הלילה (מוצאי שבת) הושחת הגן הבוטני 'גבעת תום ותמר' המשמש כאתר הנצחה ל-73 הנספים באסון המסוקים. הפורעים פירקו את הכיור החיצוני ואת מערכת המים לשירותים ושדדו את חלונות השירותים.

צילום: ד"ר אבישי טייכר

 

הגבעה ממוקמת צפונית מערבית לקיבוץ נגבה והיא חלק ממערך המוזיאון הפתוח בנגבה. הגן הייחודי נקרא על שם תום כיתאין ז"ל, שגדל בישוב נוה-שלום וחברו תומר קידר ז"ל, בן קיבוץ נגבה – שניהם לוחמים בנח"ל. הגן הוקם על ידי חגית ויואב קידר, הוריו של תומר.

הגן הבוטני לזכר הבנים

 

בגבעה ניתן למצוא מגוון גדול של צמחי ארץ-ישראל ושביל הנצחה, המוליך את המבקר בין אבני סלע גדולות עליהם חקוקים שמות חללי האסון, כשברקע מתנגן שיר הרעות של חיים גורי וסשה ארגוב.

עמוד זכרון לזכר הבנים

 

סימן ההיכר של הגבעה הוא עמוד מתח גבוה מבטון צבוע כחול, עליו מצויירות 73 יונים, כשהן עפות לשמיים. על העמוד מופיעה שורה מ"שיר ארץ" של נתן יונתן: "ארץ שנתנו לה אוהביה כל אשר יכלו לתת…".העמוד נתרם על ידי חברת החשמל, עוצב על ידי רפי פלד, מנכ"ל החברה דאז, ונצבע על ידי עובדי החברה.

למרבה הצער, זו אינה הפעם הראשונה שהאתר מושחת בידי פורעים. באוגוסט האחרון נגנבו הרמקולים, רשתות צל וכיורים וכן נגרם הרס רב למקום.

אסון המַסוקים, שזעזע מדינה שלמה, התרחש בליל כ"ח בשבט ה'תשנ"ז, 4 בפברואר 1997. שני מסוקי יסעור של חיל האוויר התנגשו מעל עמק החולה, בעת שהובילו לוחמים מחטיבת הנח"ל, חטיבת גולני, חיל השריון ומיחידות נוספות למוצבי צה"ל בדרום לבנון.

אחד המסוקים התרסק בחצר של מבנה במושב שאר ישוב, והשני התרסק בסמוך, בערוץ נחל בין שאר ישוב לקיבוץ דפנה.

באירוע נהרגו כל 73 הלוחמים שהיו במסוקים. 8 מתוכם היו אנשי צוות אוויר שהטיסו את המסוקים. בנוסף, נהרגו שתי כלבות מיחידת 'עוקץ'.

יהי זכרם ברוך!

אורן רפאל

אורן רפאל