאטרון 'הבימה' כ"תיאטרון הלאומי", ממליצה על מתן מענק של 12 מיליון שקלים למוסד ועל מחיקת חובותיו. כך דווח היום (חמישי) בבוקר ב"וואלה". ממשרד התרבות נמסר: "טיוטה ראשונית הוגשה לשרה וטרם נדונה".

שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב. צילום: פלאש 90

כזכור, רגב מינתה את הוועדה במהלך 2016 בעקבות פרסום דו"ח מבקר המדינה בו נמתחה ביקורת נוקבת על דרך ניהולו של התיאטרון.

על פי המלצות הוועדה, על המדינה למחוק חובות היסטוריים של 'הבימה' בסך 10 מיליון שקל ולצד זאת לדרוש קיצוצים בתקציבו בסך של כ- 3.5 מיליון שקל.

תיאטרון 'הבימה'. צילום: פלאש 90
תיאטרון 'הבימה'. צילום: פלאש 90

בכל הנוגע להמלצות הקשורות בתכנים המוצגים בתיאטרון, מדגישה הוועדה כי במסגרת ההצגות יינתן יותר ביטוי לתכנים "עדתיים", לרבות העלאת הצגות שיוצגו בשפות שאינן עברית כגון יידיש, בוכרית, מרוקאית וערבית.

כמו כן הודגש בדו"ח כי בהינתן שמעמדו של הבימה הינו מעמד "לאומי", כל כ- 60% מפעילותו לעסוק ב"טיפוח והפקה של מחזאות מקורית ישראלית ו/או יהודית", ולהציג רפרטואר שיהווה "שיקוף נאמן של החברה הרב תרבותית בישראל".

עוד כתבה הוועדה שנדרש כי "הצגות התיאטרון יהיו בעיקר בשפה העברית, תוך הקפדה על שימור הלשון העברית ועל תקינותה", וכי "התיאטרון יפעל מתוך זיקה הדוקה למורשת התרבות של העם היהודי בקהילותיו השונות, לשפה העברית וללשונות היהודים השונות, לציונות, למדינת ישראל ולתושביה, וכן למסורת העבר המפוארת של התיאטרון משחר ימיו".

תגובת משרד התרבות לפרסום הדו"ח: "טיוטה ראשונית של המלצות ועדת עמדי הוגשה לשרה וטרם נדונה. השרה ביקשה לבחון לעומק את מכלול הנתונים וההמלצות של הגורמים המקצועיים טרום הדיון. לאחר קבלת הדוח הסופי והדיון בהמלצותיו יצא המשרד בהודעה מסודרת בנושא".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20