משרד הביטחון מפרסם היום (ב') את שלב המיון המוקדם להקמת מרכז ההספקה האחוד של צה"ל. מדובר בצעד ראשון לקראת הפצת מכרז, שיתבסס על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי, ויכלול מימון, תכנון, הקמה ותפעול של המרכזים לתקופה של 25 שנה. מדובר בהפרטה העמוקה ביותר שנעשתה עד כה בצה"ל כאשר חלק משמעותי מהתפעול יתבצע באמצעות מיקור חוץ על ידי זכיין אזרחי.

צילום: משרד הביטחון

שלושת המרכזים הלוגיסטיים יוקמו בשלושה מוקדים, בצפון הארץ, במרכזה ובדרומה ויתבססו על מחנות קיימים. המרכזים ייבנו לגובה בכדי לצמצם את השימוש בקרקע ולהימנע מהרחבת שטחי המחנות. התכנסות צה"ל לכדי 3 מוקדים לוגיסטיים תפנה כ-4,000 דונמים מתוכם כ- 2,000 דונם באזורי הביקוש, מה שיאפשר למדינה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור, ולספק שטחים פתוחים וציבוריים לשימושים שונים לרווחת הציבור.

ממשרד הביטחון נמסר "מרכז ההספקה יאופיין בחדשנות טכנולוגית בקנה מידה עולמי בהיבטי אחסון, ליקוט והפצה. במרכזים הלוגיסטיים יופעלו רובוטים ואמצעים מתקדמים. כמו כן, אחסון וניהול המלאי יופעל באמצעות טכנולוגיות ומערכות מידע מהמתקדמות בעולם. המרה"ס יכלול מגוון רחב של מוצרים, החל במחט לעירוי ועד לחלקי חילוף לטנקים".

עיר הבה"דים בנגב. צילום: פלאש 90
עיר הבה"דים בנגב "הפרויקט מהווה השלמה לתכנית להעברת מחנות צה"ל מהמרכז לדרום". צילום: פלאש 90

עלות ההקמה והתפעול של הפרויקט מוערכת בכ-15 מיליארדי שקלים לתקופה של 25 שנים. המיון המוקדם צפוי להסתיים בחודש ספטמבר 2017 והיציאה למכרז צפויה בסוף השנה. איוש המרכזים צפוי ב-2023.

ראש מנהל מעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (מיל.) איציק כהן, ברך היום על המהלך ואמר: "הפרויקט מהווה השלמה לתכנית להעברת מחנות צה"ל מהמרכז לדרום. ייחודיות הפרוייקט הוא בשילוביות עם גופים אזרחיים בדגש התפעול, המכרז פונה לחברות אזרחיות המתמחות בתחום הלוגיסטיקה בארץ ובעולם. זהו פרוייקט מורכב ואנו גאים בתהליך ומחויבים לו "

סא"ל שגיב שרביט, ראש המנהלת בצה"ל אמר היום כי: "מדובר במהלך היסטורי שישנה את פני הלוגיסטיקה בצה"ל בפרט ובמדינת ישראל בכלל. המהלך יביא לקפיצת מדרגה משמעותית ביכולת לתמוך לוגיסטית את שדה הקרב העתידי, תוך שימוש בטכנולוגיות ויכולות מתקדמות המותאמות למאה ה-21".

 

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון