משה כחלון, איתן כבל, יעקב אשר, דוד ביטן, יצחק וקנין, עבד אלחכים, חאג` יחיא, דב חנין, יוסי יונה, איילת נחמיאס-ורבין, חמד עמאר, רועי פולקמן, יעקב פרי, עיסאוי פריג ונורית קורן צפויים לקבל בקרוב החלטה שתשפיע מהותית על עתיד חופש הביטוי באינטרנט. על פי הצעת החקיקה לסינון אתרים אותה הגישה חברי הכנסת שולי מועלם-רפאלי(הבית היהודי), וועדת הכלכלה היא זו שתכריע אילו תכנים יחשבו לראויים. מטרתה הראשית של החקיקה היא לצמצם את גישת צרכני האינטרנט לתכנים קשים, עם דגש על ילדים.

 ח"כ מועלם. יוזמה זוכה לתמיכה מקיר לקיר. צילום: פלאש 90
ח"כ מועלם. יוזמה זוכה לתמיכה מקיר לקיר. צילום: פלאש 90

מועלם רפאלי אמרה, "השפעתה הקשה של צפייה והתמכרות לתכני פורנוגרפיה ואלימות קשה הוכחה במחקרים רבים, כאשר הנזק לילדים הוא גדול מאוד. נכון להיום לילד קל יותר לצרוך תכנים קשים ברשת מאשר לקנות ארטיק בקיוסק השכונתי. לפיכך יש למנוע מלכתחילה את הקלות שבגישה לחומרים אלו, בכך שבררת המחדל היא שספקיות האינטרנט יחויבו לסנן את התכנים, אלא אם הלקוח עצמו ביקש להיות חשוף אליהם."

הצעת החוק זוכה לתמיכה רחבה ועליה חתומים חברי הכנסת: בצלאל סמוטריץ', ניסן סלומינסקי, איתן כבל, עודד פורר, מירב בן ארי, קארין אלהרר, חמד עמאר, מוטי יוגב, עליזה לביא, יפעת שאשא ביטון, אורי מקלב, רחל עזריה, עאידה תומא סלימאן, דוד ביטן, נאוה בוקר, אלעזר שטרן, יעקב מרגי, אחמד טיבי, מנחם אליעזר מוזס, משה גפני, רועי פולקמן, זוהיר בהלול, אברהם נגוסה, יואב בן צור ועבדאללה אבו מערוף.

בביאור הצעת החוק נכתב "בעשור האחרון הפכה רשת האינטרנט את העולם לכפר גלובלי והיא מעניקה גישה למידע רב ומגוון. למידע הרב המוצג ברשת עשוי להיות פן חיובי, ובכלל זה מקדם עניינים ותחומים רבים חיוביים כגון חינוך, מדע, טכנולוגיה, מסחר, כלכלה ועוד.

על פי הצעת החוק, ספקי הרשת יחויבו לספק למנויים "שירות יעיל לסינון של אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים…". מי שיקבע מהו תוכן פוגעני ומה לא הוא שר הכלכלה והתעשייה המכהן משה כחלון, זאת בתיאום עם ועדת הכלכלה שתדון בחוק אחרי שזה יעבור את הקריאה הטרומית.  יש לציין כי על פי החוק עלות הסינון לא תיגבה מהלקוח, ולקוח שאינו קטין שאינו מעוניין בסינון יוכל לדרוש זאת מהספק.