שר הבריאות ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב במסיבת העיתונאים של הוועדה לאסדרה של תזונה בריאה, בחודש פברואר
שר הבריאות ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב במסיבת העיתונאים של הוועדה לאסדרה של תזונה בריאה, בחודש פברואר

החל מחודש מרץ הקרוב יחל משרד הבריאות לסמן מוצרים שאינם בריאים, כך לפי פרסום ב"ישראל היום". בכנס עמותת "מהיום – הפורום הישראלי לאורח חיים בריא" אמר היום (ד') שר הבריאות יעקב ליצמן כי "מרץ 2018 – זה המועד לתחילת הרפורמה. היום קיבלנו אישור ממשרד המשפטים על התקנות של סימון המזון. אני מקווה בימים הקרובים להעביר לועדת הבריאות בכנסת את התקנות".

"זהו שלב חשוב ודרמטי בקידום המהלך הלאומי לסימון מזון כפי המלצת וועדת האסדרה בראשות מנכ"ל המשרד. מטרת סימון המזון לסייע לאזרחי ישראל לשמור על תזונה נכונה ומניעת השמנה, סוכרת ותחלואה. מהיום, זה בידינו ואנו מחויבים להביא למודעות הציבור את הצורך בשינוי הרגלי תזונה, בייחוד לילדים", אמר השר על הכוונה לסמן מוצרי מזון ארוזים המכילים כמות גבוהה של סוכר, שומן רווי ומלח.

"גם מקדונלד, בורגרס וכולם לא יתחמקו אצלנו", הבהיר שר הבריאות. "הם חושבים שסימון אדום ירוק לא יהיה אצלם. הם טועים טעות מרה. אצלם הכי קל. לוקחים מישהו, שולחים אותו לקנות סנדוויץ' ומשם למעבדה לבדיקה. למחרת מפרסמים בעיתון מה המצב. אם לא יהיה טוב נפרסם שלא טוב. הביקורת על אוכל – אף אחד לא יהיה חסין ממנה ואנחנו נלך עם זה עד הסוף".

כזכור, בחודש פברואר 2017 משרד הבריאות חשף את רפורמת "אפשריבריא", במסגרתה יופיע סימון תזונתי חדש בחזית כל מוצרי המזון על המדפים ובמקררים, והצרכנים יוכלו להשוות ולבחור. שלושה סימונים אדומים שונים יופיעו על אריזות מוצרים המכילים כמויות גבוהות של סוכר, מלח (נתרן) ושומן, ומוצרים המכילים כמויות העומדות בדרישות יסומנו בירוק.

הרפורמה הייתה אמורה להיכנס לתוקף כבר בינואר 2018, והחמרת הקריטריונים תימשך בשתי פעימות נוספות, אך בעקבות לחצים מצד חברות המזון עלו קשיים בישומה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, אמר כי "העברת התקנות לכנסת היא אבן דרך היסטורית במאבק בתזונה הלא בריאה בישראל. עם אישור התקנות על ידי הכנסת וכניסתן לתוקף הציבור בישראל יוכל לבחור בבחירה הבריאה בקלות רבה הרבה יותר. אני בטוח שהכנסת וועדת העבודה והרווחה שנתנה לנו רוח גבית חזקה בנושא תשלים את העבודה במהירות האפשרית. אני רוצה להודות לכל השותפים למשימה ובעיקר לשר הבריאות הרב ליצמן על עמידתו הנחושה מעל כוחות חזקים ועמידתו על האינטרס הציבורי של אזרחי ישראל".

הסימונים שיוסיף משרד הבריאות על גבי מוצרי המזון
הסימונים שיוסיף משרד הבריאות על גבי מוצרי המזון
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20