בצה״ל תמיד דואגים להדגיש עד כמה נושא תאונות אימונים הוא במקום הראשון בכל הקשור למניעה וביצוע פקודות ונהלים. ועדת החקירה שצה״ל הקים לבדיקת נסיבות מותו של סגן דוד גולובנציץ ז"ל, שנהרג אמש בחסם ג׳ילבר בחברון מפליטת כדור, עוד תסיק את המסקנות הקשות כמו גם חקירת מצ״ח שמתנהלת במקביל. אולם האירוע עצמו, כפי שגלש מעמדת השמירה לרשת החברתית צריך מאוד להדאיג את הצבא.

נהרג מפליטת כדור: סגן דוד גולובנצ'יץ' ז"ל
נהרג מפליטת כדור: סגן דוד גולובנצ'יץ' ז"ל

קודש הקודשים הוא התחקיר המבצעי. הבנו את זה היטב כשמיטב הקצינים הבכירים, מהרמטכ״ל ועד אחרון המפקדים בשטח, הסבירו זאת היטב במהלך משפט אזריה. לא יתכן שבזמן אירוע כל כך חמור תרוץ ברשת החברתית הקלטה של קצין בכיר מאוד בגזרה (תפקידו ודרגתו שמורים במערכת), הקלטה בה הוא נשמע מתאר את האירוע הקשה לקבוצת הוואטסאפ של הסמחטי״ם שלו. מי מהקצינים שהדליף את ההקלטה מחוץ לאותה קבוצה צריך לשלם על כך בהדחה מידית ובמאסר בפועל. לא יתכן כי עוד בטרם תימסר ההודעה למשפחות, יש סיכוי גדול מאוד שהקלטה כזו תגיע לניידים של בני המשפחה והחברים, תועלה בפייסבוק ותפר את הטאבו בקודש הקודשים, כפי שהגדירו הרמטכ״ל איזנקוט ושר הביטחון לשעבר יעלון והנוכחי ליברמן.

ההקלטה הזו, כפי שנשמע בה אותו קצין בכיר, ככל הנראה לא רחוקה מרחק רב מהמציאות של מה שהתרחש באותה עמדת שמירה בחסם ג׳ילבר. אולם גם אם חלק ממה שמתואר בה – כלומר, המפקד בעמדה בחר לתרגל את החיילים, ובמהלך התרגול השתבש משהו בשיקול הדעת של אחד מהם, והוא ירה במפקדו כי חשש שמדובר במחבל או כי נלחץ ואיבד את העשתונות – מסמנת עד כמה הנקודה הזו של שירות לוחמים בצה״ל באזורים כל כך נפיצים היא נקודה רגישה וקריטית.

זירת התקרית בחברון, אמש. צילום: TPS
זירת התקרית בחברון, אמש. צילום: TPS

כבר שנים שאני טוען שמשימת הגנת ישובים ביהודה ושומרון היא לא משימה לחיילים. יהיו לוחמים מובחרים אשר יהיו, שמירה על אוכלוסייה וחיכוך עם מחבלים ומתיישבים זו לא משימה ללוחם שברוב השנה מאומן להילחם במחבלי חיזבאללה וחמאס, ורגע לפני שהוא נשלח לתפוס קו באיו״ש הוא עובר הכשרה קצרה. מערכת הביטחון חייבת להבין שזו משימה משטרתית צבאית והיא חייבת להיות מוטלת על משמר הגבול ולא על גדודי החי״ר. לוחמים בגולני ובצנחנים ובגבעתי צריכים להתאמן למלחמה ולא צריכים להמתין שמחבל יבוא עם סכין ויתקוף אותם. שוטרי משמר הגבול, שזה הדנ"א הטבעי שלהם, מאומנים יותר למשימות כאלה וצריכים להיות אלו שתופסים את הקו במקום לוחמי החי״ר. חבל שבמערכת הביטחון לא משכילים להבין את זה ולשנות את התפיסה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון