אחרי שבשבועות האחרונים נטען כי הודאות החשודים היהודים ברצח בכפר דומא הוצאו בעינויים, בית המשפט המחוזי מרכז בלוד פסל היום (ג') את כל הודאותיו של א', הקטין, בתיק האישום ברצח בני משפחת דוואבשה. לגבי הנאשם השני, עמירם בן אוליאל, פסק בית המשפט כי ההודאה שנגבתה לפני החקירה המתועדת מיום 19.12.2015 אינה כשירה, אך קיבל את השאר.

זירת הבית שנשרף בדומא. צילום: פלאש 90

 

קודם לכן פרקליטות מחוז מרכז הודיעה לבית המשפט כי היא מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים. אולם לטענה, ישנן עוד ראיות רבות שמפלילות את הקטין, בהן ההודאה של בן אוליאל.

"אחרי 3 שנים קשות, לא רק הבן שלי בפוסט-טראומה, אלא כל המשפחה", אומרת אמו של הקטין בראיון לחדשות 20. לדבריה, "היו פה התנהלויות לא תקינות, גם בשב"כ, גם בקרב פוליטיקאים בכירים. היה שר שאפילו אמר 'אנחנו עושים הכל כדי שיהיו ראיות'. זאת אמירה מסוכנת מאוד, ואת הסכנות שלה הבן שלי חווה על בשרו". היום היא אומרת כי היא מקווה לראותו בבית במהרה.

אב הקטין: "העינויים גרמו לו לתופעות פוסט-טראומתיות שמהן הוא סובל עד היום"

אביו של הקטין אמר בתגובה כי "החלטת ביהמ"ש מאשרת את מה שטענו לכל אורך הדרך. בננו עבר עינויים קשים במהלך החקירות. מלבד קביעה של בית משפט שניטל רצונו החופשי במהלך החקירה, העינויים גרמו לו לתופעות פוסט-טראומתיות שמהן הוא סובל עד היום".

עוד אמר האב, כי "אנו איתנים בדרישתנו להקמת ועדת חקירה בלתי-תלויה אשר תחקור את העינויים ואת האישור המשפטי שניתן להם. אנו דורשים לשחרר בננו לאלתר ממעצרו הקשה, מהבידוד שבו הוא מוחזק באגף ההפרדה. מדובר בתנאי כליאה הקשים במדינת ישראל. מחבלים רוצחים מקבלים תנאים קשים יותר".

ההצתה בדומא. צילום: זכריה סעדה

 

"מדובר במכה אנושה שהנחית בימ"ש לשב"כ ולפרקליטות", מסר בתגובה סנגורו של הקטין, עו"ד עדי קידר מארגון 'חוננו'. "אבל מעבר לכך הדבר החשוב הוא הקביעה הפוסלת את אימרות הקטין במהלך התקופה בה הוא עונה ע"י חוקרי השב"כ".

"מברכים את ביהמ"ש על אומץ ליבו"

לדברי סנגורו הנוסף, עו"ד ציון אמיר, "ההחלטה לפסול את הודאות הנאשם מתקבלת בשמחה מהולה בעצב, לקח שנתיים וחצי להגיע להכרעה שבעינינו הייתה מובנת מאליה מלכתחילה. משמעות ההחלטה היא דרמטית ביותר על עולם המשפט הישראלי, לפיה על גופי החקירה – בין אם מדובר במשטרה בין אם בשב"כ עליהם לכלכל צעדיהם ע"פ החוק, לא להפעיל אמצעים פסולים. אנו מברכים את ביהמ"ש על אומץ ליבו".

"ברור כי השב"כ גרם כאב פיזי וסבל לנחקר על מנת לגרום לו להודות", מסר אחד מסניגוריו של עמירם בן אוליאל, עו"ד יצחק בם. הוא הוסיף כי "שיטת משפט המכבדת את כבוד האדם אינה יכולה להשלים עם קבלת הודאות שנגבו בעקבות גרימת סבל פיזי מכוון כראיות במשפט. החשש מפני המשך העינויים היה הטעם היחיד שמחמתו המשיך הנחקר להודות בין הסבבים של עינויים".

המשפט עצמו התנהל עד היום בדלתיים סגורות, אלא שאלפי עותקים של פרוטוקולים מתוך דיוני המשפט הופצו ביום שישי האחרון בבתי כנסת ביהודה ושומרון. ההכרעה בעניין ההודאות ניתנת בדלתיים פתוחות.

