פסיכולוגית "נאורה" מרחמת על הרוצחים ממצרים העתיקה שטבעו בים סוף, אחות דעתנית שמסופחת לארבעת הבנים מההגדה, וקטעים שלמים בהגדה שעברו מתיחת פנים –  אלו הם רק חלק מהשינויים בהגדה לפסח שהוציא ארגון "SISO" – ארגון שמאל קיצוני הקורא להפסקת "הכיבוש" בשטחי המולדת ביהודה ושומרון, כך לפי הפרסום באתר "סרוגים".

הגדה של פסח שמאל קיצוני
הכריכה של ה"הגדה" בגרסת השמאל

 

ה"הגדה" יוצאת בסימן "50 שנות כיבוש" ובין היוצרים שלה נמנים חבר הכנסת לשעבר מיכאל מלכיאור, אחינועם ניני, הרבנית הרפורמית סוזן סילברמן ואישים נוספים. בהגדה עוות הטקסט המקורי ועבר מתיחת פנים שתתאים למסרים שונים בתכלית. כך למשל, "אשר בחר בנו מכל עם" הופך ל"אשר בחר בנו עם כל עם".

בתוך כך, הנקמה המתוארת במצרים שטבעו בים סוף צריכה לקבל הסבר תואם לתאולוגיה של השמאל הקיצוני. קרול גיליגן, פסיכולוגית ופילוסופית מאוניברסיטת ניו יורק, "סיפחה" את עצמה לארבעת הבנים -חכם, תם רשע ושאינו יודע לשאול – ואמרה: "יש גם בת, זו שחומלת. מה היא אומרת? מהו אלוקים שנענה לסבלות העברים ולא נענה לסבלות המצרים?". בהתאם לכך, לאורך ההגדה מחבלים ומיידי אבנים מוצגים כקורבנות של ה"כיבוש".

הסופר עמוס עוז כתב בכוס ראשונה בהגדה כי "הכיבוש משחית, לא נולדנו להיות עם כובש". בדבריו, עמוס עוז לא מציין כי רבים מאדמות הקיבוצים וממעוזי השמאל נבנו על כפרים ערביים שהתפנו בשנת 1948. מסיבה כלשהי, עמוס עוז לא מגדיר זאת כ"כיבוש".

 

 

אלעד שור

אלעד שור