היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, טרם קיבל החלטה בנוגע לפינוי בית המכפלה, כך עפ"י דיווח של חופי עמוס מאתר Nrg. בדיון שהתקיים אמש (ה') בלשכת מנדלבליט לא הגיעו נציגי משרד המשפטים, משרד הביטחון והפרקליטות הצבאית לכדי הסכמה.

בית המכפלה בחודש שעבר. צילום: ציפי שליסל/TPS
רה"מ הורה לאכלס עוד ב-2013. בית המכפלה בחודש שעבר. צילום: ציפי שליסל/TPS

נציג הצבא אמר כי בסיס משפטי להשארת הרוכשים במבנה בטרם יושלם הרישום במנהל האזרחי, נציגי משרד המשפטים ומשרד הביטחון סברו כי אין כל מניעה שהשלמת הליך הרישום תתבצע במקביל להישארותם במבנה. חוות דעת דומה התגבשה גם במשרד רה"מ. כך או כך על מנדלבליט לגבש הסכמה כבר בשבוע הבא, בטרם תגיש המדינה תשובה מקדמית בעתירת הפלסטינים לפינוי הבית.

כזכור, בחודש שעבר נכנסו כ-150 מתיישבים לבית המכפלה הסמוך למערת המכפלה בטענה כי השלימו את רכישת הבית כבר לפני חמש שנים ורק עיכוב מצד ועדת הרישום של המנהל האזרחי מנע מהם להיכנס לבית באופן מסודר. בשנת 2013 בעקבות פיגוע ירי הורה רה"מ בנימין נתניהו לאכלס את הבית לאלתר. המנהל האזרחי מנע כניסה זו, אך ערעור לוועדת הערער העליונה לפני כחודשיים ביטל את ההחלטה וקבע כי לזכות הקונים עומדים ממצאים ברורים של רכישת המבנה כדין, המובהק שבהם הוא גזר דין מוות שהוציאה הרשות הפלסטינית נגד המוכר.

"אני מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט יעמוד בדבריו ויאפשר למשפחות בית המכפלה להישאר בביתן", אמר עו"ד דורון ניר צבי המייצג את הרוכשים. "ביצענו את רכישת הבניין לפני חמש שנים, חודשים ספורים לאחר מכן דחה המנהל האזרחי את בקשתנו להיתר העסקה ולכן הגשנו ערר כנגד ההחלטה. למרות שזכינו בערר, לא ניתן היתר אכלוס לבית עד לאחר הירצחו של החייל גל קובי הי"ד".

כוחות מג"ב מחוץ לבית המכפלה, בחודש שעבר. צילום: TPS
כוחות מג"ב מחוץ לבית המכפלה, בחודש שעבר. צילום: TPS

לדבריו, "לאחר קבלת היתר העסקה המציא היועץ המשפטי לאיו"ש, אלוף משנה דורון בן ברק, תקדים משפטי חדש, ודרש רישום מלא של הבניין בטאבו כנגד קבלת היתר האכלוס. ניגשנו להליך רישום הנכס בטאבו ונכשלנו בוועדה לרישום ראשון, הגשנו ערר גם על החלטה זו, ולפני כחודש זכינו בפסק דין ארוך שמבטל את החלטתה של הוועדה לרישום ראשון".

"אני מציין את טענתו של  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט  ומזכיר כי בתקופה שבה כיהן כמזכיר הממשלה הוא ציין מפורשות כי אין כל צורך ברישום של הבניין בטאבו וכי היתר העסקה מספיק מבחינה משפטית לשם אכלוסו. כולי תקווה שמנדלבליט יהיה מספיק אמיץ שלא לחזור בו מדבריו גם כיום כשהוא משמש כיועץ המשפטי לממשלה", הוסיף ניר צבי.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20