תגובות זועמות במערכת הפוליטית בישראל להחלטת וועדת המורשת של אונסק"ו להכריז על מערת המכפלה וחברון כאתרי מורשת פלסטינים.

רה"מ נתניהו בתגובתו להחלטת אונסק"ו (צילום: דוברות רה"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בתגובה להחלטת אונסק״ו החלטתי לקצץ עוד מיליון דולר מכספי החברות שישראל מעבירה לאו״ם – ולהעביר אותם להקמת מוזיאון למורשת העם היהודי בחברון. התשובה לשקרים של אונסק״ו היא האמת – והאמת ההיסטורית היא הקשר העמוק שלנו לחברון, מאז ולתמיד!".

קודם לכן אמר נתניהו: "עוד החלטה הזויה של אונסק״ו. הפעם הם קבעו שמערת המכפלה בחברון זה אתר פלסטיני, משמע לא יהודי, ושהאתר בסכנה. לא אתר יהודי?! מי קבור שם – אברהם, יצחק ויעקב. שרה, רבקה ולאה. האבות והאימהות שלנו! והאתר בסכנה? הרי רק במקומות שבהם ישראל נמצאת, כמו חברון, מובטח חופש דת לכולם. במזרח התיכון מפוצצים את המסגדים, הכנסיות, בתי הכנסת, בכל שאר המקומות – במקומות בהם ישראל לא נמצאת. אז אנחנו נמשיך לשמור על מערת המכפלה, על חופש דת לכולם, ונמשיך לשמור גם על האמת".
מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת המכפלה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר הוועד הישראלי לאונסק"ו הודיע בעמוד הטוויטר שלו: "לא נחדש את שיתוף הפעולה עם הארגון עד שיחדל להיות כלי פוליטי אנטי-ישראלי. כשישוב להיות מקצועי, נחדש. הקשר היהודי לחברון קיים מזה אלפי שנים. חברון, ערש מלכות בית דוד, ומערת המכפלה, הקניין העברי הראשון בארץ ישראל ומקום קבורתם של אבות האומה – הם אתרי המורשת הקדומים ביותר של עמנו. יש לדחות בבוז את החלטת אונסק״ו, ולפעול ביתר שאת לחיזוקה של עיר האבות".

עוד הוסיף השר כי "הנוכחות שלנו בחברון הייתה רציפה עד ל-1929 כאשר ערבים טבחו בעשרות יהודים. הרצח הנתעב ההוא לא הצליח לנתק את הקשר לעיר ולמערת המכפלה, שהינו אתר יהודי מאז ימי התנ"ך. אף הצבעה לא תשנה את האמיתות הפשוטות הללו."

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: מרק ישראל סלם
שר החינוך נפתלי בנט. צילום: מרק ישראל סלם

 

לדבריו, "מאכזב ומביש לראות איך פעם אחר פעם ארגון אונסק"ו מכחיש את ההיסטוריה ומעוות את המציאות כדי לשרת, בצורה מודעת, את המנסים למחוק את המדינה היהודית מעל המפה. ישראל לא תחזור לשתף פעולה עם אונסק"ו כל עוד הגוף משמש כלי לניגוח פוליטי במקום ארגון מקצועי".

"אי אפשר לשכתב את ההיסטוריה"

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן הגיב גם להחלטה וכינה אותה "צביעות". לדבריו, "הפלשתינים ממשיכים בקמפיין ההסתה והשקרים שלהם באמצעות אונסק"ו. אונסק"ו נחשף במערומיו בהחלטה הזאת. בעוד שדאע"ש מחריב אתרי מורשת היסטוריים בחלב, תדמור, מוצול ואחרות, אונסק"ו בוחר להתרכז בחברון ומערת המכפלה שלא היו, ולא יהיו תחת סכנה כל זמן שמדינת ישראל קיימת. את ההיסטוריה אי אפשר לשכתב ואי אפשר למחוק. אברהם אבינו קנה בכסף מלא את מערת המכפלה בחברון והיא מקום קבורת אבותינו מאז ולתמיד. תגובתנו תיהיה- לחזק ולהעמיק את החיבור שלנו לעיר היהודית בחברון".

