מי שמכיר את יוסי אבוקסיס יודע לספר שהוא מתכנן היטב את הקריירה המקצועית שלו ויודע בדיוק לאן הוא רוצה להגיע. כשחקן, אבוקסיס זכה בכל התארים והגיע למעמד בכיר בנבחרת ישראל. כמאמן, אבוקסיס מכוון לנבחרת ישראל. הוא היה עוזרו של אלי גוטמן בנבחרת במשך שתי קדנציות והוא שואף לשוב לנבחרת, הפעם כמספר אחת.

במסדרונות ההתאחדות לכדורגל זוכה אבוקסיס להערכה רבה על עבודתו בנבחרת לצידו של גוטמן, גם ההצלחה המדהימה שלו בבני סכנין לא נעלמה מעיניהם של רבים בהתאחדות. אבוקסיס זכה גם להערכה מקצועית כאשר היה עוזרו של גוטמן וסייע לו לזכות בתארים בהפועל תל אביב, כולל עונת הדאבל הגדולה. יש האומרים כי בלעדי אבוקסיס – גוטמן לא היה שורד בהפועל תל אביב ובטח לא היה מגיע להישגים הגדולים.

אמש בדוחא. צילום: פלאש 90
אמש בדוחא. צילום: פלאש 90

 

אחרי הבחירה באלישע לוי למאמן הנבחרת הלאומית בשבוע שעבר, יו״ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני שיתף את אחד מחברי ועדת האיתור בשיקול שלו להעדיף את לוי לתפקיד. ״מעבר לנושא המקצועי״ אמר עיני, ״האישיות של אלישע לוי טובה לנבחרת. הוא אדם רגוע, מחושב ולא היה מעורב בסקנדלים. הוא לא איש שיכול פתאום להשתגע ולצאת באיזו יציאה לא במקום או בהתקפה נגד מישהו. אלישע שומר על איפוק תמיד וזה חשוב מאוד״. הדברים של עיני היו מכוונים בהשוואה למועמדים אחרים.

יכול להיות שעופר עיני לא ימנה את המאמן הבא אחרי עידן אלישע לוי, אבל השיקול של עיני יישאר גם לזה שיבוא אחריו. לא היה בעבר מאמן נבחרת שהאישיות או ההתנהגות שלו היו בעייתיות ושהוא היה מעורב בסקנדלים במגרשים. המאמנים בנבחרת תמיד היו מודל לחיקוי. קחו למשל את המאמנים האחרונים שהיו בנבחרת: אברהם גרנט, דרור קשטן, אלי גוטמן. אלו מאמנים שלא היו מעורבים באירועים חריגים בקריירת האימון שלהם בקבוצות. כולם בהחלט היו מינויים ראויים מבחינה מקצועית ואישית. הם היו מודל לחיקוי עבור מאמנים, שחקנים ואף אוהדים.

אחד האנשים החזקים בהתאחדות לכדורגל אמר לי השבוע כי הוא מעריך שעל משרת המאמן הבא של הנבחרת יתמודדו ברק בכר, יוסי אבוקסיס, אריק בנאדו וחיים סילבס. הדברים הללו נאמרו לפני המשחק של בני סכנין נגד מכבי תל אביב בדוחא. אם נלך על פי תורת עיני, אבוקסיס לא יכול להיות מאמן נבחרת לאומית. אם הבחירה היתה מבחינת יכולת, אבוקסיס היה עולה לשלב הגמר עם בכר. יש לו את כל הכלים מבחינה מקצועית להיות מאמן נבחרת. יש לו אפילו יתרון על בכר. הוא היה בנבחרת כמעט ארבע שנים בצוות המקצועי. אצל עיני אבוקסיס לא היה מקבל את המינוי גם אם בכר היה מסיר את מועמדותו ולו בגלל תפיסת העולם של עיני שצריך להתייחס לא רק לצד המקצועי של המאמן, אלא גם ואולי בעיקר לאישיותו.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

אבוקסיס אוהב ים. כאשר תסתיים העונה בעוד חודש, הוא יפליג קצת בים ואז ינסה לנצל את קשריו הטובים שיש לו גם בתקשורת כדי להשיג את קלטות שני המשחקים האחרונים נגד מכבי תל אביב ולהשליכם למצולות הים. בהפלגה בים השקט, אבוקסיס יחשוב על התנהגותו, על ההשלכות, על העידן התקשורתי החדש שקובע הרבה אצל מקבלי ההחלטות ויביע חרטה עם עצמו על התנהגותו שתגרום לו נזק גדול.

