יותר משנה עברה מאז שרצח המחבל חאלד אבו ג'אדה את חייל הנח"ל רון קוקיא הי"ד בפיגוע הדקירה בערד. הבוקר (ג') הרשיע בית המשפט המחוזי בבאר שבע את המחבל, בדואי תושב ואזרח ישראלי שעבד כמתמחה בחדרי הניתוח בבית החולים סורוקה בב"ש, בעבירה של רצח בכוונה תחילה שהינו מעשה טרור, וכן בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע.

סמל רון יצחק קוקיא הי"ד שנרצח בפיגוע הדקירה בערד ב-30 בנובמבר 2017. צילום באדיבות המשפחה

 

"אבו גא'דה הודה בחקירותיו בשב"כ ובמשטרה. גם אחיו הודה ושנייהם גוללו את אותה גירסה: ניסיון לחטוף ולרצוח חייל כנקמה לאומנית", נכתב בהכרעת בית הדין.

הוריו של רון קוקיא הי"ד בבית המשפט. צילום: שרה זלטה

 

אל בית המשפט הגיעו משפחות שכולות רבות כדי לתמוך במשפחה, לצד אזרחים נוספים. "דאגנו שמשפחת הרוצחים לא תתקרב לבית המשפט", אמר האב, בועז, לפני הדיון, והבטיח: "נטפל גם באב הרוצח שמערכות החוק עדיין לא הגיעו למיצוי הדין איתו".

התומכים שהגיעו לבית המשפט. צילום: ציונות בנחישות

 

עוד הוסיף האב השכול, כי משפחתו דורשת להשית על המחבל עונש מוות. אם זה לא ייצלח, הם דורשים עונש מאסר עולם לפחות.

על פי כתב האישום אבו ג'אדה ואחיו למחצה זאהי, ביקשו במשך תקופה לפגוע בחיילים, ואף ערכו תצפיות באזור ערד במטרה למצוא מטרות לתקיפה.

מכתב האישום, שהוגש לפני יותר משנה, עולה כי אבו ג'אדה הושפע מפעילות ארגון הטרור חמאס כשצפה בסרטוניהם ואף פרסם בעצמו פוסטים בפייסבוק בהם דברי שבח לאללה ולאיסלאם.

עם הזמן החליט לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל, הוא רכש רכב שישמשו להימלטות לאחר ביצוע הפיגוע, שכן בתחילה תכנן לחטוף חייל באמצעות חומרי הרדמה, אליהם היתה לו נגישות בתור טכנאי הרדמה בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

בשלב מסוים החליט אבו ג'אדה כי חטיפת חייל מסובכת מדי ושיתף את אחיו זאהי בכוונתו לבצע פיגוע.

השניים יצאו לסיורים בשטח על מנת למצוא קורבן, והחליטו לדקור חייל חמוש בשעות הלילה על מנת לחטף את נשקו. האחים התמקדו בחיילי בסיס "תל ערד" והחליטו לקרוא לנשק שיחטפו במילת הקוד "פיצה".

עוד לפי הרצח הבחינו השניים בחיילים רבים הולכים לבדם בסיוריהם אולם אלה היו לא חמושים. בשתי הזדמנויות הגיעו לאזור הבסיס עצמו, והצטיידו בקפה ואוכל על מנת ליצור מצג שהינם מטיילים במקום. במקרים אלו לא הבחינו בחיילים בודדים אלא רק בקבוצות חיילים ולכן לא ביצעו את זממם.

בערב הפיגוע, בחודש נובמבר 2017, במהלך נסיעה ברחבי העיר הבחין חאלד בסמל רון קוקיא כשהוא חמוש, דקר אותו מספר דקירות בצוואר, בעורף ובקרקפת תוך שהוא מנסה לחטוף את נשקו. קוקיא התנגד אך לבסוף הצליח חאלד להשיג את הנשק ונמלט ברכבו ליישוב כסייפה.

מיד לאחר הרצח פגש חאלד באחיו זאהי והשניים הסתירו את נשקו של החייל. פחות מיממה לאחר מכן, בפעילות משותפת של שב"כ ומשטרת ישראל, נעצרו השניים ונחקרו.

עו"ד המחבל שרצח את רון קוקיא הי"ד גידף את משפחתו בביהמ"ש

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20