"ארגון בזוי". השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: פלאש 90
"ארגון בזוי". השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: פלאש 90

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגדיר את הארגון "אנטישמי" ואמר כי "אונסק"ו הוא ארגון מוטה פוליטית, שההחלטות המתקבלות בו הן שערורייתיות. שום החלטה של הארגון הלא רלוונטי הזה תפגע בזכותנו ההיסטורית בת אלפי השנים על מערת המכפלה, או בזכותנו על הארץ. אני מקווה שבעזרת ידידתנו הגדולה ארצות הברית, יופסק התקצוב של הארגון הזה. ההחלטה הזו גם מוכיחה, פעם נוספת, כי פניה של הרשות הפלסטינית אינם לשלום, אלא להסתה והכפשה של ישראל בעולם".

שר הביטחון אביגדור ליברמן בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון. צילום: יונתן זינדל פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

"כתם על הארגון הבינלאומי"

שרת המשפטים איילת שקד מסרה כי "החלטת אונסק"ו היא עוד כתם על הארגון הבינלאומי ועל כל אחת מהמדינות שהצביעו בעדה. מערת המכפלה וחברון הם לא רק אתרי מורשת יהודיים, אלא גם אתרים שעליהם יש לעם ישראל זכות היסטורית, קניינית וחוקית, גם על פי הדין הבינלאומי. נפעל על מנת שזכותנו על האתרים החשובים האלה תבוא לידי ביטוי וביתר שאת".

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90
סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה כי מדובר ב"אות קלון לאונסק"ו שפעם אחר פעם מעדיף לעמוד לצד השקר". סגנית השר הוסיפה כי "למרות המאמצים הכבירים של משרד החוץ שנעשו בשבועות האחרונים לסיכול ההחלטה שמתכחשת להיסטוריה, ולמרות ההישג של ההצבעה החשאית, הרוב האוטומטי הערבי הצליח להעביר את הצעת ההחלטה שמנסה לנכס לפלשתינים את הסמלים הלאומיים של העם היהודי. גם עוד אלף שנים מערת המכפלה תישאר בריבונות יהודית, ואילו אונסק"ו תחדל להתקיים כארגון מורשת".
שר התקשורת איוב קרא: "עוד לא קם ולא יקום ארגון שיכול להפריד או לטשטש את הזיקה הבלעדית של עם ישראל ומערת המכפלה ולחברון, במיוחד לא ארגון קיקיוני כמו אונסק"ו".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר על החלטת אונסק"ו: "האם בעיני אונסק"ו התנ״ך אינו מורשת? זו החלטה שנובעת במקרה הטוב מבורות ובמקרה הרע מתוך צביעות".

"אונסק"ו בחר לשרת את תעמולה השקרים הפלסטינים"

גם ראשי שדולת ארץ ישראל ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ' תקפו את ההחלטה ומסרו  כי ״החלטת אונסק"ו היא לא פחות מהכחשת היסטוריה. חברון היא העיר העברית הראשונה, ומערת המכפלה היא חלקת גדולי האומה של עם ישראל. אנו קוראים לממשלה לא רק לדחות את החלטת אונסק"ו, אלא גם להבהיר במעשים שחברון ומערת המכפלה הם אתרי המורשת של עם ישראל".

יו"ר הקואליציה דוד ביטן מסר: "ההחלטה הבזויה של אונסק"ו המנסה לשכתב באמצעות שקר את ההיסטוריה אינה אלא הזיה של שונאי ישראל שקבלו מושב בארגונים בינלאומיים איזוטריים. זכותנו על מערת המכפלה כמו גם ההיסטוריה שלה בלתי ניתנות לערעור ואנו נדאג שכך זה יישאר".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "פוליטיקה זולה ואנטישמיות הביאה את אונסק"ו לזנוח את התנ"ך ולאמץ את הנרטיב הפלסטיני השקרי לגבי מערת המכפלה. לאחר הר הבית, נותר להם רק לקבוע שגם ישו פלסטיני ולהמשיך למחוק בטמטום וברשע את הזיקה של העם היהודי לארץ ישראל".

ח״כ שרן השכל(הליכוד): "הכרזת אונסק"ו מגוחכת. ארגון אונסק"ו בחר שוב לשרת את תעמולת השקרים הפלסטינית. לעם היהודי יש קשר של אלפי שנים למערת המכפלה ולעיר חברון- עיר אבותינו, ואת ההיסטוריה אף החלטה לא תשכתב. אמינותו של אונסק"ו מוטלת בספק והחלטות אומללות מסוג זה הופכות אותו לחסר חשיבות בעולם".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי