קתדרה לחקר יהדות אתיופיה הושקה אתמול לראשונה בקריה האקדמית אונו. מטרתה של הקתדרה היא לתעד, לחקור, ולהנכיח את מורשתה ותרבותה של יהדות אתיופיה. היא תפעל לקדם את המחקר, הפרסומים וההוראה בכל הנושאים הקשורים ליהדות אתיופיה ותקבל לידיה את ניהול העמותה הבין לאומית למדעי יהדות אתיופיה SOSTEJE – Society for the Study of Ethiopian Jewry.

יחד עם מחקר המורשת של יהדות אתיופיה, היא תעסוק גם במחקר של התמודדות עם הקונפליקטים של בני ובנות הדור השני במציאות הישראלית. הקתדרה הוקמה בתמיכת משפחת גבירץ ממונטיריאול, קנדה.

בין השאר, הקתדרה תייסד כתב עת אקדמי, תארגן ימי עיון וכנסים בין לאומיים ותארח חוקרים מן העולם בנושא יהדות אתיופיה. כמו כן, תפתח תכניות לימודים וספרי לימוד, תגבש מסעות זהות לאתיופיה ותיצור שותפות עם מערכות חינוך בארץ ובעולם.

השקת הקתדרה לחקר יהדות אתיופיה. צילום: באדיבות הקריה האקדמית אונו

"הקייסים יעניקו לעולם את תורתם"

לדברי המקימים, הקתדרה תקדם יוזמות חברתיות וקהילתיות לעידוד סטודנטים בני הקהילה האתיופית להעמיק את זהותם ולחקור את מוצאם, תשתף פעולה עם הנהגת הכהנוץ' (הקייסים) ותקים "בית מדרש להפריה הדדית, במסגרתו הקייסים יעניקו לעולם את תורתם, יעצימו את מנהיגותם וירכשו כלים יישומים למנהיגות רוחנית אפקטיבית". מסגרת זו גם תעניק להם תואר אקדמי.

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה אמרה באירוע כי "מי שלא מכיר את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל. אי הידע הוא להיות בתוך עבדות, יש צעירים רבים שיכולים להתווכח עם אנשים שאומרים שהם לא יהודים, ואין להם את התשובות. אנחנו צריכים לאסוף את המידע למען עצמנו, כשיש דיבייט או ויכוח לגבי היהדות של יוצאי אתיופיה חסרות התשובות. אנחנו צריכים את המידע הזה כדי שנוכל לתת לילדים שלנו קצת אור וקצת ידע מול הבורים והגזענים".

לדברי הרב ד"ר שרון שלום, שיכהן כראש הקתדרה, "סיפורה של יהדות אתיופיה הוא סיפור מופלא של קהילה מיוחדת המהווה 'גניזה חיה', ונותנת בידינו מבט על קיום יהודי עתיק יומין. המפגש המחודש של יהדות אתיופיה עם מדינת ישראל וקהילות יהודיות בעולם מזמן בפנינו סיכויים ואתגרים. בכוחם של הערכים ההיסטוריים והתרבותיים של קהילת יהדות אתיופיה ליצור פרספקטיבה מרככת לקיבוץ הגלויות שנוצר בארץ ולהוות גשר וחיבור בין יהודים בישראל ובתפוצות".

הרב ד"ר שלום הוא מרצה בכיר במחלקה ליהדות וראש המרכז הבינלאומי לחקר יהדות אתיופיה.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20