עם 50 תומכים ושני מתנגדים, מליאת הכנסת אישרה היום (ב') מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התקנת מצלמות להגנה על פעוטות במעונות יום של ח"כ יפעת שאשא ביטון וחברי כנסת נוספים, 7 חודשים אחרי מות התינוקת יסמין וינטה ז"ל בגן הילדים בפתח תקווה.

הצעת החוק, כמו חוק הפיקוח על המעונות, תיכנס לתוקף ב-1 לספטמבר 2019 ותחול על מסגרות בהם לפחות שבעה פעוטות. אז תחל תקופת הסתגלות של שנה, במהלכה תתמרץ המדינה מעונות יום לפעוטות שיתקינו מצלמות בשטחם באופן וולונטרי באמצעות מתן סבסוד.

לאחר תום תקופת הסתגלות בספטמבר 2020, תיהפך התקנת המצלמות לחובה, למעט במסגרות הפועלות בבתים פרטיים או במסגרות שבהן יותר מ-70% מההורים אינם מסכימים לכך, וכן תהיה התקנת המצלמות גם אחת הדרישות לרישוי המסגרת על פי חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות.

"החוק המוצע נועד להגשים תכלית ראויה באופן מידתי", נכתב בדברי ההסבר לחוק. "מצלמות המתעדות את הטיפול בפעוטות חסרי ישע יכולות לשמש אמצעי הרתעה, בקרה ואכיפה שאין להמעיט ביעילותו. התקנת המצלמות נועדה להשיג שלוש מטרות מרכזיות: הרתעה מפגיעה בפעוטות, איתור מקרי פגיעה ושימוש בתיעוד פגיעה שאירעה לשם חקירה ואכיפה".

עוד מוסבר, כי "התקנת המצלמות נדרשת נוכח המציאות המצערת שבה פעוטות רכים בשנים עלולים להיות חשופים לפגיעות ולאלימות קשה, אך אין דרך לטפל כנדרש ברבים מהמקרים האלה". כמו כן, הודגש כי ההסדר המוצע בחוק "נועד ליצור איזון קפדני בין הצורך למנוע ולאתר את הפגיעה בפעוטות חסרי ישע כדי להגן על חייהם, שלומם, בריאותם וכבודם, ובין השמירה על כבודם ופרטיותם של הפעוטות, של אנשי הצוות במעון ושל כל אדם אחר הנמצא במעון".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויוזמת ההצעה, ח"כ שאשא ביטון, אמרה כי "זו זכות גדולה רגע לפני שהכנסת מתפזרת. זו היא תחילתה של מהפכה, עד לא מזמן מסגרות גילאי לידה עד שלוש היו שטח הפקר לחלוטין, חוק המצלמות משלים את חוק הפיקוח ושני החוקים הללו מתחילים תהליך של הסדרה למען בטחונים האישי של ילדנו. נלחמנו בוועדה מסביב לשעון כדי להספיק להעביר את החוק הזה ועשינו זאת רגע לפני פיזור הכנסת".

ח"כ יפעת שאשא ביטון. צילום מסך

 

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, אמרה בתגובה כי "הצעת החוק להתקנת מצלמות היא חשובה ותתן הגנה משמעותית לפעוטות – מצער שהיא תתן רק הגנה חלקית ורק לחלק מהפעוטות".

היא מספרת כי "הבענו במהלך הדיונים ביקורת נוקבת על התעקשות הממשלה כי יותקנו מצלמות שיתעדו את הפעילות במעון בהקלטת וידאו בלבד אך ללא קול. "יותר מפעם אחת נחשפנו לחשד להתעללות נפשית קיצונית שהתבטאה בשיח אלים ומשפיל כלפי פעוטות. במקרים האלה אלמלא הייתה הקלטה של קול ייתכן ועד היום היו אותם פעוטות חיים באימה ובסיוט מתמשך, שעה שצילום לבדו לא יכול היה לחשוף את ההתעללות הנפשית שאינה משאירה סימן כחול או חבורה. קשה הרבה יותר לאתר התעללות נפשית או להוכיח אותה על אף שהיא משאירה צלקת קשה בנפשו של הילד. במובן הזה הצעת החוק עושה רק חצי עבודה".

לדבריה, "ביקורת נוספת הבענו על ההתעקשות של משרד המשפטים להחריג משפחתונים הפועלים בתוך בתי מגורים ודרשנו כי החוק יחול גם במקרים בהם פעילות המעון מתקיימת בסלון ביתה של המטפלת כל עוד הפעוטות נמצאים שם. מאחר וישנן מסגרות רבות עבור פעוטות בגילאי לידה עד שלוש, הפועלות בבתי מגורים, החרגתן של המסגרות הללו משאירה יותר מידי פעוטות מחוץ לחוק".