כצפוי, עומר אצילי, שחקנה של בית״ר ירושלים, הגיש תביעת בוררות להתאחדות לכדורגל נגד המועדון ובו דרישה לשחרור לאלתר.

השחקן ששיחק אתמול כמחליף אחרי חודשיים החליט ללכת עד הסוף במאבק נגד המועדון.
המאבק הממושך שהיה בין השחקן לבעלים יגיע לסיומו על ידי קביעת הבורר בשבועות הקרובים. בית הדין העליון יחליט על זהות הבורר, משמעות העתירה לבוררות היא שכל השיחות בין אצילי וסוכנו רונן קצב לאלי טביב הסתיימו. עכשיו הגיע תורם של עורכי הדין מצד שני הצדדים לזרוק רפש האחד על השני בקרב הכי מתוקשר שיהיה בשבועות הקרובים.
בסיום הבוררות לא תהיה החלטה שעומר אצילי ישוחרר מהקבוצה אם אלי טביב לא יביע את הסכמתו. רבים לוקחים את פרשת הבוררות של בן רייכרט כדוגמא ומשליכים אותה על פרשת אצילי. העובדות בין רייכרט לאצילי דומות.
רייכרט נרכש על ידי מכבי תל אביב מהפועל רמת השרון וחתם על חוזה ארוך טווח. רייכרט פנה לבוררות בדרישה לקבל שחרור מיידי. אצילי נרכש על ידי בית״ר ירושלים מהפועל ראשון לציון גם היא מהליגה הלאומית וחתם על חוזה ארוך טווח.

עו״ד אייל יפה, אחד המשפטנים הבכירים בעולם הכדורגל, שימש בעבר אף כיועץ המשפטי של ההתאחדות לכדורגל היה עורך הדין של הפועל ראשון לציון בעסקת העברתו של עומר אצילי לבית״ר ירושלים. יפה אומר: ״אין שום סיבה שהבורר ישחרר את אצילי. הבורר כפוף לחוקים בדיוק כמו בתי המשפט. הוא אינו יכול לקבל החלטות בניגוד לחוקים. יש לאצילי חוזה חתום לעונה הבאה וחוזים צריך לכבד. לא משחררים שחקנים מחורזים אלא אם ישנה הפרה יסודית של החוזה. במקרה של אצילי אין הפרה יסודית של החוזה. כל אחד יכול לפרש את האירועים כמו שהוא רוצה, התקשורת מציגה כל מיני תמונות וכל צד מציג את הדברים שלו אבל בסופו של דבר הבורר מקבל החלטה על פי המציאות. יש חוזה אין הפרה יסודית ולכן לא תהיה התערבות של הבורר לשחרר את אצילי״.

אצילי.הולך לבוררות
אצילי.הולך לבוררות
עו״ד אייל יפה מעריך עוד כי הבורר לא ייכנס לסוגייה העיקרית שהיא סלע הסכסוך, תג מחיר. יפה: ״אנשים מתבלבלים ואומרים שרייכרט זכה בבוררות ולכן אצילי יזכה. במקרה של רייכרט הבורר אמר כי יש חוזה והוא לא מתערב. הקבוצות הגיעו להבנות ומכבי הסכימה לכן רייכרט שוחרר. דווקא הבוררות של רייכרט טובה לבית״ר ירושלים מכיוון שמכבי קיבלה עבורו מיליון יורו ואצילי נחשב לשחקן יותר מוכשר שחקן שמבקיע הרבה שערים ואם כבר ידברו על מחיר אז תג המחיר שלו יהיה גבוה ממיליון יורו״.
בורר מקבל החלטה על שחרור מיידי במקרים חריגים בהם המועדון פוגע לרעה בשחקן ומפר את ההסכם בצורה יסודית בעיקר בנוגע לשכרו. נציין כי אין בתקנון אופ״א חובה לתג מחיר. בבוררות נציגיו של אצילי יטענו להפרת הסכם מצד המועדון, אנשיו של טביב יטענו על הפרת הסכם ובעיות משמעת מצד השחקן.
בכתב התביעה לבוררות מפרט אצילי את הפגיעה המקצועית וההתנכלות מצד המועדון כלפיו ברגע שהבהיר כי לא ינהל מו״מ על חוזה חדש, המועדון מצידו יצג את גרסתו שהשחקן זלזל באימונים, לא גילה רצינות ומקצוענות. בנוסף, המועדון יטען ויציג מסמכים רפואיים כי אצילי לא היה בסגל תקופה של כחודש בגלל פציעה. השחקן יטען כי היה כשיר ונבדק אצל רופא פרטי, אולם במועדון כדורגל החלטת רופא המועדון הרשמי היא שקובעת. לטביב יש מסמכים רפואיים עם חוות דעת של דוקטור פרנקל שאצילי היה פצוע וכי אם ישחק ייגרם לו נזק גדול. אצילי יגיע לדיונים מצויד במסמך רפואי של רופא פרטי שהיה כשיר.
לטובת בית״ר יש את הקלף שאצילי סירב לשחק נגד מכבי תל אביב. לטענתו כי הוא חשש לעתידו של דראפיץ לא תופסת בדיון משפטי היא טובה למדור הרכילות.
אצילי יטען שהמועדון יתנכל לו השפיל אותו ופגע בו נפשית, בית״ר תביא עדויות מאנשי המועדון כולל מנהל המשק שאצילי קיבל יחס דומה לשאר השחקנים.
עו"ד רועי רוזן, נבחר לייצג את אצילי. "אחרי חודשיים של סיוט מתמשך, שלא רק שלא מתקרב לסיומו, אלא הולך ומקצין מיום ליום, נאלץ עומר אצילי, בלית ברירה וכמוצא אחרון, להגיש תביעת בוררות כנגד בית"ר ירושלים בבקשה להשתחרר משורות המועדון שהוא כה אוהב ושהוא ראה את עצמו חלק בלתי נפרד ממנו לעוד שנים. היחס הלא הוגן של מועדון בית"ר ירושלים ובעליו כלפי האנשים הצעירים שמועסקים על ידם חייב להיפסק, אחת ולתמיד. לא יכול להיות ששחקן מצטיין ובחור חיובי יסבול מהתנכלות של מעסיק על לא עוול בכפו. בית"ר ירושלים ובעליה מסרבים לקבל את העובדה ששחקן כדורגל הוא לא סחורה בשוק ולא חפץ שמוכרים בחנות. הימים האלה עברו מהעולם – גם בכדורגל וגם בכלל. עומר אצילי הוא לא חפץ ולא סחורה – הוא לא "שייך" לבית"ר ירושלים ולא לאלי טביב – הוא אדם ועובד בעל זכויות, רגשות ורצונות שראויים לכיבוד מינימאלי ולסביבת עבודה שפויה. בית"ר ירושלים ובעליה, למרבה הצער, לא רואים כך את הדברים ולכן, בלית ברירה ובצער נאלצנו לפנות לערכאה משפטית כדי לקבל את הצדק שצריך להיעשות ובמקרה הזה גם להיראות. אנחנו בטוחים שכך יהיה".

