במאי הקולנוע הישראלי גיא נתיב זכה לפנות בוקר (שני) בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט העלילתי הקצר על סרטו "Skin".

סרטו של נתיב עוסק בפשע שנאה ובהשלכות שלו מנקודת מבטם של שני ילדים, האחד לבן והשני שחור.

נתיב כתב את התסריט יחד עם שרון מימון והפיק אותו יחד עם אשתו, השחקנית ג'יימי ריי ניומן, שאף עלתה לבמה לצידו כדי לקבל את הפרס.

"עברתי לכאן לפני חמש שנים", פתח נתיב את נאומו הנרגש על הבמה ומיד והוסיף בעברית "לילה טוב ישראל". עוד אמר כי "הסבים שלי ניצולי שואה. מה שהם עברו שם, אנחנו רואים בכל מקום, באמריקה ובאירופה. הסרט הזה על חינוך, על ללמד את הילדים שלך יותר טוב".

אשתו הקדישה את הזכייה לבת הטרייה שלהם שנולדה לפני חמישה חודשים, הודתה להוריה ולמפיקי הסרט.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בירך "‏ברכות לגיא נתיב על זכייתו בפרס האוסקר לסרט הקצר הטוב ביותר. גיא יקירנו, המילים הטובות על 'סקין' כולן לך, לשרון ולג'יימי ריי, אבל הסרט הוא מתנה עבור הילדים והנכדים שלנו, ועבור העתיד שאנחנו רוצים בשבילם כדי שיזכו להגשים את כל החלומות. גאווה ישראלית גדולה. מזל טוב!".

שרת התרבות מירי רגב בירכה אף היא על הזכייה בפרס האוסקר. "הזכיה מהווה עוד סיפור הצלחה של הקולנוע הישראלי. נתיב צמח בנתיבי ארצנו, בן משפחה של שורדי שואה. זכייתו של נתיב היא פרק קולנועי חשוב במאבק התודעתי חסר הפשרות נגד מי שבוחרים בגזענות כדרך החיים שלהם. אשמח אם תשוב ליצור בארץ!", אמרה רגב.

נתיב הוא הבמאי הישראלי הראשון שזוכה באוסקר מאז משה מזרחי, שזכה בשנת 1978 בפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר על סרטו 'כל החיים לפניו', שייצג את צרפת.

לינור בר-אל

לינור בר-אל