התמונות הנוראיות שיוצאות מרחובות ג׳נין, צרחות החיילת והתיעוד המזוויע של הלינץ׳ בשניים מלמד שבמחנה הפליטים ההסתה לא נעצרת אלא רק מתגברת. צה״ל חייב למנוע את המצב הבלתי נסבל של כניסה בשגגה של חיילים לתוך אזורים עוינים ללא אבטחה.

רכב החיילים בתוך ג'נין

מה לא נאמר על זה? כמה תחקירים בוצעו בנושא וחברת ווייז אף הגדירה ברירות מחדל באפליקציה שלה כדי למנוע הישנות מקרים כאלו. ועדיין, מפקדים מחויבים לתדרך חיילים לפני נסיעה סביב אזורים עוינים. ובכל זאת אחת לכמה זמן חיילים מותקפים באכזריות על ידי מחבלים רוצחים בלב מחנה פליטים וכפרים עוינים.

הלילה תושבי ג׳נין לא צריכים לישון. צה״ל צריך להיכנס עם כוחות יחד עם שב״כ ולעצור את הפורעים שניסו לרצוח היום חייל וחיילת בלינץ׳ אכזרי. בבוקר צריכה לצאת הודעה שעשרות נעצרו בפעילות של צה״ל ושב״כ והם צריכים לעמוד לדין. יש לצה״ל ולשב״כ את הכלים לעשות זאת ואסור לעבור לסדר היום על המקרה החמור הזה. כל קצין בצה״ל יודע שאם האירוע הזה היה נגמר ברצח חס ושלום הייתה פורצת עכשיו מהומת עולם וכוחות גדולים היו פושטים על ג׳נין. העובדה שזה נגמר בפציעות קלות לא מלמדת על קלות האירוע, התיעוד שיוצא מג׳נין מלמד על חומרתו. אירוע שכזה חייב להסתיים באפס סבלנות ובצה״ל חייבים אחת ולתמיד למצוא את הדרך לשים סוף לתופעה של כניסה בשגגה לאזורים עוינים.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון