במפלגת הליכוד מיהרו להגיב להחלטת היועץ המשפטי לממשלה שפורסמה לפני זמן קצר באשר לכתבי האישום שיוגשו נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בכפוף לשימוע. "איש לא מופתע מהודעת היועץ שהגיעה אחרי שלוש שנים של מכבש לחצים אדיר שהופעל עליו על ידי התקשורת, השמאל והפקידות המשפטית כדי שיגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בכל מחיר – גם כשאין כלום. העיקר שזה יהיה לפני הבחירות", מסרו בליכוד.

וידאו: מפלגת 'הליכוד'

לדבריהם, "מדובר ברדיפה פוליטית. מסע הציד נגד ראש הממשלה התחיל בניסיון להדביק לו ארבעה תיקי שוחד. כבר עכשיו, עוד לפני השימוע, שלושה מהם קרסו. גם שאר הטענות יקרסו כמו מגדל קלפים כשראש הממשלה יתעמת עם עדי המדינה, יביא עשרות עדים שבאופן תמוה לא נחקרו ויציג את המסמכים והפרוטוקולים שמוכיחים שכל פעולותיו והחלטותיו של ראש הממשלה נעשו כדין".

עוד נמסר כי "פרסום חד צדדי של הודעת היועץ כחודש בלבד לפני הבחירות, מבלי שניתנת לראש הממשלה הזדמנות להפריך את האשמות השווא הללו, היא התערבות בוטה וחסרת תקדים בבחירות. מטרתה אחת: הפלת ממשלת הימין בראשות נתניהו והעלאת ממשלת שמאל בראשות לפיד-גנץ. אסור לתת לזה לקרות".

גבאי לנתניהו: "תתפטר"

"נתניהו מבייש את מדינת ישראל", הגיב יו"ר מפלגת 'העבודה' אבי גבאי. לדבריו, הוא "מחריב הכל כדי להציל את עצמו". עוד הוסיף גבאי: "אזרחי ישראל לא רוצים מנהיגות מושחתת. ראש הממשלה מבייש את עם ישראל ואת מדינת ישראל. נתניהו, תתפטר. שים סוף לבושה הלאומית. אל תנהל את הקרב מבית ראש הממשלה".

גבאי בכנס ירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מספר 2 ב'כחול לבן', יאיר לפיד, הצטרף לגבאי ואמר כי "אם נתניהו אוהב את מדינת ישראל כפי שהוא תמיד אומר לנו, הוא צריך לעשות עכשיו את מה שטוב למדינה. הוא צריך לפרוש מתפקידו באופן מיידי ולהעביר את השרביט לאחד מבכירי הליכוד".

'עוצמה יהודית': "עושים פוטש לנתניהו"

מנגד, במפלגת 'עוצמה יהודית' מגיבים בחריפות להחלטה ואומרים כי "לטעמנו מדובר בנסיון פוטש לראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה אינו אמור לקבוע מי יהיה ראש הממשלה בישראל".

עוד אומרים ב'עוצמה יהודית' כי "לאורך כל שנות כהונתו של נתניהו מתחנו עליו ביקורת חריפה בעניינים מדיניים ופוליטיים. נתניהו לצערנו התפשר, לא קיים הבטחותיו לעם בישראל והיה צריך לגלות מדיניות נחושה ביחס לחמאס ואויבי ישראל. אולם בעניין חקירותיו של נתניהו הצדק עימו. עצם ההודעה על הגשת כתב האישום חודש לפני מועד הבחירות, היא נסיון להפיל ראש ממשלה מכהן, ואולם כאשר מדובר בתיקים העולה מהם צחנה של אכיפה בררנית הצחנה גדול אף יותר. נציגי עוצמה יהודית בכנסת לא יושפעו מהחלטת היועמ"ש הערב".

אנשי 'עוצמה יהודית' ד"ר מיכאל בן ארי ועו"ד איתמר בן גביר. צילום: אמיר לוי, פלאש 90

 

הימין החדש: "עומדת לנתניהו חזקת החפות"

במפלגת 'הימין החדש' מבקשים להזכיר כי "לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עומדת חזקת החפות ככל אזרח אחר במדינה". לדבריהם, "אנו מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אך כפי שאמר היועץ במילותיו שיבוא לשימוע בלב פתוח ונפש חפצה, כך גם אנחנו נמתין לתום השימוע. מפלגת 'הימין החדש' תמליץ לנשיא המדינה להטיל על בנימין נתניהו את משימת הרכבת הממשלה הבאה".

השרים בנט ושקד במסיבת העיתונאים בה הודיעו על הקמת מפלגתם החדשה. צילום: יוסי זליגר – פלאש 90

ש"ס: "נתמוך בו בתפקידו כראש הממשלה ככל שהחוק יתיר לו"

גם בש"ס מסרו בתגובה להחלטת היועמ"ש כי "כפי שהודענו מתחילת הדרך, ש"ס תתמוך אך ורק בבנימין נתניהו לראשות הממשלה ותמליץ עליו לנשיא להרכבת הממשלה הבאה. נתניהו הוא האיש המתאים ביותר להנהיג את המדינה בעת הזו ונתמוך בו בתפקידו כראש הממשלה ככל שהחוק יתיר לו".

השר דרעי. צילום: פלאש 90

 

כמוהם, גם ב'יהדות התורה' מוסרים כי "אנו תומכים בראש הממשלה בנימין נתניהו. חזקת החפות עומדת לנתניהו בדין וככל שהחוק יאפשר זאת נמשיך לתמוך בו, בייחוד בתקופה רגישה זו".

ב'איחוד מפלגות הימין' אמרו הערב כי "כל אדם, גם בנימין נתניהו, זכאי עד אשר מוכחת אשמתו ולכן רשימת איחוד מפלגות הימין תמליץ אחרי הבחירות על ראש הממשלה נתניהו כמועמדה להרכבת ממשלת ימין חזקה ויציבה". עם זאת, הם מוסיפים, "ולאור ניסיון העבר המר, ברור היום יותר מתמיד שרשימת איחוד מפלגות הימין, היחידה שמחויבת באמת לארץ ישראל, חייבת להיות גדולה וחזקה כדי שלא נמצא את עצמנו יום אחרי הבחירות עם ממשלת ביבי-גנץ-לפיד שעלולה להוביל אותנו להקמת מדינת טרור פלסטינית".

אורן חזן לרה"מ: "צא לנבצרות"

ראש מפלגת 'צומת' ח"כ אורן חזן כתב כי הוא "קורא לרה"מ נתניהו, אל תסכן את שלטון הימין, תודיע עכשיו בקולך כי עקב פרסום האשמות, עם בחירתך תמנה לעצמך מ"מ מהימין, וברגע שיוגש כתב האישום, צא לנבצרות ותן לשלטון הימין להמשיך להוביל את המדינה. בכך ידידי רה"מ, תקדים תרופה למכה ותוריד את הלחץ ברמה העניינית".

"צא לנבצרות". ח"כ אורן חזן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

לדבריו של חזן, "אין ספק כי עכשיו מערכת הבחירות תהיה על האשמות כנגד העומד בראש גוש הימין, קריאות "המושחתים נמאסתם" ישובו והשמאל הבזוי בראשות גנץ ינצל זאת ויעלה לשלטון כפי שעשה ב-92 – ועל כך ההיסטוריה לא תסלח! לצערי לא רק רה"מ בבעיה, אלא הימין בבעיה ומדינת ישראל כולה בבעיה. בדיוק מסיבה זאת, דווקא כעת כשראש הממשלה עצמו הוא שנמצא בצומת והימין דחוק לפינה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20