היום (ב') יתקיים בבית המשפט העליון דיון בשתי עתירות ארגוני השמאל נגד נהלי הפתיחה באש של צה"ל בגזרת עזה בעקבות האירועים האלימים המתרחשים בשבועות האחרונים בגבול הרצועה. אמש (א') ניסו שני מחבלים לחדור לישראל מרצועת עזה. צה"ל חיסל אחד מהם ותפס את השני. הייתה זו הפעם השלישית בתוך 24 שעות בה בוצע ניסיון כזה.

מיצג המטרות שהוצב מול בית המשפט העליון. צילום: האמת שלי

 

המדינה לבג"ץ: "האירועים – חלק מהעימות המזוין בין חמאס לישראל"

אתמול הגישה המדינה את תשובה במסגרת העתירות. בתשובתה הבהירה המדינה כי "הוראות הפתיחה באש של כוחות הביטחון במרחב המכשול הביטחוני עולות בקנה אחד עם הדין הישראלי ועם הדין הבין-לאומי, ובתוך כך אף עם פסיקתו של בית-המשפט". המדינה אף טוענת בתשובתה כי דין העתירות להידחות הן לגופן של תוכן העתירות והן כי לטענתה אין מקום להתערבות שיפוטית, שכן מדובר במתחם שיקול הדעת הרחב בידיה של המדינה ולמתחם ההתערבות השיפוטית המצומצם והצר עד מאוד בעניינים כאלה".


גבול ישראל-עזה ביום שישי האחרון

כזכור, בעתירתם של ארגונים עדאלה ואלמיזאן ("מרכז אלמיזאן לזכויות אדם בעזה "), מבקשים הארגונים לקבוע כי מדיניות הפתיחה באש כלפי מפגינים בעזה שהחלה ביום 2018.3.30 היא בלתי חוקית ודורשים כי המדינה תורה על "איסור השימוש בצלפים או באש חיה כאמצעי לפיזור הפגנות אזרחיות או לפיזור המון בעזה".

עוד צוין בתשובת המדינה, כי "השתית העובדתית הניצבת בבסיס העתירות היא פגומה וחסרה, הן ביחס לתוכנן של הוראות הפתיחה באש, והן ביחס לאופיים ומהותם של האירועים מושא ענייננו, והיא אינה עולה בקנה אחד עם מצב הדברים כהווייתו; על בסיסה, מסיקים העותרים מסקנות משפטיות שגויות, בראש ובראשונה ביחס לסיווגם של האירועים כ"אירועים אזרחיים מובהקים", כביכול; אלא שבחינת המציאות לאשורה, מעלה כי המדובר באירועים המהווים חלק מן העימות המזוין בין ארגון הטרור חמאס לבין ישראל, על כל המשתמע מכך".

התפרעויות המחבלים בגבול עזה. צילום: פלאש 90

 

מאחורי העתירה השניה, באותו הנושא, עומדים הארגונים: "האגודה לזכויות האזרח", "יש דין", "המוקד להגנת הפרט" ו-"גישה".

במקביל לדיון הוצב מחוץ לכותלי בית המשפט העליון "מיצג מטרות" ע"י ארגון 'האמת שלי' במחאה על הניסיון של ארגוני השמאל "לכבול את ידי החיילים ולסכן את חייהם ואת חיי התושבים הגרים בסמוך לגדר".

מיצג המטרות שהוצב מול בית המשפט העליון. צילום: האמת שלי

 

"החיילים שכרגע על הגדר, לא יכולים להגיע לכאן לומר את דעתם ולמחות על הבושה, אז הבאנו לכאן, לפתח בית המשפט את מה שהעתירה הזו מבקשת להפוך אותם- מטרות במטווח של חמאס", מסביר אביחי שורשן, מנכ"ל 'האמת שלי' את היוזמה למיצג שהציבו. "העתירה המחפירה הזו של ארגונים סהרוריים, מבקשת להפוך את החיילים שלנו למטרות של חמאס, באנו לכאן היום להיות הגב של החיילים שלא יכולים למחות על הבושה, לחזק את השופטים ולבקש מהם להעיף את העתירה הזו מכל המדרגות"

בעדאלה מתעקשים: "הירי בוצע כלפי מפגינים לא חמושים שלקחו חלק במחאה אזרחית"

במרכז עדאלה מיהרו להגיב לתשובת המדינה ומסרו כי "כל העדויות והסרטונים מלמדים כי הירי באש חיה בשבועות האחרונים בעזה, שהוביל לתוצאות קטלניות וחמורות ביותר, בוצע כלפי מפגינים לא חמושים שלקחו חלק במחאה אזרחית. ההפגנות לא הגיעו, באף שלב, לכדי איום על חיי אדם אחר".

"לא חמושים". הנשק שנתפס על המחבלים שחדרו את הגבול והגיעו עד צאלים. צילום: דוברות המשטרה

 

עוד טענו בארגון השמאל הקיצוני, כי "במסמך העקרונות הכלליים של התהלוכה, שהוצג בעתירתנו, הובהר באופן מפורש כי היא תהיה עממית, לא אלימה ונטולת נשק. כמו כן, המארגנים מקרב החברה האזרחית בעזה הודיעו לאו"ם ולתקשורת על מטרות ההפגנות ועל היותן אזרחיות".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון