שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי נשאה הלילה (רביעי) נאום בפני חברי מכון המחקר FDD (הקרן להגנת הדמוקרטיות) בוושינגטון. בנאומה, הציגה היילי את עמדת ממשל טראמפ בסוגיות הקשורות לישראל ולמזרח התיכון ושיתפה חוויות מתוך עבודתה היומיומית באו"ם.

על ההחלטה לצמצם את הסיוע האמריקני לארגון אונר"א אמרה היילי, "אנחנו נתרום לארגון אם אונר"א תבצע רפורמה, תשנה את מספר הפליטים למספק מדויק. אז נבדוק שוב אם לבצע שותפות איתם". היילי חזרה והדגישה את עמדת הבית הלבן, לפיה מספר ה"פליטים" הערבים נמוך בהרבה מזה שמציג ארגון אונר"א, וקבעה כי "זכות השיבה" לא עומדת יותר על הפרק.

בתוך כך, היא התייחסה גם לסיוע החוץ של ארה"ב ואמרה: "אנחנו צריכים לבדוק אם המדינות שאנחנו נותנים להן כסף – האם הן מאמינות במה שאנחנו מאמינים, האם הן רוצות להיות השותפות שלנו ולעבוד איתנו". "אם הן צועקות 'מוות לאמריקה", למה לתת להן פני אחד?", תמהה השגרירה.

שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי אמש. צילום: רויטרס

 

ככל שהדברים נוגעים לפעילותה באו"ם, סיפרה היילי: "ידעתי שהייתה הטיה נגד ישראל, אבל לא חשבתי על זה הרבה עד הדיון הראשון שנכחתי בו. כשראיתי את התגובות הקשות של המדינות האלה כלפי ישראל, לא היתה לי ברירה אלא לקום ולומר שזה לא נכון. אנחנו לא מתכוונים לסלוח על הטיה אנטי-ישראלית".

לדבריה, האו"ם צריך לדון במזרח התיכון ולא בישראל "בוועדה העוסקת במזרח התיכון המדינות החברות מפחדות לומר דברים שליליים על ישראל, כי הן לא רוצות שאני אצעק עליהן", סיכמה בהומור.

לינור בר-אל

לינור בר-אל