חלק מעותקי הפרוטוקולים שהופצו בבתי הכנסת ביו"ש. צילום: 0404

 

בשב"כ טוענים כי "הנאשמים ועורכי דינם מנסים שוב ושוב להסיט את הקשב הציבורי והמשפטי ממעשי הטרור החמורים אשר בוצעו ע"י ההתארגנות האמורה ולהפנותה נגד הלגיטימיות שבניהול החקירה לחשיפת מבצעיהם". לדבריהם, שב"כ ימשיך "לפעול מתוקף האחריות שהוטלה עליו בחוק על-מנת לסכל טרור ובתוך כך, להביא למיצוי הדין מול התארגנות זו".

בפרקליטות המדינה מדגישים כי "בית המשפט הוציא צו האוסר לפרסם כל פרט הנוגע לזהות הנאשם, הקטין וכן בנוגע לכל פרט הקשור לשיטות הפעולה ולאמצעים אשר שימשו את שירות הביטחון הכללי בחקירת הפרשה".

"במצב שעמירם היה, רוב האנשים במדינה היו מודים גם ברצח ארלוזורוב"

את עמירם בן אוליאל יצג בעת החקירות עו"ד איתמר בן גביר. עו"ד בן גביר מהווה היום עד הגנה מרכזי שכן נפגש לראשונה עם בן אוליאל מיד לאחר שיצא מחדר החקירות. לדבריו של בן גביר, "אני יודע את מה שראיתי חמש דקות לאחר שעמירם בן אוליאל עלה מחדר העינויים. נתנו לי לפגוש אותו 21 ימים לאחר העינויים ולא בכדי. המחזה שנגלה לעיני היה קשה מאוד. אני מכיר את עמירם בתור אדם חזק, בחור מאוד חזק גם בנפש וגם בבריאות ופגשתי שבר כלי. רעד, יילל ואמר לי את המשפט המזעזע: ׳טוב מותי מחיי׳".

עמירם בן אוליאל, הנאשם בפרשת דומא. צילום: מתוך פייסבוק

 

עו"ד בן גביר הוסיף ואמר כי "במצב הזה שעמירם היה, רוב האנשים במדינת ישראל היו מודים גם ברצח ארלוזורוב, רוב האנשים במדינה היו מודים בכל מה שיבקשו מהם להודות. כל הניתוק המלאכותי והספינים של שב"כ בימים האחרונים לא יעזרו. עמירם בן אוליאל וגם הקטין הודו תוך כדי שפוגעים בהם, שוברים אותם ולוקחים מהם את הרצון החופשי. מדינת ישראל חייבת בשביל עצמה, המוסר וההגינות לעצור את זה. ישראל היא לא איראן ולא סוריה ואם טענות הזוטא יתקבלו, נהיה כמו מדינת עולם שלישי. ישברו אנשים, ירביצו להם, יכסחו להם את הצורה בתוך חדרי החקירות והם יגידו לחוקרים את מה שהם רוצים לשמוע. זו לא דמוקרטיה".

כזכור, ב-2015 הוצת ביתם של בני משפחת דוואבשה בכפר הערבי דומא שבשומרון. ההורים ובנם הפעוט נספו בשריפה. הפרשה טלטלה את המדינה עם מעצרם של צעירים יהודים שנחקרו ב"אמצעים מיוחדים" ולטענת השב"כ הודו במעשה.

בתחילת החודש פנו עשרות רבני ערים וישובים וראשי ישיבות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד בדרישה כי ההליך המשפטי בתיק דומא ייעצר וכי תוקם ועדת חקירה, לבדיקת העינויים אשר עברו הנאשמים בתיק, ואמינות ההודאות שהוצאו מהם בעקבות כך.

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, הנמצא בדיון, מסר כי "אף אדם אינו צריך להיחקר תחת עינויים, אבל הוצאת ההודאה בדרכים לא חוקיות זה לא מרכז הנושא". לדבריו, "השאלה היא האם לרשויות יש רצון אמיתי לטפל בטרור הזה! כשהרוצחים הם יהודים באורח פלא אין ראיות ואין הוכחות מספיקות. חייבים למצות את הדין עם האחראים לפשע הנתעב הזה. אסור שהמדינה תעביר מסר סלחני כלפי טרור יהודי".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות