אמש התפרסם מאמר דעה של יוסי קליין באתר 'הארץ', בו הוא משווה את המגזר הדתי-לאומי לארגון הטרור חיזבאללה. "הדתיים הלאומיים מסוכנים", כך כותב קליין במאמר נוטף שנאה, "מסוכנים יותר מהחיזבאללה, יותר מנהגים דורסים וילדות עם מספריים. את הערבים אפשר לנטרל, אותם לא. מה הם רוצים? להשתלט על המדינה ולנקות אותה מערבים".

המאמר, ככל שאפשר לכנות את גיבוב השטויות אותן חיבר קליין "מאמר", הוא הזוי בעיקר בקלות בה דבר כל כך נמוך מקבל במה. התנגדות להתיישבות ביהודה ושומרון היא לגיטימית ככל דעה, אך כשהיא עולה בצורה שאינה מנומקת, כאשר כל עניינה הוא התנגחות במגזר הדתי-לאומי – היא טיפשית. אפשר לכתוב הכל, אך למען ה', לפחות שיהיה בטעם.

חיילים דתיים יוכלו לגדל את זקנם? צילום: פלאש 90
"כש'הארץ' מסמנים לרעה את חיילים צה"ל ואת המגזר הדת"ל, אנחנו מבינים שאנחנו בצד הטוב". צילום: פלאש 90

 

אבל אל תטעו, המאמר של קליין אינו מוזר לעורכי העיתון לאנשים חושבים. הם מחפשים, פעם אחר פעם, את המקום הנמוך ביותר ופונים אליו כדי ליצור פרובוקציה מיותרת שמלבה את השנאה. במאמרי מערכת, בטורים של כותבים ותיקים וחדשים ובכל מקום בו אפשר ליצור מהומה – אתם תראו אותם מנסים לפלג בין חלקי העם. לא בכדי בחרו עורכי אתר 'הארץ' לפתוח את המאמר גם לקוראים שאינם מנויים, הם נהנים מהרעש שהם עושים על חשבון המגזר הדתי-לאומי.

מעבר לחוסר הטעם במאמר, בלבול חוזר ונשנה בין המגזר הדתי-לאומי לבין מתיישבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן הוא עניין שחוזר לכל אורכו. לדעתו העיוורת והסטריאוטיפית של קליין, אין ולו הבדל קטן בין דתי תושב שילה או איתמר לבין דתיי חיפה או ערד. יותר מכך, לפי המאמר אין כלל תושבי מגזר אחר ביהודה ושומרון אלא רק אלה "עם העוזי והדובון" והכיפות הגדולות. במציאות, התמונה שונה לחלוטין – רק שליש מתושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן נמנים על המגזר הדתי-לאומי, בעוד ששליש נוסף מהאוכלוסייה הוא מהמגזר החרדי ושליש נוסף כלל אינו חובש כיפה.

"מאמר הרפש". צילום מסך מתוך אתר 'הארץ'
"מאמר הרפש". צילום מסך מתוך אתר 'הארץ'

 

בימים אלה, בהם אנו חוגגים את המועד שנחגג בצורה הכי רחבה מבחינה מגזרית בישראל, יש כאלה שמוכנים לחסל את הכל. בהגדת הפסח אנחנו קוראים מדי שנה: "צא ולמד מה ביקש לבן הארמי לעשות ליעקב אבינו, שפרעה לא גזר אלא על הזכרים – ולבן ביקש לעקור את הכל". כך גם יוסי קליין, אשר במקום להביע דעה מנומקת בעד או נגד מפעל ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן – בוחר לעקור את כל המגזר הדתי-לאומי מעם ישראל.

אבל אין מה לחשוש. כש'הארץ' מסמנים לרעה את חיילי צה"ל, את הטייסים, את ההתיישבות ואת המגזר הדתי-לאומי, אנחנו מבינים שאנחנו בצד הטוב. המיעוט הקולני שאט אט הולך ומצטמצם ועומד כעת על אי בודד בגודל שני דונם ברחוב שוקן שומט את אחיזתו מהציבוריות הישראלית. ואם רק את זה רצה לומר לנו מאמר הרפש, דיינו.

הכותב הוא רכז התקשורת של מועצת יש"ע

20 News

20 News