לקראת שיאו של הקיץ הקרב ובא, ביום חמישי הקרוב ואף בחודש הבא מתכננים בארגון 'מחסום ווטש' לערוך בבקעת הירדן סיור לעיתונאים, בן 7 שעות, כדי להציג בפניהם את ה"אכזריות" הישראלית בכל נושא חלוקת המים שמפלה, כביכול, את הפלסטינים. הסיור הקרוב יעבור במעין אל עוג'ה ובכפר הפלסטיני ברדלה, שם ילמדו כיצד ישראל "גונבת את המים של הפלסטינים", וכן בשמורת הטבע אום זוקא, שם ילמדו "על החיים בצל אלימות המתנחלים" – לשון ההזמנה לסיור. ראש המועצה סבור כי "הגיע הזמן שאלוף הפיקוד יוציא צווי הרחקה" וטוען כי ארגונים כדוגמת 'מחסום ווטש' "גורמים להסתה, מלבים יצרים ויוצרים חיכוכים" באזור.

דוד אלחיאני, ראש מועצת בקעת הירדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דוד אלחיאני, ראש מועצת בקעת הירדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ב'מחסום ווטש' טוענים כי "ישראל ממררת את חייהם של הפלסטינים כדי לגרום להם לעזוב ולעבור לשטחי A. ניתוק פיזי של הבקעה ממרכז החיים בגדה, מניעה חמורה של מים (בחום של 40 מעלות), הריסות בתים תכופות ואימונים צבאיים רבים שבעטיים מגורשים הפלסטינים מבתיהם לתקופות קצרות (ימים או לילות). מסיבות אלה רק 4% מהקרקע הפורייה של הבקעה מנוצלת על ידי הפלסטינים לחקלאות בעוד שהחקלאות של היהודים פורחת (כשהיא בנויה על עבודה ערבית זולה ומנצלת)".

עוד טוענים בארגון, כי "'מקורות' הקצתה כמות מים מזערית לתושבי ברדלה לאחר כיבוש הבקעה ב-67', ומשנה לשנה, עם הגידול באוכלוסיה וההתקדמות הטכנולוגיה הלכה וגדלה מצוקת המים בברדלה. מכפר שישב על שפע של מים וגידל כל ענף חקלאות שאפשר היה להעלות על הדעת, הפכה ברדלה לכפר שמשווע למים. בלב הכפר, בשטח B (בשליטה מנהלית פלסטינית), ממוקמות המשאבות של מקורות ושואבות את המים של הפלסטינים!!!".

גניבת מים ע"י שאיבה מתוך בריכת המים של שדמות מחולה. צילום: שחר מידני
גניבת מים ע"י שאיבה מתוך בריכת המים של שדמות מחולה. צילום: שחר מידני

 

בראיון לערוץ 7, מוחה יו"ר המועצה, דוד אלחיאני, על קיום הסיור המסית, לדבריו, נגד הציבור היהודי ואומר כי "תושבי הבקעה שומרי חוק. יש לנו מערכות יחסים מצוינות עם האוכלוסייה הפלשתינית. מעולם לא נהגנו איתם באלימות. אנחנו מכירים אותם, את הילדים שלהם ואת הילדים של הילדים שלהם, אחרי חמישים שנה ביחד".

על הטענות ל"אלימות מתנחלים" אומר אליחיאני: "אני יודע מי כן התנהג באלימות, ואלו אותם ארגוני שמאל. ראינו את הצילום של נציגי 'תעיוש' שיורקים בפני חיילות ומקללים אותן. מי שנוהג באלימות אלו אותם ארגוני השמאל שמבזים את עצמם ואת המדינה ואת היותנו יהודים".

בחודשים האחרונים אספקת המים מקידוחי ברדלה לא סדירה כתוצאה מגניבות מים של פלסטינים. במחולה ושדמות מחולה לעיתים קרובות אין מים בברזים והחקלאות נפגעת. שני הישובים מתכונים להגיש תביעה בבית משפט נגד המציאות הזו. מבחינת ראש המועצה, הגיעו מים עד נפש. הוא סבור כי "הגיע הזמן שאלוף הפיקוד יוציא צווי הרחקה. בעצם הפעילות שלהם, לא רק שהם פוגעים במדינה ומציגים מצג שווא של מציאות שלא קיימת, אלא שהם גם גורמים להסתה ואני מצפה מאלוף הפיקוד שלא ייתן יד לאותם ארגונים ביהודה ושומרון. הם רק מלבים יצרים ויוצרים חיכוכים. מגיע להם צווי הרחקה".

גניבת מים במחולה. צילום: שחר מידני
גניבת מים במחולה. צילום: שחר מידני

 

גם ב'מחסום ווטש' מודים כי פלסטינים גונבים מים, אולם טוענים כי זו זכותם. "מתנחלי מחולה ושדמות מחולה בקמפיין תקשורתי ולחץ על השלטונות על כך שהפלסטינים מתחברים למשאבות ו"גונבים" להם (למתנחלים) את המים. יכול להיות, אפילו הגיוני, שהפלסטינים התחברו לאותן משאבות ששואבות בתוך הכפר שלהם, אבל, לעזאזל- אלה המים שלהם (!!!) ומי שגונב, גם אם ברישיון (כל מיני הסכמים שישראל אילצה את הפלסטינים לחתום עליהם), ובמקרים רבים ללא רשות – הוא המתנחלים", אומרים בארגון. "מתנחל ממוצע מקבל מעל 450 ליטר לנפש, פלסטיני – 62 ! ואזורים רבים לא מקבלים מים כלל. כל השאיבה של מקורות בבקעת הירדן היא גניבת מים. על פי כל חוק בינלאומי, וכל אמנה, אסור לכובש לנצל את משאבי הטבע של השטח הכבוש. ברדלה היא מקרה קיצוני, אך בכל הבקעה הפלסטינים מנועים מלשאוב את המים שלהם, שזורמים מתחתם.

"וכך בא הצבא וחתך באכזריות את כל הצנרת שהובילה לשדות הפלסטינים. אלפי שדות תירס, חממות ומטעים נידונו לכיליון. עבודה וכסף של שנים ירדו לטמיון. מתנחל שהגיע עם הצבא, לראות שהללו עושים את מה שהכתיבו להם אדוניהם המתנחלים, אמר לחקלאי הפלסטינים 'יש לכם יותר מדי שדות, אתם צריכים לבוא אלינו לעבוד בשדות שלנו' (בטח ! בשכר רעב- 8 ₪ לשעה, ובתנאי עבדות!)".

"כל עולמם חרב עליהם! וכל זה מידי בני עמנו", מסכמים בארגון.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20