חמאס מגביר את הטון: עם צאת חג העצמאות פרסם הערב (ג') חמאס סרטון ובו איום חדש על ממשלת ישראל. אבו עוביידה, דובר גדודי עז-א-דין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס אמר כי בארגון נותנים לישראל ארכה בת 24 שעות על מנת להיענות לבקשות ה"אסירים". "אם ישראל לא תענה , על כל יום נוסיף לרשימת האסירים בעסקת השבויים 30 שמות חדשים", אמר.

מסר תקיף כלפי ישראל. מנהיגי חמאס בעזה, יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה
מסר תקיף כלפי ישראל. מנהיגי חמאס בעזה, יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה

חשוב לציין כי בין חמאס ובין ממשלת ישראל התנהלו וככל הנראה מתנהלים מגעים מתמשכים, כשישראל מנסה למצוא את הנוסחה שתשיב את גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול, יחד עם האזרחים אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד וג׳ומעה אברהים אבו נימה. באחרונה, מחריף חמאס את הטון ולפני כשבועיים פרסם סרטון תעמולה בו ניסה לשכנע את משפחות גולדין ושאול, המתנגדות בנחרצות לשחרור מחבלים, כי בניהם עודם בין החיים.

כמו כן, קרא אבו עוביידה לתושבי הרשות הפלסטינית לצאת מחר בהמוניהם ליום זעם, וחיזק את המחבלים היושבים בבתי הכלא.

נסראללה: "ישראל – הבת המפונקת של ארה"ב"

גם מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס היום לסוגיית שביתת הרעב. לדבריו, המסר העולה מן שביתת הרעב הוא ש"ישראל סותמת את אוזניה, ומהמרת שהאסירים יחזרו בהם מהשביתה". נסראללה המשיך ותקף דווקא את מדינות ערב, שאינן מסייעות ל"אסירים". "אני לא מצפה מהאויב הטרורסטי הזה יותר", אמר, "אבל איפה מדינות ערב, מדינות העולם, ארגוני זכויות האדם? 16 ימים והעולם שותק".

עוד הוסיף נסראללה כי "העולם המערבי מוביל לכך שהסוגיה הפלסטינית תשכח, איפה הקול הערבי? התקשורת הערבית , אם זה היה קורה במדינה אחרת כל העולם היה קם וצועק ומאשים את הממשלה בקיפוח וגזענות, אבל ישראל היא הבת המפונקת של ארה״ב".

כמות שובתי הרעב: רק 842

בתוך כך, לחצי שירות בתי הסוהר ממשיכים לתת אותותיהם בשביתת הרעב. כמות השובתים צנחה ל-842 בלבד. לצד חילופי האסירים מבתי כלא, החלפת מזרנים ומדים, בקרבת בתי כלא התלוננו אזרחים בשבוע האחרון על בעיות קליטה, שככל הנראה נובעת בעקבות מלחמת מערכות השב"ס נגד האסירים, על מנת למנוע מהם להוציא הודעות התססה מחוץ לכלא. במד"א קיבלו הוראות חדשות למקרה של התדרדרות במצבם הגופני של השובתים.

הפגנת תמיכה בשובתי הרעב בבית לחם. צילום: פלאש 90
הפגנת תמיכה בשובתי הרעב בבית לחם. צילום: פלאש 90

נכון להיום, מרבית השובתים בבתי הכלא בצפון חזרו לאכול, כשרק 30 שובתים נותרו. במחוז מרכז 217 ובמחוז דרום 595. לערוץ 20 נודע כי שביתת הרעב ממשיכה להיות מזוהה עם פת"ח, כש-747 מחבלים עדיין שובתים רעב. 41 מחבלים המשויכים לג'יהאד האסלאמי דבקים ברעב, 20 מהחזית העממית, 16 מהחזית למען הדמוקרטיה, 12 בלבד מחמאס ו-1 נוסף מתנועת הסלפייה.

רפאל חיון

רפאל חיון

מתעסק בכל מה שקשור לבטחון בארץ ובעולם.
רפאל חיון