הקמפיין נגד סורוס בבודפשט. צילום: רויטרס
תמיכה ב"חוק נגד סורוס" בפרלמנט בהונגריה: הפרלמנט ההונגרי העביר אמש (ד') חוק המשית עונש מאסר על סייעני מסתננים. החוק נקרא על שמו של המיליארדר היהודי-הונגרי, ג'ורג' סורוס, שתורם לארגוני שמאל קיצוני הפועלים לסייע למסתננים במדינות אירופה וגם בישראל, ביניהם "הקרן לישראל החדשה".
במסגרת החוק, יחידים שיסייעו למסתננים, יידעו אותם בדבר הגשת בקשות למקלט או יספקו להם רכוש והטבות כלכליות, עלולים להסתכן בעונש מאסר בן 12 חודשים. על ארגוני חברה אזרחית הפועלים למען מסתננים יוטלו הגבלות ויידרשו רישיונות.

בנוסף, עובדי סיוע שיאפשרו הגירה בלתי חוקית עשויים להיות מורחקים מאזורי הגבול עפ"י שיקול דעת של הרשויות. החוק גם מתיר לרשויות לדחות בקשות למקלט של מהגרים ממדינות זרות. "אנחנו רוצים להשתמש בחוקים כדי למנוע מהונגריה להפוך לארץ הגירה", כך לדברי שר הפנים סנדור פונטר.

סורוס היה מבקר קולני ויריב אידיאולוגי של הממשלה בראשותו של ויקטור אורבן ובעיצומו של משבר הפליטים טען כי "האיחוד האירופי חייב לקבל לפחות מיליון מבקשי מקלט מדי שנה בעתיד הנראה לעין. וכדי לעשות זאת, עליו לחלוק את הנטל בצורה הוגנת".

אורבן עצמו התעמת עם פועלו של סורוס ונקלע בשל כך לויכוחים עם האיחוד האירופי. בפדרציית ההונגרים היהודים דרשו להפסיק את הקמפיין נגד סורוס בטענה כי הוא מעורר אנטישמיות, "מסע פרסום זה, אף שאינו אנטישמי בגלוי, יש לו בפירוש פוטנציאל להצית רגשות בלתי נשלטים, כולל אנטישמיות".

אורבן השיב כי עליו להגן על הונגריה וגם על אזרחיה היהודים מפני הגירה בלתי חוקית. הוא הכחיש כי מדובר בקמפיין אנטישמי ומדבר לא מעט על אפס סובלנות לאנטישמיות. "אדם שמשתמש בעושרו, בכוחו ובהשפעתו, וכן ברשת של ארגונים לא ממשלתיים שהוא מממן, בשביל ליישב מיליוני מהגרים בהונגריה ובאיחוד האירופי, מציב את עתידנו בסכנה. המיליארדר ג'ורג' סורוס הבהיר חזור ושוב שזה בדיוק מה שהוא מעוניין לעשות", אמר אז אורבן.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: חיים צח, לע"מ
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20