מכון ירושלים לצדק הגיש היום (ב') למשרד התובע בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, דרישה לחקירתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס) בגין פשעים נגד האנושות אשר ביצעה הרשות הפלסטינית בראשותו ובאמצעות מסע שיטתי ונרחב של רצח, עינויים ומאסרים בלתי חוקיים נגד האוכלוסייה הפלסטינית באזור יהודה ושומרון בתקופה שבין יוני 2014 ועד אפריל 2018.

ערבי תושב יו"ש מעיד על עינויים מצד הרשות

בתביעה נכתב כי בתקופת כהונתו, איפשר ואף הורה אבו מאזן על ביצוע פשעים שונים נגד האנושות נגד קבוצות פלסטיניות שונות, כולל אלה אשר העזו למתוח ביקורת על ממשלת הרשות הנוכחית או אשר תמכו בסיעות פלסטיניות יריבות. אבו מאזן, לפי כתב התביעה, היה מודע להתרחשותם של ביצוע פשעים אלה, כשל כישלון חרוץ בתפקידו לפעול על מנת למנוע פשעים אלו.

לדברי מכון ירושלים לצדק, שהגישו את התביעה, "המקרה חמור דיו ומזכה, למצער, חקירה נוספת. לפשעיו של אבו מאזן היו ועוד תהיינה השלכות מזיקות על האוכלוסייה הפלסטינית, על משפחותיהם ועל החברה והאזור. פשעים אלה אינם מיטיבים עם איש מלבד הנהגת הרשות".

"מבחן אמיתי למוסד בית הדין בהאג"

עוד עולה מהתביעה כי אבו מאזן הפך ליו"ר הרשות הפלסטינית בינואר 2005 ומאז נותר בתפקידו על אף שתמה כהונתו ולא נערכו בחירות נוספות.

על פי שורה של הסכמים בינלאומיים, לרשות הפלסטינית מוענקת סמכות שיפוט בלעדית על פשעים אשר ביצעו פלסטינים נגד פלסטינים בתחומי הרשות. בתי המשפט והרשות עצמה "לא עשו דבר על מנת להעניש את מי שמילאו תפקיד ישיר בביצוע פשעים אלה נגד האנושות". לפיכך טוענים התובעים כי "אין סיכוי ממשי להעמדתו לדין של אבו מאזן על ידי בתי משפט עליהם יש לממשל שליטה משמעותית".

בית הדין הבינלאומי בהאג. צילום: רויטרס

במכון ירושלים לצדק מדגישים כי "אבו מאזן אחראי ישירות למעשי עינויים של מי שמעזים לערער את שלטונו. מנגנוני הביטחון, הכפופים אליו ישירות, נחשבים לאכזריים ואלימים ועושים שימוש נרחב במעצרים שרירותיים כנגד מי שנחשדים כמשתפי פעולה עם ישראל. בבתי הכלא שברצועה, 'נעלמים' כדרך שבשגרה אסירים פוליטיים, כאילו בלעה אותם האדמה, כוחותיו גם מעודדים ילדים ונערים לתקוף את חיילי צה"ל".

לדברי המכון, הפשעים אינם נחלת העבר והם תורמים לסכסוך בין הפלגים הפוליטיים הפלסטינים היריבים ולחוסר היציבות באזור ומקשה על "דו קיום בשלום" עם שכנות הרשות.

פלביה סוולדה, מנכ"לית מכון ירושלים לצדק מדגישה כי "זהו מבחן אמיתי למוסד בית הדין בהאג להוכיח אם הוא אכן מוסד בינלאומי רציני ואובייקטיבי. הבקשה שאנו מגישים מבהירה היטב כי אבו מאזן אחראי בפועל למסע שיטתי ונרחב של רצח, עינויים ומאסרים בלתי חוקיים נגד האוכלוסייה".

עו"ד אורי מורד, ראש מחלקת המשפט הבינלאומי והדיפלומטיה הציבורית במכון שהגיש בימים אלה את התביעה מוסיף: "לפי שורת הסכמים בינלאומיים, לרשות הפלסטינית מוענקת סמכות שיפוט בלעדית על פשעים, שביצעו פלסטינים נגד פלסטינים בגדה המערבית. אלא, שהניסיון מלמד כי, בתי המשפט של הרש"פ, לא נקטו עד היום כל מעשה להענשת מי שביצעו את הפשעים. בהסתמך על העבר, אין שום סיכוי להעמדת אבו מאזן לדין על ידי מערכת המשפט ברשות הפלסטינית. על-כן, החלטנו במכון, כי אין ברירה אלא לדרוש מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפתוח נגדו בחקירה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20