שריונר ברמ"ח אבריו, ארמי נוצרי ממעלות תרשיחא ודובר ערבית. כן, כל ההגדרות האלו תואמות לסאמר ברהם, שהשתחרר במרץ האחרון מצה"ל אחרי שלוש שנים של שירות בחיל השריון ומהווה מודל לחיקוי בהתעקשותו לשרת כלוחם בצה"ל, למרות הפידבקים מהסביבה.

פשוט שריונר. סאמר ברהם

 

לסאמר, אחד מכמה הלוחמים שיצאו מתרשיחא, יש מסר חשוב לבני עדתו: "בתרשיחא יש עוד אחד שהיה לוחם מסייעת בשריון ועוד מספר לוחמי מג"ב. אני מנסה לשכנע עוד אנשים לשרת ולאהוב את המדינה בה אנחנו חיים. אני קורא לכל בני העדה הארמית להתגייס לצה"ל, לתרום, להיות חלק מחומת הביטחון של מדינת ישראל, אנחנו חיים כאן וזו אחריותנו".

בראיון לאתר יד לשריון הוא מספר כיצד התקבל בפלוגה כדובר ערבית ומדגיש: "נכון, אני נוצרי דובר ערבית, אבל לא נתקלתי בשום תופעה של גזענות בשירות, ההיפך, חשתי שאנחנו משפחה אחת, אחים לנשק. אין אפליות כולם שווים, מחוברים, ואני אחד מכולם".

סאמר ברהם בטקס סיום טירונות

 

לדבריו, "בצבא אנחנו נותנים מעצמנו, כולנו באים הרבה מתוך התנדבות, תחושת שוויון ואחדות, וכולם למען ביטחון המדינה, כל זאת תוך חיזוק ערכי דו-קיום וחופש הביטוי. זו מדינה דמוקרטית ובצבא התחושה היא שכולנו שווים זה לזה. גם לא חשתי במהלך השירות מתחים כלשהם בהקשר דתי: שירתתי עם בני ישבות, עם חרדים, וממש לא הרגשתי שמנסים לגרור אותי לכאן או לשם".

סאמר מספר כי ביישובו, בו הרוב עדיין לא שותף לשירות מסוג כזה, בחירתו לא תמיד מתקבלת בעין יפה: "לא פשוט, נתקלתי לפעמים בקללות ובחוסר אהדה, אבל לא באלימות פיזית". אבל הוא מדגיש כי הוא "לא היחיד במשפחה ששירת בכוחות הביטחון – היה לי דוד ששירת במשטרה ובשירות בתי הסוהר, וכן בן-דוד שמשרת במשטרה. ההורים שלי היו בעד הגיוס, תמכו בי מאוד ,וזה נתן לי רוח גבית חשובה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20