המשפט שאומר כי בכביש צריך להיות חכם ולא צודק מתאים גם למגרשים. אבוקסיס היה צריך להיות חכם. גם אם האירועים בסמי עופר ובדוחא גרמו לו להתנהג בצורה לא מכובדת, כאן נמדדת האישיות שלך כמאמן. כשחקן, אבוקסיס יכול היה להתנהג כמו ילד בעייתי בשכונה. הוא לא היה מעולם מועמד לתואר הכדורגלן ההוגן. להיפך. אבל אבוקסיס היה חייב לעשות את הסוויץ׳ במעבר משחקן למאמן. את הפתיל הקצר היה אפשר לקרוע ולזרוק לים. כמאמן אבוקסיס חייב לשמש דוגמא. בתקופה שהאלימות רק מתגברת במגרשים והגזענות ממשיכה לפגוע בענף הכדורגל, אבוקסיס היה חייב להיות בסכנין הבוגר האחראי שבחבורה, זה שמכבה שריפות ומנסה לקרב לבבות.

נכון, מכבי תל אביב התנהגה באותו אירוע בחצי גמר הגביע בצורה לא ספורטיבית. אוהדי מכבי תל אביב קיללו את אבוקסיס 90 דקות בדוחא והיה קשה מאוד להישאר אדיש. אבוקסיס אדום בנשמה וגדל עשרות שנים עם השנאה למכבי. אי אפשר לטשטש את המציאות. אם קבוצה אחרת היתה עושה לסכנין מה שמכבי עשתה בחצי הגמר, אבוקסיס היה זועם אבל לא מאבד את הבלמים. השנאה למכבי וחוסר הסמפטיה לערן זהבי רק הציתו אצלו בפנים את הלהבה. למרות הנסיבות, למרות האופי העצבני וחסר המעצורים של אבוקסיס הוא היה צריך לסיים את המשחק בסמי עופר על הקווים. הוא היה חייב לשלוט בעצמו למרות הזעם המוצדק על טל בן חיים וחבריו במכבי. זו גדולתו של מאמן. לאבוקסיס אסור לרוץ לעבר שחקן על כר הדשא גם אם הוא הצליח להרתיח את דמו. גם הדברים הקשים שלו על מכבי לא היו ראויים. נכון, התגובות המיתממות של מכבי והתמיכה הגורפת כמו קוף אחרי בן אדם במהלך של בן חיים מקשים את היכולת לשמור על קור רוח. אולם עדיין צריך לגלות אופי. אבוקסיס היה צריך למצוא מילים עדינות יותר ולהנמיך את הלהבות, גם, ואולי בגלל המפגש הנוסף מול מכבי ארבעה ימים אחרי. גם ככה המשחקים בשלבים הללו טעונים.

מה שמכבי בישלה בחצי גמר הגביע היא אכלה בדוחא ביום שני השבוע. מכבי גרמה לאוהדי בני סכנין למלא את האצטדיון, היא גרמה לאבוקסיס להטריף את השחקנים שלו והיא בלי להתכוון חיממה את האווירה ועשתה לעצמה חיים קשים. טל בן חיים, ערן זהבי, פטר בוס היו חלק מהחגיגה הלא ספורטיבית בחצי הגמר והם שילמו עליה בתיקו שעלול למנוע ממנה אליפות רביעית ברציפות.

אבוקסיס הבטיח ואבוקסיס קיים. הוא הכין מצוין את הקבוצה שלו כדי לעצור את מכבי. הוא רצה בעיקר לא להפסיד. הוא רצה לחבל למכבי באליפות לא פחות מהזכייה עם סכנין בכרטיס לאירופה. והוא הצליח. השריקה לסיום המשחק הפכה את אבוקסיס למנצח הגדול. הוא החזיר למכבי ונקם את נקמת קבוצתו במובן הספורטיבי. עם השריקה לסיום אבוקסיס היה חייב לרדת למנהרה לחדר ההלבשה.

ההליכה לעבר אוהדי מכבי לא היתה ראויה גם אם האוהדים קיללו אותו והעליבו אותו. גם ההתנהגות של מאמן הכושר של מכבי שתקף מילולית את אבוקסיס בסיום לא היתה במקומה ובמקרה הזה אבוקסיס הגיב בצורה מילולית וזה היה לגיטימי. שוער מכבי תל אביב, פרדראג ראיקוביץ, איבד את הכיוון ודחף את אבוקסיס לדשא. גם במקרה הזה המאמן לא הגיב, כנראה בגלל ההלם בו היה. שוער מכבי רץ ודחף את אבוקסיס כאשר האחרון היה תחת מתקפה מילולית של מאמן הכושר של מכבי, אירוע שלא זכור בכדורגל הישראלי.

אבוקסיס באישיותו מושך הרבה אש. הוא משדר לעיתים רצון של אחד שאוהב את שדה המלחמה אבל עדיין, הליכה שלו לעבר הקהל של מכבי כדי למחוא להם כפיים ולהחזיר להם בחיוך ענק על מה שעשו לו הוא עדיין בגבול הסביר. לא חכם אבל לא אסון. בטח ההחלטה של השוער לתקוף את המאמן היא יותר מתוך תסכול על התיקו ואבוקסיס היה הקורבן. אבוקסיס טעה בדרך בה בחר להביע את שמחתו אולם הצהובים חרגו לגמרי מהקווים.

אצטדיון דוחא המארח. צילום: מתניה אלמוג
אצטדיון דוחא המארח. צילום: מתניה אלמוג

מכבי תל אביב הפכה בארבע השנים האחרונות לקבצה שלא יודעת להפסיד. אף אחד לא אוהב להפסיד ולא צריך לאהוב להפסיד. אבל כל אחד, גם מועדון הפאר והעשיר מכבי תל אביב, צריכים לדעת להפסיד. מי שאינו יודע להפסיד לא יודע לנצח. מכבי לא ידעה העונה להסתדר עם ההצלחה המדהימה של באר שבע. היא לא מאמינה שהליגה אוטוטו מסתיימת והיא עדיין במקום השני
מכבי מתקשה להיות ספורטיבית. ההתנהגות של שחקני מכבי בחצי הגמר ובעיקר ההתבטאויות שלהם בסיומו הראו עד כמה מכבי הפכה את שחקניה למכונות, לא רק על המגרש.
ההתנהגות של טל בן חיים גם בדוחא היתה מבישה. העובדה שעשרות מאבטחים ושחקנים מקבוצתו מנסים לתפוס אותו ולמנוע ממנו לרוץ ולהתעמת עם אנשי סכנין במשך דקות ארוכות מזכירה את ההשתוללות של זהבי בדרבי לפני שפוצץ. ההתנהגות הזו נגרמת לרוב מתחושת עליונות על כולם. עליונות כשחקנים, עליונות כמועדון ועליונות כעשירים. אם שחקני מכבי נפגעו פיזית ממאבטחים בסכנין, המשטרה חייבת לבדוק הנושא ועל ההתאחדות לפעול בהתאם. זה עדיין לא מאפשר לבן חיים וחבריו להשתולל כאשר עשרות אנשי אבטחה מנסים למנוע ממנו לרוץ ולסגור חשבון.

מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב יורד מהפסים. רק מהמחשבה על האפשרות שהפועל באר שבע תיקח מהם את תואר האליפות, הם מאבדים את הבלמים. יכול להיות שהעונה הזו תסתיים עם אליפות למכבי וכרטיס לאירופה עבור בני סכנין. זה לא ישנה את העובדה שגם מכבי וגם אבוקסיס חייבים לעשות חשבון נפש בפגרה. מה שקרה בדוחא לא היה כדורגל. זה היה מפגש של שנאה ונקמה. שני מושגים שחייבים להיעלם מעולם הכדורגל שלנו.

בדברים שאמר אבוקסיס בסיום המשחק לתקשורת הוא רמז בין המילים כי תוצאת התיקו בדוחא אחרי התנהגות מכבי בחצי הגמר היא ברורה: החטא ועונשו.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20