אלפים מלווים בשעה את עורך הדין יעקב וינרוט ז"ל שהלך לעולמו הבוקר (שלישי) בגיל 71 לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. בין המשתתפים בהלוויה – ראש הממשלה בנימין נתניהו, שספד לו: "היית לי כאח וכחבר".

עו"ד יעקב וינרוט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

מוקדם יותר היום, התכנסו מאות אנשים בביתו ברמת גן לטקס הספדים לזכרו. בטקס, שנערך בביתו של עורך הדין, נכחו בני משפחה, חברים ועמיתים שלו בעבודה, וכן בכירים רבים, ביניהם שרת המשפטים איילת שקד ושר הפנים אריה דרעי.

הרב לאו נוכח בהלוויתו של הסניגור הישראלי הבולט יעקב וינרוט, שנפטר מוקדם יותר היום, בגיל 71 צילום: FLASH90

 

את הטקס פתח הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו, שאמר כי "פחות יודעים על יעקב וינרוט כנותן בסתר, נותן למוסדות וארגונים. המוח המזהיר שאין שני לו או הלב האדיר שהיה חנון ורחום". ראש ישיבת פוניבז', הרב דב פוברסקי, סיפר על ימיו של וינרוט כתלמיד בישיבתו: "יענקל'ה, כמה אהבת את התורה" אמר. "הוא היה יחיד בדורו. הוא רצה אמת, רק אהב את האמת, לעשות משפט, לעשות חסד. צדיק באמונתו יחיה. לאן לקח אותו הקב"ה? לכיסא הכבוד. הוא למעלה שש ושמח, נקי וצדיק. יש צדיק גדול ויש נקי איזו גדלות. קשה מאוד עכשיו".

הבן שמוליק מספיד את אביו

 

בהמשך הבן, הרב יחיאל וינרוט, נשא דברי פרידה מאביו. "אני מתקשה למצוא את המילים שיכולות להכיל את גודל הדמות, את המשמעות, את המראות שחולפים בלי סדר" אמר. "התפקיד של כל אחד בעולם הוא לשאוף להגיע להשגות גבוהות, לשאוף למעלה. מצד שני, לא לשכוח לראות את הזולת, את השיתוף. לשלב את שני אלה – זה התיאור שהכי מתאים לך, אבא".

"כשהכל התחיל אמרת כמה פעמים שאתה לא כל כך חושש מהמוות עצמו. אתה חושש שהמחלה תיטול ממך צלם אנוש" הוסיף. "אני רוצה להגיד לך אבא שלא רק שלא לקח ממך צלם אנוש, זה הכפיל אותו פי כמה וכמה. כולנו זכינו לראות מהי רגישות לזולת במצבים הכי קשים".

הבן עו"ד שמואל וינרוט סיפר כי "אבא היה עסוק בעבודה ובתורה אבל תמיד היה לו זמן בשבילנו. לאבא היתה גם משפחה מסוג אחר. הוא השאיר את אמא אלמנה ואותנו יתומים, אבל השאיר עוד יתומים שעזר להם בגופו ובממונו באהבה רבה. חווית הילדות שלנו זה ללכת בבני ברק ועצרו אותנו אנשים שאמרו 'תגיד תודה לאבא'. כשאמרנו לו הוא לא אמר מילה. הוא עזר לכל כך הרבה אנשים". עוד ציין: "אבא היה נדלק באמת כשהוא למד תורה. הוא שלט בזה בגלל הכישרון אבל גם בגלל שהיה מתלהב כמו נער צעיר מכל סוגייה. אי אפשר לזייף את זה. אמרתי לו שהוא ממשיך, עובד ויוצר עד הסוף".

ראש ישיבת פוניבז' בה למד ד"ר יעקב וינרוט בצעירותו, הרב דב פוברסקי, ספד לו, "יענקל'ה כמה אהבת את התורה".

"היה יחיד בדורו", ציין הרב פוברסקי, "הוא רצה אמת, רק אהב את האמת, לעשות משפט, לעשות חסד. צדיק באמונתו יחיה. לאן לקח אותו הקב"ה? לכיסא הכבוד. הוא למעלה שש ושמח, נקי וצדיק. יש צדיק גדול ויש נקי איזו גדלות. קשה מאוד עכשיו".

פרופ' אבי וינרוט . צילום פלאש 90

 

פרופ' אבי וינרוט, אחיו הצעיר של ד"ר יעקב וינרוט ז"ל שהלך לעולמו, סיפר בראיון לרשת ב' על הקשר המיוחד עם אחיו הבכור. "יעקב היה חצי אבא, הוא גדול ממני ב-16 שנה, היה איש חם ואוהב", סיפר אבי וינרוט, "אני מצטער שלא אמרתי לו מספיק כמה אני מעריך ומעריץ אותו".

 

 

 

ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20