אלי טביב שוהה בארצות הברית ומנהל משם כרגיל את האירועים. טביב יודע בדיוק מה הוא רוצה. הוא ינהל מאבק משפטי מול אצילי בבוררות ובמקביל יהיה מוכן לקבל הצעה רצינית על השולחן. טביב אומר כי כל חוות הדעת המשפטיות שקיבל אומרות שלאצילי אין קייס בבוררות לקבל שחרור ואין סיבה לבורר לקבוע תג מחיר אם הדבר לא מחייב את המועדון. טביב יודע גם שמכבי תל אביב חוששת לאבד בקיץ את שני הכוכבים הגדולים שלה, ערן זהבי וטל בן חיים לאירופה והיא מעוניינת במחליפים ראויים ישראלים. הוא גם יודע שבמסגרת המאבק בין מכבי לבאר שבע אלונה ברקת יכולה להציע הצעה נדיבה עבור אצילי ולגרום למכבי לשדרג את ההצעה שתהיה. ויש גם את יעקב שחר שרוצה לחזור בעונה הבאה למאבק האליפות.

אלי טביב. בכל מקרה ירוויח (צילום: קובי אליהו)
אלי טביב. בכל מקרה ירוויח (צילום: קובי אליהו)
טביב נחשב לאשף העסקאות וההפתעות. הוא יודע בדיוק לאן הוא מכוון ובניגוד לכולם הוא לא מתחשב באוהדים או בתקשורת. טביב מחזיק אצלו כמה רעיונות שיכולים להבשיל במהלך הבוררות לעסקת השנה ואולי אף יותר. מבחינת טביב
אם יקבל הצעה במהלך הבוררות של 1.5 מיליון יורו הוא ימכור את השחקן.
זכותו של טביב לעשות בקבוצה שלו כרצונו. אבל, טביב נחשב לאדם עשיר, עשיר מאוד אפילו, הכדורגל הישראלי לא משופע בשחקנים כישרוניים ואיכותיים כאלה שהאוהדים באים במיוחד לראות במגרשים. אצילי הוא אחד מהם. לאצילי יש מניות לא מעטות בעובדה שאלי טביב בפלייאוף העליון ויגיע להגרלה של מוקדמות הליגה האירופית בקיץ. אצילי נתן את העונה הטובה ביותר שלו בבית״ר והוא ללא ספק אחד השחקנים הטובים שיש בליגה הישראלית.
הטעות של טביב היא שהוא רוצה להשיג את מבוקשו תמיד בכסף קטן. אם לא הסכסוך בין הצדדים, אצילי היה בסגל נבחרת ישראל במשחק בקרואטיה לפני חודש והיה בסגל החדש של המאמן אלישע לוי לחודש הבא במחנה האימונים באוסטריה. אצילי שווה הרבה יותר ממאה אלף דולר לעונה. אם אצילי היה חותם במכבי תל אביב או הפועל באר שבע הוא היה מקבל חוזה של בין 250-300 אלף דולר נטו לעונה. זכותו של טביב לא להיגרר לחוזים השערורייתיים של גולדהאר וברקת. עובדה, שחר לא משתולל כמוהם ושומר על שפיות יחסית. בין הטירוף הכספי של גולדהאר וברקת לבין השפיות של שחר. הצעה של 150-180 אלף דולר לעונה היתה גורמת לאצילי לחתום עוד לפני שהסכסוך עבר לפסים מכוערים. טביב האמין שאצילי יחתום במאה אלף דולר וטעה.
בכדורגל הישראלי חוזה של 150 אלף דולר לשחקן ברמתו של אצילי זה לא כסף גדול יחסית לאופציות שיש במועדונים אחרים. מטרת הבוררות מצד אצילי היא לא רק לקבל שחרור או תג מחיר. אצילי רוצה לקבל את החוזה לו הוא ראוי ולקבל הכרה כלכלית כמו שקיבל הכרה מקצועית. בסופו של תהליך טביב לא יפסיד. הוא אישית יקבל את מבוקשו. אם אצילי יחתום על חוזה חדש בסכום של 150-180 אלף דולר לעונה זה עדיין סכום ריאלי לשחקן ברמתו. אם טביב יקבל הצעה של 1.5 מיליון יורו ממועדון אחר זה יהיה הרבה יותר ממה ששחקן ישראלי שווה.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20