לפני זמן קצר (ה') מסרה המדינה את תשובתה לבג"ץ בעניין הסכם גירוש המסתננים למדינה שלישית. לפי תשובת המדינה, שליח מיוחד מטעמה יצא אתמול (ד') בבוקר ל"מדינה השלישית" השנייה, הכוונה לאוגנדה. מהתשובה לבג"צ עולה כי מרבית הבדיקות בנושא הושלמו ומהממצאים שעלו סבור היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, כי "יש הסתברות גבוהה להתקיימות התנאים הנדרשים להרחקה לאותה מדינה, אולם דרוש פרק זמן קצר נוסף להשלמת הבירור לצורך הסדרת ההרחקה אליה", נכתב בתשובה לבג"ץ

"בירורים אלה ייערכו ברציפות והשליח ימסור עדכון ליועץ המשפטי הממשלה ולכל הגורמים הצריכים לעניין באופן שוטף ורציף", בנוסף ציינה המדינה כי אין עילה לשחרור המסתננים מכלא סהרונים. "אין מקום לשנות מן הצו הארעי שניתן על ידי בית המשפט בהחלטתו מ-15 במרץ ואין לעת הזאת עילה לשחרורם במשמורת", נכתב בתשובה המדינה וצוין כי העדכון בנוגע להכרעה הסופית של היועץ המשפטי לממשלה יועבר עד יום שלישי הקרוב.

מסתננים מחוץ למתקן חולות. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

אתמול חשפנו במהדורת החדשות תיעוד בלעדי של ארגון "עד כאן" שתיעד את חייהם של מהגרי העבודה באוגנדה כשהם משחקים סנוקר ויושבים בבתי קפה: "אוגנדה זאת מדינה שאוהבת אנשים. היא לא הורגת אנשים".

בתיעוד נוסף אשר נחשף אמש, קבוצת בחורים אשר עבדה עד לאחרונה בישראל נראים כשהם מעשנים נרגילה, משחקים בסנוקר ומבלים בבית קפה. "אם אתה הלכת למדינה שלך יהיה לך יותר טוב".

שיחה נוספת, מתנהלת אף היא בעברית, עם מהגר אריתראי שעבד בישראל במשך שבע שנים, העלתה כי היום הוא נהג מונית. הוא מספר כי הבנות באוגנדה אוהבת את האריתראים "כי יש להם יותר כסף. יש אוניברסיטה פה, הכי חזקה באפריקה, אז טוב לי פה".

מתברר שבאוגנדה יש קהילה גדולה של מהגרי עבודה מאריתריאה, בהם אנשי עסקים אמידים אשר בבעלותם חברות ברחבי היבשת. "אין סיכון כאן. הם יכולים לקבל סטטוס ולעבוד שלוש שנים". סוכן נסיעות אוגנדי בשם ג'רם מספר על חייהם של המהגרים האריתריאים באוגנדה: "הם לא פליטים. כי הם באו… אם הם פליטים אז איך הם קונים ויזה? יש להם הרבה כסף, מאיפה כל הכסף הזה?". ג'רם אף סיפר כי הוא מכיר פליטים שקנו בתים: "הם מתיישבים כאן. יש להם עסקים כאן. יש להם עסקים טובים".

אוגנדה היא ארץ שתושביה מחולקים ל-32 שבטים שונים, ואין מדובר באוכלוסיה הומוגנית. למהגרים מאריתראה ומסודאן קל להשתלב במדינה. תומאס, סוחר בשוק של קמפלה, מספר לפעיל "עד כאן": "זאת הסיבה שהם כאן והם באים לאוגנדה, בגלל שזה מקום של שלום. הנשים, לא אכפת להן מאיפה אתה, אם אתה משם או מכאן, או מכל מקום".

אוגנדה קולטת גם בימים אלו מהגרי עבודה אריתראים מישראל וממדינות נוספות ללא צורך בהסכם רשמי, והיא מהווה פתרון טוב ומהיר לבעיית אלפי המסתננים שהגיעו לישראל.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי