בצל מזג אוויר סוער במיוחד, נפתח היום (ד') לתנועה כביש 4370 בטקס חגיגי. הכביש, המהווה את מקטעו הראשון של 'כביש הטבעת המזרחי', הוא חלק מפרויקט תחבורתי בצפון ירושלים ופתיחתו תקל משמעותית את עומסי התנועה בחלק הצפוני של העיר, החל משכונת פסגת זאב ועד צומת הגבעה הצרפתית ומרכז העיר. ההשקעה בכביש עומדת על כ-30 מיליון שקלים ובשלב הראשון הכביש יפתח בין השעות 5:00-12:00 בכל יום.

סלילת הכביש היא תוצר של שיתוף פעולה בין עיריית ירושלים, מטה בנימין ומשרד התחבורה. המבצעת היא חברת 'מוריה' אשר שיקמה את הכביש החל משנת 2016 ופעלה לפינוי פסולת, הסדרת אלמנטים בטיחותיים וביטחוניים, הסדרת מערך התאורה והתאמת הכביש לצרכי הנסיעה הנוכחיים כולל בניית מעבר הבידוק. לכביש שני מסלולים נפרדים, אחד לבאים מחוץ לעיר והשני מכיוון צפון לכיוון מזרח ודרום העיר.

גוזרים את הסרט. השרים כץ, ארדן, וראש עיריית ירושלים משה ליאון, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ומוכתר שכונת השלום בשועפט בטקס פתיחת הכביש

 

במסלול הראשון, חלקו המערבי של הכביש יחבר את התנועה העוברת מצפון לעיר לכיוון מזרח ודרום לעיר, ללא חיבור אל העיר ירושלים וללא מעבר במחסומי בידוק – מה שאמור להקל על התנועה הפלסטינית באזור.

המסלול נוסף, מחבר בין הישובים הממוקמים מצפון לירושלים אל העיר ירושלים עצמה דרך מעבר הבידוק הביטחוני אל מנהרת נעמי שמר או צומת הגבעה הצרפתית. אורכם של שני הכבישים הוא כ-5 ק"מ.

במקביל, לאחר כשנתיים של עבודה, הוצבו רמזורים בצומת גבעת אסף הסמוך לבית אל. לדברי ראש המועצה, ישראל גנץ, מטרת הרמזורים היא להקל על הפקקים באזור מזרח בנימין.

צומת גבעת אסף מרומזר

 

בטקס חניכת הכביש החדש השתתפו שר התחבורה, ישראל כץ, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ראש העיר ירושלים, משה ליאון, וראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ ומנכ"ל חברת מוריה דורון נויוירט ועוד.

משרד התחבורה השקיע יותר מ-30 מיליון שקלים בכביש החדש. "פתיחת הכביש מהוות צעד חשוב בחיבור תושבי חבל בנימין לירושלים ובחיזוק מטרופולין ירושלים רבתי, זאת בהמשך לפתיחת מפרידן אדם ומיזמים נוספים שמשרד התחבורה קידם בשנים האחרונות, המקצרים את הדרך לירושלים הבירה", אמר השר כץ.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הוסיף כי "זהו מהלך אחד מיני רבים אחרים לחיזוק שירותי המשרד לביטחון הפנים על גופיו לתושבי יהודה ושומרון ולחיזוק הריבונות במרחב. הכביש שנפתח היום הוא דוגמא ליכולת ליצור חיים משותפים בין ישראלים לפלסטינים תוך שמירה על אתגרי הבטחון שקיימים".

השרים כץ, ארדן, וראש עיריית ירושלים משה ליאון, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ומוכתר שכונת השלום בשועפט בטקס פתיחת הכביש

 

ארדן המשיך ואמר כי "ישנם גורמים שהדבר הוא לצנינים בעיניהם, אבל אנחנו נמשיך ונפעל להרחבת הריבונות הישראלית בכל המרחב תוך כדי שמירה קפדנית ועיקשת על צרכי הביטחון. רק בשנה החולפת ביצעו לוחמות ולוחמי העוטף מעל 700 פעולות יזומות שכללו חיפושים, מעצרים, מארבים, חסימות; בוצעו קרוב ל 800  מעצרים של שבחים, מיידי אבנים, מלינים, מסיעים ומעסיקים שפעלו שלא כחוק. זו המציאות שלנו כאן ובארץ כולה. מציאות בה שוטרים עומדים בחזית המאבק בטרור, נוכחים, מונעים, מגינים".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ברך על המהלך ואמר כי "מעבר לעומסי התנועה שאותם אנו פותרים היום, אנו גם מחזקים את בנימין וחונכים את החיבור הטבעי והמתבקש בין חבל בנימין לירושלים. אני סבור כי בהמשך שעות הפתיחה של הכביש יורחבו והוא יפתח באופן מלא".

לדברי המוכתר של שכונת השלום 'ענתה החדשה', דאוד אבו אעסה, "אני מברך על פתיחת הכביש ומודה על העשייה המבורכת בפיתוח התשתיות לכל העוסקים במלאכה".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות