אחרי שישראל נטלה אחריות על תקיפת בכור הגרעיני בסוריה, המערכת הפוליטית מתייחסת לראשונה לדבר התקיפה. "ממשלת ישראל, צה"ל והמוסד מנעו מסוריה לפתח יכולת גרעינית", הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה. "הם ראויים לכל הערכה על כך. המדיניות של ישראל הייתה ונשארה עקבית – למנוע מאויבנו להתחמש בנשק גרעיני".

"הם ראויים לכל הערכה". ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

שר הביטחון כיום, אביגדור ליברמן, שהיה אז סגן ראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, אמר כי "היום כבר אפשר לגלות מה עשינו בקבינט בספטמבר 2007. היו מי שדחפו והיו מי שהיססו". לדבריו, "ההחלטה ההיסטורית והאמיצה שקיבלנו, הוכיחה אז כמו היום, שבנושאים של ביטחון לאומי אסור להירתע. יש לדבוק באינטרסים לאומיים, לקבל החלטות ולפעול כשצריך. תנסו לדמיין מה היה קורה אם לא היינו פועלים. היינו מקבלים סוריה גרעינית.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש90

 

"המוטיבציה של אויבנו התגברה בשנים האחרונות, אך גם עוצמתו של צה"ל. חיל האוויר ויכולות המודיעין התעצמו והורחבו בסדרי גודל, בהשוואה ליכולות שהיו לנו ב-2007. את המשוואה הזאת כדאי לכל אחד במזרח התיכון להפנים".

לבני: "קיווינו שעם ישראל יוכל להמשיך לישון בשקט"

ח"כ ציפי לבני, לשעבר שרת החוץ וממלאת מקום ראש הממשלה: "החודש לפני 11 שנה קרא לי ראש המממשלה דאז לביתו והציג לי מידע מודיעיני על מבנה דמוי קוביה, הכור הגרעיני שנבנה בסוריה. מספר חודשים אחר כך, בחמישי לספטמבר 2007 ישבנו שלשתינו, ראש המממשלה שר הביטחון ואני כשרת החוץ, בחרנו את דרך הפעולה הצבאית והחלטנו על הוצאת המבצע אל הפועל באותו לילה.

שרת החוץ לבני לצד רה"מ אולמרט. צילום: אריאל ירולומיסקי, פלאש 90

 

לבני הוסיפה: "גם 11 שנה אחרי, זוכרת את הרגעים שישבנו שם, יחד עם הרמטכ״ל ומפקד חיל האויר בבור הפיקוד בקריה, מקשיבים לדיווחים על התקדמות המבצע, מעודכנים שהכור חוסל, מחכים שמטוסינו יחזרו בשלום ומקווים שעם ישראל יוכל להמשיך לישון בשקט.

"כשיצאתי באמצע הלילה מהבור לאחר שהסתיימה התקיפה והסתכלתי על שמי תל אביב חשבתי שיכול להיות שעם ישראל יתעורר למלחמה בלי לדעת למה, אבל היה ברור שזה היה המעשה הנכון, שהיינו צריכים לפעול ועשינו הכל כדי להקטין הסיכון שנידרדר למלחמה כוללת".

שרת החוץ לשעבר התייחסה גם לסכסוכים בין אולמרט וברק, שהואשם בכך שניסה לדחות את התקיפה משיקולים לא ענייניים: "התקיפה היא מההחלטות הביטחוניות והאסטרטגיות החשובות והמוצדקות שקיבלה ישראל בעשורים האחרונים. מצער שהחשיפה מלווה בויכוחים אישיים בין ראש מממשלה לשר הביטחון. אפשר פשוט לפרגן לכל מי שהיה שותף. לראש המממשלה שהוביל, לשני שרי הביטחון עמיר פרץ ואהוד ברק, לצה״ל כמובן ולכל המערכות שעבדו בשקט ובמקצועיות, בלי פטפטת, בלי יחסי ציבור ועם המון אחריות ושיקול דעת. הייתה לי הזכות להיות שותפה".

פרץ: "תחושת אחריות כבדה"

שר הביטחון לשעבר, ח״כ עמיר פרץ, התייחס אף הוא לתקיפה ואמר: "השמדת הכור הגרעיני בסוריה היא פרק חשוב בתולדות המדינה ומערכת הביטחון הישראלית. אני גאה על ההזדמנות שהייתה לי להשתתף בתכנון המודיעיני, המבצעי והמדיני של תהליך כה מורכב ורגיש עם מפקדי צה״ל, טייסי חיל-האוויר, הלוחמים האמיצים ביחידות המיוחדות ולוחמי המוסד שעשו מלאכתם נאמנה.

עמיר פרץ. צילום: פלאש 90

 

"ניגשנו אל המהלך הצבאי עם תחושת אחריות כבדה וביסודיות כשלנגד עינינו עמד רק בטחון המדינה ואזרחיה. על כך ועל שיתוף הפעולה ההדוק אני מביע הערכה לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. הובהר שמדינת ישראל לא תעמוד חסרת אונים ותבצע בעצמה כל פעולה שתידרש להסיר איום קיומי מעל ראשנו".

השר ישראל כץ פרגן לראש הממשלה לשעבר אולמרט על ההחלטה ואמר: "‏ברכות לרה״מ לשעבר אולמרט על קבלת ההחלטה להשמדת הכור הגרעיני בסוריה לפני 11 שנה. המבצע והצלחתו הבהירו שישראל לא תאפשר לעולם  נשק גרעיני בידי מי שמאיימים על קיומה. סוריה אז ואיראן כיום. במאזן הזכות והחובה של פעילותו הציבורית, השמדת הכור הסורי תיזקף לזכותו של אולמרט במובהק".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20