סיעת הליכוד הוציאה היום (ג') מכתב בו נאמר כי הצעת חוק הלאום אותה מקדם ראש הממשלה תעלה להצבעה בשבוע האחרון של מושב הקיץ, כך עפ"י דיווח של nrg. בישיבת הסיעה אמש הודיע רה"מ בנימין נתניהו כי בכוונתו להעביר את החוק בקריאה ראשונה עד סוף המושב, משמעות הדבר כי ההצעה תוכל לעלות להצבעה בקריאה שניה ושלישית כבר במושב הבא.

יו"ר הקואליציה דוד ביטן, רה"מ בנימין נתניהו וח"כ אמיר אוחנה בישיבת סיעת הליכוד, אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר הקואליציה דוד ביטן, רה"מ בנימין נתניהו וח"כ אמיר אוחנה בישיבת סיעת הליכוד, אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תחילה אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, כי הדבר בלתי אפשרי, אך לאור המכתב נראה כי יישר קו עם ראש הממשלה. בישיבת ראשי קואליציות בתחילת השבוע אמר רה"מ כי בשל העובדה שמדובר בחוק שהוא מקדם בשנים בכוונתו לקדמו בוועדה בראשה עומד איש ליכוד.

בבית היהודי ביקשו לדון בחוק בוועדת חוקה בראשות ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) ובליכוד סברו שיש לדון בה בוועדת הכנסת בראשה עומד ח"כ יואב קיש (ליכוד). הבוקר סוכם כי מי שיעמוד בראש הוועדה המיוחדת שתדון בחוק היסוד הוא ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד). ההכרזה על הקמת הוועדה המיוחדת תתקיים מחר בבוקר בוועדת הכנסת.

בעקבות הפרסומים פנתה יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בבקשה "לעצור את ההתנהלות הבריונית הזאת ולמנוע את המחדל החמור הזה". מיכאלי מחתה על כך שבוועדה המיוחדת קיים רוב של 10 חברי קואליציה מול 6 חברי אופוזיציה.

ח"כ מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עוד טענה כי הקואליציה עורכת "מחטף" לחוק יסוד העוסק בזהותה של המדינה ומקימה ועדה "שאינה ערוכה" לדון בעניין "תוך רמיסת הכנסת וועדותיה ורמיסת האופוזיציה". לדבריה, יש לשתף את האופוזיציה ולדון בהצעה במסגרת ועדת החוקה. יצוין כי לצורך אישור חוק היסוד במליאה נדרש רוב של 61 חברי כנסת שיצביעו בעדו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20