נשיא ארה"ב ה-41, ג'ורג' הרברט ווקר בוש, נפטר בגיל 94. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר עם צאת השבת: "אני שולח תנחומים מעומק הלב, בשמי ובשם אזרחי ישראל, למשפחת בוש ולעם האמריקני, על לכתו של פטריוט אמריקני דגול".

"בוש היה מחויב לביטחון ישראל". ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: רויטרס

 

"מנהיגותו האחראית והנבונה בתום המלחמה הקרה, הבטיחה את הרחבת הדמוקרטיות תוך שמירה על שקט עולמי", הוסיף ראש הממשלה והתייחס לקשר החזק בין הנשיא לשעבר ובין מדינת ישראל: "העם בישראל תמיד יזכור את מחויבותו לביטחון ישראל, את תרומתו החשובה לשחרור יהודי ברית המועצות ואת מאמציו לקדם שלום במזרח התיכון בוועידת מדריד".

ג'ורג' בוש האב נואם בוועידת מדריד. צילום: U.S. National Archives and Records Administration

 

גם יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הביע הערכה רבה לנפטר: ״ג׳ורג׳ הרברט ווקר בוש פעל רבות למען שחרורי ממאסר כאסיר ציון בברית המועצות. לנצח אזכור את מאבקו העיקש לאפשר את עלייתי לארץ ישראל" אמר אדלשטיין והוסיף: "אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחתו ולעם האמריקני כולו״.

 

נשיא ארה"ב ה-41

נשיאה ה-41 של ארצות הברית, ג'ורג' הרברט ווקר בוש, הלך הבוקר (שבת) לעולמו בגיל 94. פטירתו של בוש האב פורסמה הבוקר על ידי דובר המשפחה ג'ים מק'גוואן.

בוש, שכיהן בין השנים 1989 ל-1993, היה נשיא ארה"ב בזמן מלחמת המפרץ הראשונה ובזמן ועידת מדריד. לפני שנבחר, כיהן כסגן הנשיא, ראש ה-CIA וכשגריר ארה"ב באו"ם והוא אביו של הנשיא ה-43, ג'ורג' ווקר בוש.

שני דורות של נשיאים. ג'ורג' בוש האב (מימין) עם ג'ורג' בוש הבן. צילום: אריק דרפר, באדיבות הספריה הנשיאותית

 

מוקדם יותר היום ספד לבוש האב נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "מנהיגותו האחראית והנבונה בתום המלחמה הקרה, הבטיחה את הרחבת הדמוקרטיות תוך שמירה על שקט עולמי", אמר טראמפ והורה על הורדת הדגל לחצי התורן למשך 30 ימים, לזכרו.

גם הנשיא לשעבר אובמה הראה כבוד רב לבוש ואמר כי "חייו הם עדות לרעיון ששירות ציבורי יכול להיות אצילי ושמח".

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20