בעקבות חשיפת מהדורת חדשות 20: יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש (ליכוד) הורה על קיום דיון מיוחד בפרטי חשיפת ערוץ 20. כזכור, אמש (ג') נחשף במהדורת חדשות ערוץ 20 כי סוהרות בשירות בתי הסוהר הוטרדו מינית ע"י מחבלים בכלא, לאחר שאולצו לשרת באגף הביטחוני בניגוד לרצונן. לישיבה שנקבעה ליום שלישי הקרוב, זומנה נציבת שב"ס עופרה קלינגר, נציגי המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים.

מחבלים וסייעני טרור בכלא. ארכיון. צילום: פלאש 90

"הפרסום לפיו משתמשים בסוהרות כדי להרגיע אסירים – הוא שבירת שיאי הציניות", מסר ח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים. "אף בימאי קולנוע לא יכול לכתוב תסריט הזוי ומופרך מזה. בכוונתי לבדוק את הנושא בוועדת הפנים בשבוע הקרוב".

"אף בימאי קולנוע לא יכול לכתוב תסריט הזוי ומופרך מזה". חבר הכנסת יואב קיש. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

כזכור, אתמול נחשף לראשונה בערוץ 20 כי י', סוהרת באחד ממתקני הכליאה של שב"ס וסוהרת נוספת סיפרו למקורביהן שקצין המודיעין בכלא הכריח אותן לעבור מאגף פלילי לאגף של המחבלים לאחר שאחד ממנהיגי המחבלים בכלא הבחין בהן וביקש אותן וכל זאת לכאורה על מנת לרצות את המחבלים ולשמור על שקט תעשייתי.

י' הזדעזעה ושיתפה את אחד ממקורביה שהחליט לחשוף את הסיפור ואמר: "במסגרת העבודה שלה היא עובדת בדרך כלל באגפים פליליים. בפעילות כזאת או אחרת היא הגיעה לאגף ביטחוני. אחד האסירים, דומיננטי ומנהיג באגף הזה פנה אליה, אמר לה את יודעת אני רוצה שאת תעבדי אצלנו. היא צחקה, לא האמינה שזה בכלל אפשרי שדבר כזה יקרה, שאסיר יקבע אם היא תעבוד באגף מסוים".

בתחילה אמרו בשירות בתי הסוהר כי "הטענה כי סוהרות הועברו לאגפים על פי בקשת אסירים מופרכת, משוללת יסוד ושקרית. במקרים בהם אסירים מתנהגים באופן לא הולם, הדברים מטופלים במלוא החומרה ובענישה בלתי מתפשרת. סוהרים משובצים על פי צרכי המערכת ובקשת סוהר לעבור תפקיד נלקחת בחשבון במידת האפשר והצורך. כאמור, הטענה כי לאסירים יש השפעה על שיבוץ סוהרים היא שקר. נדגיש כי מערכת הערוץ לא העבירה שם או פרטים שניתן לבדוק באופן ספציפי".

לאחר שידור הכתבה, גורם רשמי בשירות בתי הסוהר חזר בו והודה שאכן התרחש מקרה בו סוהרת הוטרדה מינית לאחר שמחבל אסיר חפן את ישבנה. למקום זומן חוקר ובעקבות כך הועבר המחבל לבית סוהר אחר. הסוהרת נשארה לעבוד באותו אגף על אף שלא רצתה בכך.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי