נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מגיב לטבח האנטישמי שאירע עם צאת השבת בבית הכנסת 'עץ חיים' בעיר פיטסבורג שפנסילבניה, אשר גבה את חייהם של לפחות 11 בני אדם והביא לפציעתם של עשרות, בהם חמישה במצב אנוש. לדבריו, "האירועים בפיטסבורג הרבה יותר מזעזעים ממה שחשבנו בתחילה". הוא הוסיף כי "אם הייתה אבטחה בבית הכנסת, התוצאות היו שונות", והודיע כי שוחח עם ראש העיר והמושל ואמר להם ש"הממשלה הפדרלית איתם לאורך כל הדרך".

ברשת היו שמיהרו לייחס את שיוכו הפוליטי של הרוצח לנשיא טראמפ, אולם פרסומים שהעלה בחודשים האחרונים מוכיחים את ההיפך הגמור. בוארס התנגד לקירבה של טראמפ ליהודים.

"אסור שתהיה סובלנות לאנטישמיות באמריקה"

מאוחר יותר הוסיף נשיא ארה"ב, כי "מעשים מרושעים אלו של רצח המוני הם רשע טהור, זה משהו שלא ניתן לדמיין אותו". טראמפ המשיך והבהיר כי "זה היה מעשה אנטישמי. לא חשבנו שזה אפשרי בעידן הזה, אבל כנראה שלא למדנו מהעבר. חייבים לגנות את רעל האנטישמיות בכל מקום שבו היא מופיעה. אסור שתהיה סובלנות לאנטישמיות באמריקה ובכל מקום אחר".

זירת הטבח. צילום: Ruptly

 

על פי הדיווחים, כוחות משטרה מיוחדים פרצו לבית הכנסת 'עץ חיים', שמשתייך לזרם הקונסרבטיבי, לאחר שגבר פתח באש מנשק חצי אוטומטי לעבר עשרות נוכחים במהלך טקס ברית מילה שנערך במקום, תוך שהוא צועק "כל היהודים צריכים למות".

בניין עיריית ת"א הואר בתגובה בדגל ארצות הברית, לתמיכה בקהילה היהודית בפיטסבורג ובאומה האמריקאית בעקבות הפיגוע שאירע היום.

דגל ארה"ב הואר על בניין עיריית ת"א. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נתניהו: "אנטישמיות אכזרית"

גם ראש הממשלה בנימים נתניהו הגיב לטבח ואמר: "ליבי נשבר, אני מזועזע מהמתקפה הרצחנית על בית הכנסת". רה"מ הוסיף כי "אנחנו עומדים לצד הקהילה היהודית אל מול האנטישמיות האכזרית" וחתם בברכת החלמה מהירה לפצועים.

זירת הטבח בפיטסבורג. צילום: Ruptly

 

השר בנט ימריא לארה"ב: "כל ישראל ערבים זה לזה"

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, ימריא הערב (ש') לארה"ב בעקבות הטבח, יבקר בזירת האירוע, יפגוש את הקהילה המקומית וישתתף בהלוויות ההרוגים בפיגוע. "כשיהודים נרצחים בפיטסבורג, העם במדינת ישראל כואב. כל ישראל ערבים זה לזה", הסביר.

"דם יהודי אינו הפקר". שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט ימריא. צילום: הלל מאיר/TPS

 

לדבריו, "מדינת ישראל אבלה וכואבת את הרצח האנטישמי הנורא. אחיותנו ואחינו היהודים מצאו את עצמם תחת מתקפת טרור רצחני בעת שהיו בתפילה. ליבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים, ותפילותינו שזה היה האירוע האחרון. דם יהודי אינו הפקר. אני נוסע לחזק את ידי התושבים וביחד עם מנהיגי הקהילה לבחון סיוע. יהי זכר הנרצחים ברוך".

מוקדם יותר הערב הנחה השר בנט את מנכ"ל משרד התפוצות להיערך לסיוע לקהילה היהודית בפיטסבורג, לרבות בחינת הצורך בצוותי חירום וחוסן שיצאו מיידית מישראל לסיוע פסיכולוגי ולשיקום קהילתי.

מהקונסוליה הכללית בניו יורק, האמונה גם על פנסילבניה, נמסר כי היא "אבלה אבל כבד יחד עם הקהילה היהודית על הרצח הנורא של מתפללים יהודים. הקונסוליה נמצאת בקשר שוטף עם גורמי אכיפת החוק במדינת פנסילבניה וממשיכה לעקוב אחר התפתחויות האירוע".

בית הכנסת 'עץ החיים'. צילום: מתוך אתר בית הכנסת

 

דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק, אמר לאחר הטבח כי "היום האנטישמיות הרצחנית הגיעה למחוזותינו. מדינת ישראל ניצבת עם הקהילה היהודית של פיטסבורג, שכם-אל-שכם. מעשה אנטישמי, גם אם מתרחש אלפי מיילים מירושלים הוא עבור מדינת ישראל עניין פנימי".

"בקהילה היהודית יצטרכו לעשות חושבים בכל הנוגע למערך האבטחה"

לדברי שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, "‏מחבל שנכנס לבית כנסת באמצע תפילה ורוצח אנשים בדם קר – אלו מראות שפה בארה"ב מעוררים דאגה והלם. בקהילה היהודית יצטרכו לעשות חושבים בכל הנוגע למערך האבטחה". הוא הוסיף כי "כולנו כואבים את הרצחם של שמונה יהודים בתפילת השבת על ידי רוצח בן בליעל. נעמוד כצוק יחדיו מול השנאה ומול אלו המנסים לפגוע ביהודים בכל רחבי העולם. אני שולח תנחומים למשפחות הנרצחים והחלמה מהירה לפצועים. כל עם ישראל עומד היום לצד הקהילה היהודית בפיטסבורג".

גם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס בצאת השבת לאירוע הירי ואמר כי "תפילותינו ודאגתנו העמוקה נתונים למתרחש בפיטסבורג, פנסילבניה, אל 'אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה'". לדבריו של ריבלין, "ליבנו ומחשבותינו עם משפחות הנרצחים ואנו מתפללים להחלמתם המהירה של הפצועים. אני סמוך ובטוח כי כוחות הביטחון ורשויות החוק בארה"ב יחקרו את האירוע המחריד ביסודיות וימצו את הדין עם הרוצח הנפשע".

"הערב כל לב יהודי פועם איתם יחד"

"נדהמתי לשמוע עם צאת השבת על הטבח הנוראי בבית הכנסת בפיטסבורג", אמר יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין בתגובה לטבח. "במשך אלפי שנים עמדו עלינו לכלותנו בכל רחבי העולם, אבל דבר לא שבר את רוחנו ואת דבקותנו בערכינו ובאורח חיינו. אני מחזק מכאן את משפחות הנרצחים והשוטרים האמיצים, שהערב כל לב יהודי פועם איתם יחד".

לדברי יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש צוות המשימה למאבק באנטישמיות בסוכנות היהודית, "הפרטים הראשוניים עדיין בבדיקה. אנו לומדים מקרוב את פרטי האירוע המצער. ההנהלה הציונית שלוחת את תנחומיה לבני הקהילה ומתחייבת להמשיך להיאבק כנגד גילויי השנאה כלפי יהודים בכל מקום בעולם".

חגואל "קורא לרשויות החוק בארה״ב לגלות אפס סובלנות כלפי כל גילויי האנטישמיות וההסתה" ומוסיף כי "אנו מרכינים ראש לזכר הנרצחים אך ממשיכים להיות גאים ביהדות שלנו!".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20