אריה דרעי, יו"ר ש"ס ושר הפנים, קיבל היום (א') מהממשלה את הסמכות על תיקון "חוק המרכולים". כזכור, הממשלה הייתה אמורה להציג את עמדתה לבג"ץ לפני כ-3 שבועות, אולם הנושא נדחה.

יעקב ליצמן, שר הבריאות, התייחס לנושא: "חייבים להחזיר לשר הפנים אריה דרעי את הסמכות בנושא. כשהיה חשוב לך נושא התאגיד, אנחנו עמדנו דום. כשלמישהו אחר היה חשוב נושא עמונה, אנחנו עמדנו דום", אמר ליצמן. "שותפות זה שכולם חייבים לכולם. הפעם זה התור שחייבים לנו".

דרעי ליצמן
יעקב ליצמן ואריה דרעי. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שר החקלאות אורי אריאל הדגיש כי הממשלה צריכה לפעול על מנת לשמור על הגחלת של השבת היהודית. "השבת היא ערך יהודי ולאומי ומעוגנת בסטטוס קוו ההיסטורי, ולכן פגיעה בצביונה ללא הסכמה והידברות תהיה בכייה לדורות ואתנגד לה. הפתרון שהממשלה צריכה להוביל הוא הארכת חופשת סוף השבוע לימי ראשון. על ידי כך, מרבית הוויכוחים וקרבות השבת יהפכו ללא רלוונטיים. בכך אני מאמין ואת זה אקדם", אמר שר החקלאות

שלי יחימוביץ' התייחסה לנושא ב-2012 ואמרה: "כבר היום נגזלת המנוחה מ-600 אלף עובדים עניים, שמועסקים בעל כורחם. שבת עם תחבורה מלאה היא שבת רועשת, מזהמת, מנצלת נהגים שיהיו עובדי קבלן, ואף תביא לפתיחת מקומות עבודה נוספים, ותהיה בה פגיעה חברתית עמוקה".

זהבה גלאון נגד השבת היהודית

יו"ר מרצ זהבה גלאון פנתה לשר אריה דרעי בבקשה שיאשר את פתיחת המרכולים לשבת. לדבריה, סגירת חנויות בשבת היא "פגיעה באיזון בין חילונים לדתיים". גלאון אמרה: "פגיעה בעיר שמסמלת את לב ליבה של החילוניות הישראלית,  עשויה להיות בעלת השלכות קשות מבחינת האיזון השברירי הקיים בישראל בין חילונים, דתיים וחרדים".

"יהדות קיצונית, מסתגרת וגזענית". גלאון ודרעי. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
זהבה גלאון ואריה דרעי. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

כמו כן, זהבה גלאון איימה לפני שבוע ב"התקוממות אזרחית" כנגד החלטת נבחרי הציבור. "תיגעו לנו בשבת? תקבלו כזאת התקוממות אזרחית שלא חלמתם עליה", איימה גלאון, "למי שעוד היה ספק – הסטטוס קוו מת. מדובר בקליפה ריקה וחסרת משמעות, שנתניהו וחברי הכנסת החרדים מנפנפים בה כדי לתרץ את הכרסום המתמשך בזכויות החילונים בישראל. הסטטוס קוו הפך לכלי ניגוח בחילונים, לפלטפורמה כדי להיכנס לנו עמוק יותר לחיים, לחדר המיטות, לצלחת, לחופה, ועכשיו גם לשבת".

 

אלעד שור

אלעד שור