התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS
התקרית ליד מגדלים. צילום: TPS

 

המטיילים לא תיאמו את הסיור עם כוחות הצבא והותקפו כשהתקרבו לכפר הערבי: מתחקור ראשוני של האירוע סמוך לכפר קוצרה שבוצע על ידי מח״ט שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית, והוצג אתמול (ו') למפקד אוגדת איו״ש, תת-אלוף ערן ניב, עולה כי מדובר בטיול שכלל כעשרים נערים ושני מבוגרים. כאשר הקבוצה התקרבה לכפר קוצרה הותקפו המטיילים על ידי פלסטינים באבנים.

במקום בוצע ירי שפגע באחד הפלסטינים. אחד המבוגרים דיווח על האירוע למח״ט שומרון שהחל בנסיעה למקום באופן מידי והקפיץ כוחות נוספים למקום.

בשל קושי לאתר את המקום המדויק של המטיילים, הגיע למקום מח״ט שומרון, אלוף-משנה גלעד עמית, רק לאחר כ-20 דקות ואבטח את המטיילים עד להגעת כוחות צבא נוספים שחלצו אותם מהמקום ופעלו לסיום הפרת הסדר באמצעים לפיזור הפגנות.

אחד הנפגעים הישראלים בתקרית
אחד הנפגעים הישראלים בתקרית

 

שניים מהמטיילים נפצעו באורח קל מזריקות האבנים ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בילינסון. אחד מהפלסטינים שנפצעו טופל רפואית על ידי כוחות רפואה צבאיים ולאחר נסיונות החייאה נקבע מותו. נבדקת טענה לפיה פלסטיני נוסף נפצע ברגלו ופונה על ידי סהר אדום לבית חולים בשכם.

עוד עלה בתחקור שלא התקבל אישור מצה״ל לבצע את הטיול וזאת בניגוד לנוהל. בהתאם להערכת המצב בחטיבה, קיום טיולים במקום זה מצריך אבטחה של כוחות ביטחון. בצה״ל קיים מנגנון תיאום טיולים המאפשר לכלל המטיילים לשהות באופן בטוח באזור המחייב היערכות ביטחונית.

תחקור האירוע נמשך.

מאידך, בהתיישבות זועמים ומבהירים כי אין צורך לקבל אישור לטיול פרטי בשטחי C. "ההודעה שדובר צה"ל הוציא היא זריית חול בעיני הציבור. מקובל להודיע, וההורים אכן הגדילו ראש והודיעו במייל לחטיבה שיהיו בטיול", מסרו.

ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
ליברמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ליברמן: מודה למלווי הנשק

כזכור, ‏המשטרה חקרה באזהרה את ההורים המלווים בטיול נושאי הנשק ובהם גם האב שירה מנשקו האישי. לאחר החקירה הם שוחררו בערבות.

שר הביטחון אביגדור ליברמן מתח ביקורת על ההחלטה ואמר: ״‏הפורעים מכפר קורא יצאו בכוונה לבצע לינץ׳ בילדים שערכו טיול בר-מצווה בשומרון. שימוש בנשק להגנה עצמית הוא ערך מוסרי שהחוק בכל משטר דמוקרטי מגן עליו. תודתי והוקרתי נתונות למלווה שהציל את המטיילים מהסכנה המוחשית והמיידית שנשקפה לחייהם״.

בתוך כך, בארגון 'עדאלה' דורשים לשחרר את גופת המחבל ההרוג,
מוחמד עודה. בפניית עדאלה צוין כי "השתהות במסירת הגופה מהווה הפרה בוטה לזכויותיהם של המנוח ובני משפחתו לכבוד והפרה לזכות של כל אדם לקבורה מהירה, מכובדת ונאותה. כמו כן, החזקת הגופה במקרה זה מהווה הפרה בוטה למשפט הבינלאומי ההומניטארי וכן לעקרונות המשפט הבינלאומי בדבר זכויות אדם שחל על שטחי הגדה המערבית."