שני החגים האהובים על ילדים זה חנוכה ופורים. בחנוכה משחקים בסביבון ובפורים המשחק הפופולרי הוא רעשן. האם זה מקרי? ממש לא. אבל מיד נחזור לזה.

סביבון, אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

 

פורים הוא חג עם סיפור ברור. המן ביקש להשמיד להרוג את כל היהודים, בהמשך ניצלנו בנס, ואנחנו חוגגים את זה בכל שנה. או כמו שאומרים: רצו לחסל אותנו, לא הצליחו, בואו לאכול. בחנוכה הסיפור כבר הרבה יותר מורכב.

מי שיזם את המלחמה הבלתי אפשרית היו בכלל החשמונאים. היוונים לא דגלו בתורת הגזע או בשאיפה להשמיד את היהודים, המאבק היווני היה רוחני אידאולוגי. בתפילה אנחנו גם מספרים את הסיפור הם ביקשו "להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך"- היוונים רצו אותנו חיים, אבל שנאמץ את התרבות שלהם.

חג של אור. צילום: עדי קראוס

 

גם הניצחון מצוין באופן דומה. מרכז החנוכה הוא לא באכילה גשמית, עם כל הכבוד למנהג החביב של הסופגניות. חג האורים נסוב סביב הדלקת חנוכייה והפצת האור. חכמינו מיקדו את הימים הללו בצורך להודות על נס פך השמן, בו החשמונאים סירבו להדליק בשמן שנטמא בידי היוונים, והתעקשו להאיר את ירושלים והעולם כולו – בשמן זית זך טהור.

אם נחזור לרעשן ולסביבון, את הרעשן מסובבים בחלק התחתון, כי הגזירה היתה על הגוף שלנו. את הסביבון מסובבים מחלקו העליון, כי הניצחון של חנוכה הוא ניצחון הרוח. וזה גם המסר אותו לוקחים מהימים הללו לכל השנה.

 

צבי טסלר

צבי טסלר