במפלגת 'הליכוד' תוקפים היום (ב') את 'ישראל ביתנו' בעקבות ההודעה כי לא תתמוך בחוק הגיוס. במפלגת 'יש עתיד' כינסו מסיבת עיתונאים בנושא. יו"ר המפלגה ח"כ יאיר לפיד הודיע על התנגדות לחוק.

"חוק הגיוס הוא עניין לאומי מהמעלה הראשונה ואסור לליברמן ולפיד להפוך אותו לפוליטיקה קטנה", נכתב בהודעת הליכוד. "ראש הממשלה נתניהו מחוייב לחוק שגובש על ידי צה״ל והובא לקריאה ראשונה על ידי ליברמן ובתמיכת לפיד".

"בניגוד לספינים שהם מפזרים, אין שום דילים או הסכמים עם אף גורם אחר – החוק יובא ככתבו וכלשונו בדיוק כפי שתמכו בו ליברמן ולפיד בקריאה ראשונה, בלי שום שינוי. זו שעת מבחן לליברמן ולפיד: האם יעמדו בהתחייבותם לציבור ויתמכו בחוק החשוב הזה, או שיעשו פוליטיקה קטנה על חשבון צה״ל והחברה הישראלית. הבחירה בידיהם", לשון ההודעה.

בחשבון הטוויטר של התנועה צייצו מחדש ציוצי עבר בהם קוראים לפיד וליברמן להעביר את החוק לפני פיזור הכנסת.

 

כזכור, במערכת הפוליטית יש לא מעט גורמים שמשוכנעים שמאחורי הקלעים נרקם "דיל" בין ראש הממשלה ל'אגודת ישראל': על פי ההסכמות ביניהם, הממשלה תעביר בחודש ינואר את חוק הגיוס, כפי שדורש בג"ץ, החרדים יתנגדו בתוקף, יתפטרו ויפרקו את הקואליציה. המשמעות: בחירות בחודש מאי.

במפלגת יש עתיק כינסו מסיבת עיתונאים. "לפני חודש עמדתי פה ודרשתי שנתניהו יתחייב בקולו שהחרדים לא יקבלו פיצוי כספי בקומבינה תמורת חוק הגיוס. כי זה מה שהם הבטיחו לחרדים. הם אמרו להם: "אל תדאגו לגבי הסנקציות הכלכליות. נעביר לכם את הכסף מתחת לשולחן." זו קומבינה. אמסלם אמר את זה בקולו בוועדה. מול המצלמות. זה לא חוק גיוס. זה חוק גיוס כספים", אמר היו"ר יאיר לפיד.

"אנחנו לא ניתן את ידינו לזה שמשתמטים יקבלו כסף מהמדינה. שכספי המיסים שלנו, יממנו השתמטות. גמרנו לחכות. גמרנו להיות פראיירים שלהם. יש עתיד תצביע נגד חוק הגיוס. נלך לבחירות. אחרי הבחירות ממשלה בראשותי תעביר את חוק הגיוס בלי קומבינות ובלי רמאויות. הגיע הזמן לרפא את הפצע הזה בחברה הישראלית", הוסיף לפיד.

מוקדם יותר נמסר מישראל ביתנו כי "הקואליציה, במהלך ציני, הופכת את חוק הגיוס מנושא מהותי לנושא אלקטורלי. בליכוד נוכחו לדעת שעל רקע דחיית ההצבעה על חוק הגיוס הם הפסידו קולות רבים בקרב הימין החילוני ויוצאי חבר העמים. הקואליציה יכלה להשלים את החקיקה בנושא חוק הגיוס כבר בתחילת מושב החורף, אך בגלל הכניעה ללחץ החרדים העדיפה לבקש דחייה נוספת מבג"ץ".

חברי הכנסת יאיר לפיד ואביגדור ליברמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

"עולה השאלה – האם מדובר במשחק מכור והליכוד הבטיח לראשי המפלגות החרדיות שבמידה ויהיו ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס וידרשו לשלם קנסות, הישיבות יפוצו בסכומי כסף זהים ממקור אחר. הבטחה כזו למעשה מרוקנת את החוק מתוכן. חייבים גם לבדוק את הטענה שהליכוד הבטיח לראשי המפלגות החרדיות לשנות את החוק בהתאם לדרישתם מיד בתום הרכבת הממשלה הבאה".

בעקבות תגובת הליכוד ביקשו בישראל ביתנו להבהיר כי "מטרת ההודעה היא למנוע כל אפשרות שלאחר הבחירות הליכוד יחד עם החרדים ינסו לשנות את החוק. ישראל ביתנו תתמוך בכל מקרה בחוק הגיוס במידה ויובא בנוסח המקורי כפי שהובא על ידי ח״כ אביגדור ליברמן".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20