מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה היום (ג') לבקשת כוויית, בעקבות ההתפרעויות האלימות אתמול (ב') בגבול עזה במהלכן חוסלו למעלה מ-60 מחבלים וכ-1,200 נפצעו. שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי נתנה גיבוי לתגובה הישראלית: "אין מדינה בעולם שהייתה נוהגת באיפוק כמו ישראל".

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי בדיון מועצת הביטחון. צילום: רויטרס

השגרירה תקפה את מועצת הביטחון, שפתחה את את הדיון בדקת דומיה לזכר המחבלים: "יש המון אלימות באזור ולצערי, המוסר הכפול נפוץ במועצת הביטחון של האו"ם. בשבוע שעבר, כוחות איראנים תקפו עמדות ישראליות. בנוסף, כוחות איראנים שיגרו טילים לעבר סעודיה. בימים האחרונים, ארגון הטרור חמאס, בגיבוי איראן, שיגר מתקפות נגד צה"ל. האיום המשותף לכל אלה הוא מקומו של השלטון האיראני, שמפר זכויות אדם בסיסיות ברחבי העולם. הפגישה של היום לא נוגעת לכל אלו, אלא דווקא לפתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים. בשביל אנשים מסוימים, המהלך הזה הוא סיבה טובה לנקיטה באלימות. איך אפשר להצדיק זאת? המהלך אינו חותר תחת שום תהליך שלום".

מחבלים על הגדר. צילום: דו"צ

 

היילי האשימה את ארגון הטרור: "חמאס נוקט באלימות במשך שנים, עוד הרבה לפני שהעברנו את השגרירות. המפגינים בעזה ניסו לפרוץ את הגדר, לאחר שחמאס עודד אותם לעשות זאת. הוא שהצית את מעבר כרם שלום – המעבר המרכזי שדרכו מגיע ציוד ומזון לרצועת עזה. הייתם מקבלים התנהגות כזו בגבולכם? אף מדינה לא הייתה מרשה לדבר כזה לקרות. חמאס דחקו במפגינים לפרוץ את הגדר בעודם משקרים ואומרים להם שחיילי צה"ל בורחים – כשלמעשה הם לא. עד כדי כך חמאס נחוש לאמלל את חיי הפלסטינים. הם מפריחים עפיפוני תבערה ומנסים לגרום לכמה שיותר הרס בישראל. אל תטעו. ארגון הטרור מרוצה מהתוצאות של העימותים אתמול. אין מדינה בעולם שהיתה נוהגת באיפוק שבו נהגה ישראל".

"אלו שמציעים שהאלימות קשורה למיקום של השגרירות האמריקאית טועה. פתיחת השגרירות בירושלים היא סיבה לחגיגה עבור האמריקאים. זהו הדבר הנכון לעשות, זה מייצג את הרצון של אזרחי ארה"ב. העברת השגרירות שלנו לירושלים משקפת את המציאות – ירושלים היא הבירה של ישראל, והיא הייתה כזו מאז ומעולם. ההכרה בכך מקרבת לשלום, ולא להפך. אנחנו לא רוצים שום דבר אחר חוץ משלום".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון. צילום: רויטרס

 

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון התייחס גם הוא להתרחשויות: "בחודש האחרון פורעים ניסו לפרוץ את הגדר ולחדור לשטח ישראל, שתלו מטעני חבלה, השליכו צמיגים בוערים ובקבוקי תבערה וגרמו לשריפות נרחבות בשטח ישראל. ביום שישי האחרון הם הציתו את מעבר כרם שלום, מעבר מרכזי של ציוד הומניטרי וסחורות לרצועה, והרסו חלקים נרחבים ממנו. אם הפורעים היו חוצים את הגדר, אין ספק שכך היו נראים היישובים הישראליים מעבר לגבול".

"חמאס מבצע פשעי מלחמה, אבל לא רק נגד אזרחים ישראלים", המשיך דנון. "חמאס ממשיך לנצל את אזרחי עזה, ובהם ילדים, כמגנים אנושיים. בזמן שבעולם ממהרים לגנות את ישראל על כך שהיא מגנה על אזרחיה, לא נראה כי הם מודאגים מפשע המלחמה הכפול שמבצע החמאס. כל אזרח שנפגע בגבול הוא קורבן של פשעי המלחמה של חמאס ובאחריותו הבלעדית. כל מי שטוען שההחלטה להעביר את השגרירות האמריקנית היא הסיבה או ההצדקה לאלימות הפלסטינית צריך לבחון היטב את ההיסטוריה. ההסבר הזה הוא רק התירוץ האחרון ברשימת התירוצים הפלסטיניים לאלימות נגד ישראל".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם