ברדה במדי הנבחרת. גם באר שבע תסבול. צילום: פלאש 90
ברדה במדי הנבחרת. גם באר שבע תסבול. צילום: פלאש 90

המחזור האחרון של ליגת העל יתקיים ב-21 במאי, כשבסיומו יגמר הקרב על האליפות בין הפועל ב"ש למכבי ת"א ואחת מהן תוכתר לאלופה. שחקני שתי הקבוצות יקוו ללכת לנוח בביתם לאחר עונה מתישה וארוכה, אך תקוות אלה יהיו לשווא מכיוון שבהתאחדות לכדורגל חושבים אחרת.

השבוע, למרות ההתנגדות של הקבוצות הגדולות, קבעו ראשי ההתאחדות את המיקום והתאריך של מחנה האימונים שתקיים הנבחרת הלאומית בפגרת הקיץ כהכנה למוקדמות המונדיאל. ב-27 במאי, שישה ימים בלבד (!) לאחר סיום העונה, תנחת הנבחרת בארה"ב על מנת להתאמן ולקיים משחק אימון מול ג'מייקה.

החלטת ההתאחדות מביעה באופן נחרץ חוסר התחשבות בקבוצות שישתתפו במפעלים האירופים בעונת 2016/17, במיוחד בקבוצות של ברקת וגולדהאר, וכל זאת רק על מנת להכניס כסף לקופת ההתאחדות. כשלנבחרת הבוגרת אין מאמן קבוע ואין סמכות מקצועית שקובעת את תכנית האימונים, נשאלת השאלה: מי קבע את הטיסה לארה"ב?

מחנה האימונים שנקבע מיותר ולא יתרום מקצועית מכיוון שהשחקנים, שרובם יגיעו מהפועל ב"ש ומכבי ת"א, יגיעו עייפים גם מהעונה הקשה שעברו וגם מזמן הטיסה הארוך. סביר להניח שאם הייתה מתקבלת ההחלטה על-ידי המאמן, ולא על-ידי פקיד ללא ידע מקצועי, מחנה האימונים והמשחק היו נקבעים באירופה או ביעד קרוב יותר ולא במקום שדורש שעות טיסה רבות כל-כך. בסיטואציה שכזו המחנה והמשחק היו יכולים להיות משמעותיים יותר מבחינה מקצועית.

הסחבת במינוי מאמן נבחרת, ועדת האיתור והמועמדים הלא ראויים פוגעים לא רק בדימוי הנבחרת, אלא פוגעים גם בקבוצות ששולחות את השחקנים שלהן ללבוש את החולצה הלאומית. כל אלה הובילו לעימות בין האלופה המכהנת להתאחדות לכדורגל, ובצדק.

ג'ורדי קרויף ומרטין ביין כועסים על עופר עיני ושותפיו בצדק, מכיוון שבקביעת מחנה האימונים בארה"ב נגרמת פגיעה בהצלחת קבוצתם באירופה. הנבחרת תנחת בנתב"ג ב2 ביוני, כשמספר ימים לאחר מכן יתחילו שחקני מכבי וב"ש את האימונים לקראת משחקיהם במפעלים האירופים. שחקני שתי הקבוצות בקושי וינוחו בין סיום העונה להתחלתה, מה שכנראה יגרום לפציעות רבות ולהורדת סיכויי ההצלחה של קבוצותיהם באירופה.

ההתאחדות לכדורגל בישראל צריכה לייחל ולעשות את כל המאמצים על מנת שקבוצות ישראליות יצליחו בזירה האירופית ויביאו כבוד למדינה ולא לתקוע להן מקל בגלגלים. עוד יותר חמור מכך, עם כל ההתעסקות בקביעת לוחות הזמנים שכחו במשרדי ההתאחדות ששחקני הנבחרת הם בסופו של דבר בני אדם והם יכולים לגרום לפגיעה בבריאותם.

עוד לא ידוע איך תסתיים הסאגה בין האלופה להתאחדות ואם הראשונה תשלח את שחקניה לארה"ב, אך כדאי שעופר עיני יסיק את המסקנות ובפעם הבאה יפעל אחרת.

20 News

20 News