סערה בקרב תלמידי בית הספר התיכון היוקרתי ביקון שבניו יורק והוריהם, בעקבות דקת דומייה שהתקיימה בשבוע שעבר לזכר "קרבנות ההפגנות" בגבול רצועת עזה, שבהן נהרגו כ-50 מחבלי חמאס מאש צה"ל. חלק מההורים מחו נגד המחווה, המהווה לטענתם נקיטת עמדה מצד בית הספר בסוגיה שנויה במחלוקת.

בית הספר התיכון היוקרתי Beacon במנהטן. צילום: צילום מסך.

"אני נסער מאוד. לא שלחתי את הילד שלי לבית ספר ציבורי בניו יורק כדי שיתפלל עבור פעילי חמאס", אמר אחד מהורי התלמידים היהודים בבית הספר ל"ניו יורק פוסט". "אני לא חושבת שאף בית ספר צריך לקיים דקת דומיה לזכר טרוריסטים. מה אם אלה היו מחבלי דאעש?", אמרה אמו של אחד מהתלמידים, יהודיה אף היא.

ארגון ציוני אמריקה הודיע כי הוא יישלח מכתב לבית הספר ובו ידרוש ממנו התנצלות. "זה חוסר כבוד להתאבל על מחבלי חמאס", אמר מורטון קליין, נשיא הארגון.

"כתלמידה יהודיה, הרגשתי שהרבה מחבריי היהודים הרגישו מוזר כשדקת הדומייה התחילה", סיפרה סופי סטיינברג מברוקלין. "הם לא ידעו איך להרגיש בסיטואציה כזאת ואיך להשתלב בה".

לא מדובר בפעם הראשונה שבה בית הספר היוקרתי שבשכונת הלס קיצ'ן שבמנהטן נתפס כמזוהה עם צד פוליטי מסוים. חלק מתלמידיו השתתפו בהפגנות שהתקיימו בנובמבר 2016 נגד בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית, באישור מוריהם. "אני חושבת שזה טבעו של בית הספר 'ביקון' – לא לפלג, אבל להעלות סוגיות שאף אחד לא רוצה לדבר עליהן", הוסיפה סטיינברג.

תלמידה אחרת טענה כי דקת הדומייה התקיימה כמו משום מקום, מבלי שתינתן התייחסות נרחבת יותר לנושא. "הייתי רוצה שיתנהל דיון אחרי כן", אמרה פורצ'ון נדומבו, תושבת במנהטן.

מנהלת בית הספר רות לייסי לא הגיבה לטענות. ממחלקת החינוך בעיריית ניו יורק נמסר: "אנחנו תומכים במעורבות אזרחית בקרב התלמידים, ומעודדים בתי הספר לייצר סביבה מכילה שבה התלמידים יוכלו לדון באופן מכבד בעניינים שעל סדר היום".

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל