לאחר ההפגנה שהתקיימה ביום חמישי האחרון מול ביתו של ראש הממשלה, אליה הגיעו אלפי תושבים, החליטו ראשי המאבק על השבתה כללית של המועצות האזוריות ביהודה ושומרון מחר (א'). המוחים יעלו ב9:00 בבוקר אל מול משרד רה"מ, ליד גן הוורדים להפגנה מול ישיבת הממשלה בדרישה להביא למיגור הטרור ולהחזרת הביטחון בהתיישבות.

הלוויתו של יובל מור יוסף הי"ד באשקלון. צילום: קובי ריכטר/TPS
צילום: קובי ריכטר/TPS

 

ראשי המועצות – ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ראש המועצה האזורית מטה בנימין ישראל גנץ, ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן וראש המועצה קריית ארבע אליהו ליבמן – "קוראים לשרים המגיעים לישיבת הממשלה להגיע לפני כן להפגנה ולתמוך בדרישותיהם הבסיסיות", כך מסרו.

"עיקר העיסוק בימים אלו זה ארגוני לוויות"

לדברי ישראל גנץ, ראש המועצה האזורית מטה בנימין אשר בשטחה אירעו פיגועי הירי הרצחניים בשבוע האחרון, "ההשבתה של המועצות בראשון הקרוב היא קריאת השכמה לממשלה. עובדי המועצה אינם יכולים לעבוד כאשר עיקר העיסוק בימים אלו, זה בארגוני לוויות והפעלת עובדים סוציאליים המדברים על המוות במקום על החיים".

ההפגנה ביום חמישי האחרון

 

לגנץ יש אף רשימת יעדים מסודרת להשבת השקט בגזרה. הוא קורא לראש הממשלה ולשרים: "פעלו למיגור הטרור, החזירו את הסיכולים הממוקדים, השיבו מחסומים ומנעו מרכבים פלסטינים נסיעה חופשית בכבישים המרכזיים".

"ברצוננו לחיות – נקים ישוב חדש"

עוד מוסיף גנץ, כי "ברצוננו לחיות ועל כן, בימים הקרובים נקים ישוב חדש הממחיש את רצוננו בפיתוח האזור ובהפרחת הגבעות השוממות ומשתוקקות לבואנו".

ראש המועצה האזורית שומרון קורא "לכל מי שלא מוכן לתת למדיניות ההכלה כלפי מחבלים להמשיך" – להצטרף להפגנה, "לזעוק את הזעקה על הדם היהודי שנשפך ו"למנוע את המשפחות השכולות של יום המחר, של עוד שבוע, של עוד שנה חלילה". לדבריו, מדובר במאבק כלל ציבורי, שכן "ממשלת ישראל מאבדת את ההרתעה".

זירת פיגוע הירי בגבעת אסף. צילום: רויטרס

 

"הילחמו באויב ללא רחם, שבשו את חייו"

ראש המועצה האזורית גוש עציון קורא לממשלה: "הילחמו באויב ללא רחם, שבשו את חייו תהפכו את הפגיעה ביהודים ללא משתלמת ואשרו את חוק מרקם החיים המסדיר כ-6,000 בתי אב ביהודה ושומרון – כי רק כך יפנים הצד השני שאנחנו כאן כדי להישאר".

בינתיים, בצה"ל מוסרים כי לוחמים ממשיכים לאבטח נקודות וצירים מרכזיים בכוחות מתוגברים, וכן לבצע סריקות באזור בנימין.

תוספת של 120 בטונדות לתחנות האוטובוסים

בנוסף, ביום שישי כוחות הנדסה של צה"ל תגברו את המיגון בתחנות אוטובוס וטרמפיאדות בגזרת יהודה ושומרון. כ-120 פרטי מיגון מבטון מוקמו בכ-20 מוקדים ברחבי אזור יו"ש, בניסיון לשפר את ההגנה.

לדברי מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב, "כוחות צה"ל, שב"כ ומשטרה פועלים כעת ביו"ש, באמצעים גלויים וסמויים במטרה לעצור את האחראים לפיגוע בצומת אסף ובעמדה הצבאית סמוך לבית אל. במקביל אנחנו ממשיכים לפעול במטרה למנוע ולסכל את הפיגוע הבא, לצד תגבור מאמץ ההגנה בצירים ובישובים".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות