שניים מחברי החוליה מאום אל פחם שתכננה פיגוע בהר הבית, היום (ב') בבית המשפט. צילום: פלאש 90

 

הותר לפרסום כי בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל נעצרו במהלך חודשים ינואר-פברואר 2018 שלושה מחבלים תכננו לבצע פיגוע ירי בהר הבית. שלושתם אזרחים ערבים-ישראליים מאום אל פחם, חלקם תומכי ארגון הטרור דאעש. היום (ב') הוגשו כתבי אישום נגד חברי החוליה.

עמאד ג'בארין (מימין) ומוחמד ג'בארין (משמאל). צילומים: דוברות שב"כ

שמותיהם של השלושה הם: מוחמד מסעוד מוחמד ג'בארין, בן 20, תושב אום אל פחם, עמאד לוטפי מוחמד ג'בארין, בן 20, תושב אום אל פחם, ומחבל נוסף שהיה קטין בזמן ביצוע העבירות, גם הוא תושב אום אל פחם.

ממצאי החקירה בשב"כ העלו, כי מוחמד ג'אברין, עמאד ג'אברין והקטין, תכננו לבצע פיגוע ירי במסגד אל-אקצא במתווה דומה לפיגוע שבוצע במקום במהלך חודש יולי 2017, בו נרצחו שני שוטרי משטרת ישראל כמיל שנאן והאיל סתאווי ז"ל, ונפצעו שלושה נוספים בדרגות חומרה שונות. הפיגוע נמנע הודות למידע מודיעיני מדויק שאיפשר את מעצר חברי החוליה מבעוד מועד ובטרם הצליחו להשיג נשק ולממש את כוונותיהם.

בין היתר העלו חלק מחברי החולייה רעיונות לביצוע פיגועים במבני קדושה כמו בית כנסת או כנסיה, פגיעה בכוחות ביטחון או המשטרה, ביצוע פיגוע דריסה וכן פיגוע במהלך חג המולד. בחקירת המחבלים, עלה כי שניים מתוכם תומכים ברעיונות ובאידיאולוגיה הרצחנית של ארגון הטרור 'המדינה האסלאמית' (דאעש) וכי הפיגוע אמור היה להתבצע על רקע תמיכתם זו.

"שירות הביטחון הכללי רואה בישראלים התומכים בארגון הטרור המדינה האסלאמית איום חמור, לא כל שכן באלו המקיימים מגעים עם פעילי הארגון ופועלים בחסות הארגון בשטחי מדינת ישראל", נמסר משב"כ. "נמשיך במעקב אחר החשודים וננקוט באמצעי האכיפה הנדרשים במטרה למנוע את הפצת משנתו של ארגון הטרור המדינה האסלאמית בישראל, כמו גם ביצוע פעילות כלשהי הפוגעת בביטחון המדינה".

"ישראלים התומכים בארגון הטרור המדינה האסלאמית – איום חמור". מחבל דאעש בעיר א-רקה בסוריה, יוני 2014. צילום: רויטרס

 

כזכור, הפיגוע בהר הבית לפני כשבעה חודשים בוצע גם הוא על ידי שלושה מפגעים אזרחים ישראליים, תושבי אום אל פחם: מחמד אחמד מחמד ג'בארין, בן 29.  מחמד חאמד עא לטיף ג'בארין, בן 19 ומחמד אחמד מפדל ג'בארין, בן 18.

המחבלים מהר הבית, כשעה לפני הפיגוע
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון