תנועת החרם נגד ישראל היא אמנם עולמית, אולם נראה כי את ההשראה היא שואבת דווקא מארגוני השמאל-הקיצוני הישראליים. הלחצים שמפעיל ה-BDS הביאו כבר לביטול כמה מההופעות בפסטיבל 'מטאור' שיתקיים בסוף השבוע בקיבוץ להבות חביבה, בהן של הזמרת לנה דל ריי. כעת מצטרפת לגל גם להקת אוף מונטריאול (of Montreal) שהודיעה אתמול כי לא תופיע בפסטיבל בטענה כי "מנהיגים פוליטיים וצבאיים במדינה ממשיכים במדיניות הברוטלית והרצחנית שלהם נגד העם הפלסטיני".

הפוסט של להקת of Montreal. צילום מסך מתוך פייסבוק

ב'לוחמים לשלום' הבינו: "זהו מחיר הכיבוש"

אל הפוסט בו הודיעה על החלטתה האנטישמית, צירפה הלהקה את הלוגו של ארגון השמאל הקיצוני 'לוחמים לשלום', שאמנם אמר כי אינו מעורב בהחלטה, אך בירך עליה. "אין לנו כל מעורבות בהחלטת הלהקה ובחירתם להשתמש בלוגו נעשתה על דעתם בלבד", מסרו בארגון. אך הוסיפו כי "באשר להחלטה לעצמה, נראה כי זהו מחיר נוסף אותו משלמת החברה הישראלית על הכיבוש ומעשי הצבא בשטחים. מעודד לראות כי הדברים לא זוכים לאדישות בעולם".

ארגון השמאל הקיצוני אף ניצל את ההזמנות כדי להזמין את חברי הלהקה "להגיע לארץ ביום הזיכרון הקרוב ולקחת חלק בטקס יום הזיכרון המשותף המקדם דרך של פיוס וזניחת דרך האלימות, ובנייה של אלטרנטיבה אחרת שבבסיסה תקווה וחיים משותפים".

"מחאה נגד האפרטהייד הישראלי וזוועות זכויות האדם"

עוד הוסיפו ב-of Montreal, כי "עכשיו זה הזמן לפעולה ומחאה נגד האפרטהייד הישראלי, הכיבוש הישראלי של הגדה המערבית וזוועות זכויות האדם הנערכות מדי יום ביומו על ידי כוחות ישראליים". לדבריהם, "להתעלם מהקריאה לעמוד לצד קבוצה מדוכאת של בני אדם זה אחד הדברים הגרועים ביותר שאפשר לעשות".

כזכור, הזמרת לנה דל ריי הודיעה על ביטול ההופעה בפסטיבל 'מטאור' בישראל ביום שישי האחרון. בציוץ בטוויטר כתבה: "חשוב לי מאוד להופיע גם בפלסטין וגם בישראל. לצערי זה לא התאפשר".

בצל הביטולים, פסטיבל 'מטאור' אמור להתקיים במהלך סוף השבוע בקיבוץ להבות חביבה. נוסף על דל ריי, אמנים נוספים הודיעו כי לא יגיעו לפסטיבל, ביניהם וולווקס והדי ג'יי פייתון, לצד אמנים ששמם הוסר מרשימת המשתתפים ללא הסבר רשמי כגון  די ג'יי סיינפלד ושאנטי סלסטה.

הפקת הפסטיבל: "הביטולים מאכזבים"

מהפקת הפסטיבל נמסר כי הוא "יתקיים כמתוכנן עם כ-130 הופעות ", והוסיפו כ "הביטולים מאכזבים אך מינורים לעומת רשימת המשתתפים שלא מביישת אף פסטיבל בינלאומי".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20