התמונות שיזכרו מגל השריפות הנורא שפשט בכל רחבי המדינה בימים האחרונים, הן של אותם מחוסרי בית, כאלו שנסו על נפשם ועמדו מנגד בזמן שהלהבות כילו את ביתם, את כל הזיכרונות והרגעים שאספו בעשרות השנים האחרונות. אבל, השריפה הזאת גבתה יותר מבתים ורכוש, אלא גרמה לנזק עצום לטבע, לחי ולצומח.

ישיבת הממשלה בחיפה. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ישיבת הממשלה בחיפה. צילום: קובי גדעון, לע"מ

בכלי התקשורת דיווחו על עשרות שמורות ויערות שנשרפו, חלקם נשרפו כליל. שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, סיפר כי אנשיו זיהו בקבוקי תבערה בהר אדר ובנווה צוף, למען הסר ספק לאלו שטענו כי להאשים גורמי טרור בשריפות, זה לא אחראי.

קק"ל העריכה הבוקר כי בגל השריפות עלו באש כ-11 אלף דונם יער וחורש טבעי, מאות לוחמי אש עבדו יום וליל כדי להשתלט על האש, ועדיין יש חשש לדליקות או הצתות נוספות, כשמזג האוויר, לפחות עד אמצע השבוע, ממשיך להיות לרעתנו.

ואחרי זיהום האוויר הנורא, הפיח וכל מה שנלווה לשריפות ענק, אחרי האנשים, החיות והעצים שספגו טראומה קשה, שיקח שנים לשקם, ישארו הטפסים.

אותם טופסי נזקי רכוש, טופסי 17 לחדרי מיון למי שנזקק לטיפול רפואי, הרבה ניירת והרבה אורך רוח שתידרש מכל מי שיזדקק לפיצוי או לקצת יחס, אנושי כמובן.

המטרה – להקל על האזרחים שנפגעו

אמש יצא שר האוצר משה כחלון לאמצעי התקשורת, אחרי ישיבת חירום והכריז: נטפל בכל הנפגעים לפי סולם הרגישות הגבוה ביותר. "גם אחרי שהעשן יתפוגג נהיה פה. במהלך השנה אנחנו גובים מסים מהאזרחים כאן – עכשיו הם צריכים אותנו".

במקביל, הורה כחלון על פיצוי של 2,500 לכל אדם שאינו יכול לשוב לביתו בשל נזקי השריפה. גם שר הפנים דרעי הנחה את ראשי משרד הפנים להודיע לרשויות המקומיות לטפל ללא כל מגבלה כספית בכל המפגעים שנוצרו עקב השריפות ובימים הקרובים יגובש הפיצוי לכך הצהרות מרגשות ומעודדות, ללא ספק.

אבל, האם כך יהיה הדבר?

במהלך ישיבת ועדת הכספים הבוקר בנושא ההתחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים, הודיעו נציגי כל קופות החולים, כי הם נענים לקריאתו של יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שלא לחייב את מבוטחיהן בטופס 17 ולמנוע מהן ביורוקרטיות מיותרות במקרים בהם הם פנו או פונים לבתי החולים בעקבות נזקי עשן או כל נזק שהוא הנובע מהשריפות.

ועדת הכספים של הכנסת היא זו שתמיד נדרשת לעניני פיצוים כאלו ואחרים שגוררים רגליים במשרד האוצר, לעיתים על אף הימצאותו של שר אוצר נחוש לטפל באזרחים.  באסונות קודמים, לאו דווקא שריפות, נוצרו מצבים אבסורדיים, בהם חודשים או שנים לאחר האירוע עצמו, צרכנים מצאו עצמם מטורטרים בין משרד כזה או אחר בעיקר בגלל המחלוקת – האם להכיר באירועים כארועים לאומנים (פעולות טרור)  או שמא להתייחס אליהם אחרת.

השריפה בחיפה. צילום: דניאל סקרס
השריפה בחיפה. צילום: דניאל סקרס

במקרה, חלילה, שסקאד פוגע בבית, אין מחלוקת על אופי הפעולה, אך מה יקרה אם לא יצליחו למצוא את האשמים או את האמצעים שאיתם הציתו מדינה שלמה. טרור ההצתות הוא עניין מתוחכם ומורכב, ואין לדעת מתי ואיך יתפסו המציתים והאם ימצאו את האמצעים בהם ישתמשו, בהתחשב שהשריפה, בחלק מהמקרים, מצליחה להשמיד את הראיות כליל.

אז מי יפצה ואיך יצליחו המבוטחים להשיב את חייהם למסלולם במהירות האפשרית?

התשובות לשאלות אלה לכך תלויות בעיקר באיתור הגורם לשריפה. הבדיקה נערכת על ידי חוקר שריפות, ראיות מזירת השריפה, דו"ח מכבי אש ועדי ראיה. צריך להתחשב בסוג התביעה ובגובה הפיצוי ומה עושים אם הניזוקים לא היו מבוטחים. נקווה שלא נגיע בעוד כמה חודשים שוב לוועדת הכספים של הכנסת לשמוע מקרים של אנשים שניזוקו פעמיים, פעם אחת מטרור ההצתות ופעם שנייה, מהבירוקרטיה.

לסיכום, עצה ממני לשר האוצר: הפעל את הסופרטנקר אצלך במשרד, עוד היום.

 

שרונה מן

שרונה מן